Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra GuitarMania Gitarová výuka - konzultácie - workshopy Rozbor jednoduchej skladby - Valčík "Mám ja kosu, kosičku

Rozbor jednoduchej skladby - Valčík "Mám ja kosu, kosičku

Sekcia určená pre konzultantov výuky hry na gitaru, workshopy a iná súvisiaca aktivita...

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Rozbor jednoduchej skladby - Valčík "Mám ja kosu, kosičku / akordické a melodické tóny, tónina, kadencia, rytmus...

MÁM JA KOSU, KOSIČU
Valčík: "Mám ja kosu, kosičku"
gallery/image_page.php?album_id=25&image_id=274

Tónina G dur je rozobratá tu:
viewtopic.php?f=74&t=2892

Na facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Obrázok

Rozbor:

SLOHA: 1-takt tón "d1" aj "g1" sú súčasťou akordu G dur = tóny akordické.

2-takt: Tón "a1" nie je súčasťou akordu Gdur, tj. ide o "melodický tón", lebo je súčasťou stupnice G dur: g-a-h-c-d-e-fis... Tón "h1" je v akorde G dur = akordický tón...

3-Takt: Tóny "g1" a "e1" sú súčasťou akordu C dur = akordické tóny, tón "fis1" ( v strede 3taktu) je tón melodický (je súčasťou stupnice G dur...

4 a 5 takt ako 1 a 2 takt...

6-takt, Akord II.stupňna Ami (supertónika). Ako tón "c2" tak aj tón"a1" sú súčasťou akordu Ami = akordické tóny...

7-takt: Akord D dur (dominanta), tón "a1" je súčasťou (kvintou) akordu D dur = akordický tón.

REFRÉN: 8-takt, tóny "d2" sú súčasťou G dur = akordický tón, tón "c2" nie je v akorde G dur, ale je v stupnici G dur = melodický tón...

9-takt, tóny "h1" sú súčasťou G dur = akordický tón, tón "a1" nie je v akorde G dur, ale je v stupnici G dur = melodický tón...

10-takt ako 3 takt, 11-takt ako 4 takt, 12-takt ako 5 takt...

13 a 14-takt (záver): Tón "a1" nie je súčasťou akordu G dur ale je súčasťou stupnice G dur, tj. melodický tón. Tón "g1" je primou (základným tónom) v akorde G dur = tón akordický...

RESUME: Takto sme našli akordické a melodické tóny. V skladbe sa nenachádza ani jeden "CUDZÍ TÓN"...

Hlavné harmonické funkcie: T = tónika "G dur", S = Subdominanta = C dur, a D = Dominanta "D dur"...

V pesničke je jeden mimokadenciový akord a to Ami čo je akord II.stupňa (supertónika), ktorý by sa dal nahradiť (ak by sme to chceli hrať len kadenčnými akordami) akordom D (dur (dominanta) a to preto, lebo tón "a1" je súčasťou akordu D dur...

Rytmus je 3/4 (na tri doby) valčík, ktorý môžete hrať v rámci nami rozobratých základných rytmov ako je použite v rytmických cvičeniach: http://www.marianguitar.com/rytmicke-cvicenie6.html alebo http://www.marianguitar.com/rytmicke-cvicenie7.html

Tempo je určené na začiatku skladby Moderate 170 = štvrťova nota čo znamená, že je rýchlosť 170 štvrťových nôt za minutu, čoje skoro 3 štvrľové noty (necelé) za sekundu ( 3 x 60 sekund = 180 a my máme 170)...

Predznamenanie: (pred označením taktu 3/4) jeden krížik na "fis" (čo platí pre všetky tóny "fis" vo všetkých výškach)...

Späť na Gitarová výuka - konzultácie - workshopy