Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra GuitarMania Aparáty Class A, AB, simulclass - clanok o lampovych koncakoch

Class A, AB, simulclass - clanok o lampovych koncakoch

...kombá, hlavy, boxy a iné

Poslať 03 Feb 2008, 14:27
obsidian Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

styrioci píše:
myslel som 6xEl34 a 150Wvs180W ...skromne tipujem, ze ta 180W sestica hreje viac :)

Aha, zle som pochopil. Mas pravdu.

Poslať 03 Feb 2008, 22:44
TIPEK Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

styrioci píše:
ten druhy len 150? urmo ma lepsi radiator :) (180W herbert 6xEL34)

no 4oči neviem ako sa da ale jedna el34 da max 25w a 6x25 je??....150w

a u herberta dali asi neake špeci velke trafo aby to dalo vykon 180w

ale určite to nehreje ako 12 lampičiek v tom stereo zosiku čo si možeš dat pod manželsku postel v zime :D :D :D :D :D
Yamaha EG112,HOME MADE telecaster tipek custom, epiphonky specialky :D
digitech rp80,HOME MADE lampač fender black jambo 94" ,boss NS2, fender pt-100,upraveny dunlop JH1,ehx small stone,boss ds1 marshall guvnor atd atd .....

Poslať 03 Feb 2008, 22:52
styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

TIPEK píše:
no 4oči neviem ako sa da ale jedna el34 da max 25w a 6x25 je??....150w

mozno dali vacsie napatie na anody...
Obrázok

Poslať 01 Nov 2010, 01:11
polo Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

EL34 ma v PP zapojeni max. 100W sinus pri 800V na anode(ale ma velmi nizku zivotnost a pracuje v B triede samozrejme a treba davat bacha pretoze nie vsetky-vyrobcovia to vobec vydrzia dlhsie ako par hodin) Taketo zapojenie sa pouzivalo napr. v zosikoch AUJ 620 -boli urcene pre rozhlas po drate.

Inac dvojica EL34 da v PP 50W iba v AB2 triede co uz zvukovo za vela nestoji(aj ked na gitaru sa to akceptuje)

A inac nieje problem lamapc s koncovymi EL51 stvorica da 300W sinus v AB1 , ci takymi GU81 kde stvorica v AB da 1KW sinus Tie sa sice v firemne vyrabanych zosikoch nepouzivaju ale nieje problem to postavyt.(alebo aj vykony niekolko KW s vysielacimi elektronkami) Len treba brat do uvahy ,ze to bude strasne velke a tazke.
'Cause life is like a game sometimes

Poslať 01 Nov 2010, 18:44
ADMIN

ten clanok bol primarne o gitarovych zosikoch
polo píše:
EL34 ma v PP zapojeni max. 100W sinus pri 800V na anode(ale ma velmi nizku zivotnost a pracuje v B triede samozrejme a treba davat bacha pretoze nie vsetky-vyrobcovia to vobec vydrzia dlhsie ako par hodin) Taketo zapojenie sa pouzivalo napr. v zosikoch AUJ 620 -boli urcene pre rozhlas po drate.

to su maximalne povolene hodnoty, ktore v reale nikto nepouziva. rovnako ako B trieda sa v gitarovych zosikoch nepouziva

polo píše:
Inac dvojica EL34 da v PP 50W iba v AB2 triede co uz zvukovo za vela nestoji(aj ked na gitaru sa to akceptuje)

mozno z pohladu hifistu kvoli skresleniu. bohuzial, resp nastastie, lampove skreslenie je viac nez ziaduce v gitarovom zvuku :)

polo píše:
A inac nieje problem lamapc s koncovymi EL51 stvorica da 300W sinus v AB1 , ci takymi GU81 kde stvorica v AB da 1KW sinus Tie sa sice v firemne vyrabanych zosikoch nepouzivaju ale nieje problem to postavyt.(alebo aj vykony niekolko KW s vysielacimi elektronkami) Len treba brat do uvahy ,ze to bude strasne velke a tazke.

realne take vykony nikto nevyuzije, ani vykony sucasnych 50-100W lampacov nikto realne nevyuzije,ale ide o to ako zneju aj pri vybudeny a taky 1KW zosik by sa vybudzoval asi tazko 8)
Obrázok

Poslať 01 Nov 2010, 22:29
polo Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

B trieda sa nepouziva ?

EL34 v PUSH-PULL dava v AB podla katalogoveho zapojenia 25W sinus.(kludak je 75mA pre AB class amplifier si pozri schmi gitaracov kolko maju vecsinou tak 10mA )
Maloktory gitarovy zosik dava s 4x EL34 50W.(Vecsinou davaju 100W )
EL34 dava v A zapojena PP iba necelich 15W.
Ono na gitaru ma zaujimavy zvuk aj taka 6s33s v PP zapojeni AB dava 70W ked sa k tomu dobre navrhne preamp tak je triodovy zvuk zaujimavy pre niektore hudobne styly.

Skreslenie , ktore nastava nizsou triedou je sposobene nizsimi kludovymi prudmi(vecsou zmenou prudu pri plnom vybudeni oproti stavu naprazdo) pracovny bod sa pohybuje v omnoho menej linearnej casti charakteristiky.
Pre gitarove zosiky je to ziaduce harmonicke skreslenie a to takto nedosiahnes.

Na vybudenie zosiku , ktory ma vystupni vykon 1KW staci rovnaky rozkmit budiaceho napatie ktory ti ide s gitari ako pri zosiku co ma 10W (samozrejme zalezi ako je postaveny)
Samozrejme realne taky vykon vyuzit je vazne problem same mu bohate staci cca. 90W so stvorice EL34.
'Cause life is like a game sometimes

Poslať 06 Nov 2010, 00:16
ADMIN

polo píše:
B trieda sa nepouziva ?

tak daj nejaky lampovy gitarovy zosik v triede B :)

polo píše:
Na vybudenie zosiku , ktory ma vystupni vykon 1KW staci rovnaky rozkmit budiaceho napatie ktory ti ide s gitari ako pri zosiku co ma 10W (samozrejme zalezi ako je postaveny)
Samozrejme realne taky vykon vyuzit je vazne problem same mu bohate staci cca. 90W so stvorice EL34.
vybudenie v zmysle vytocenia master volume.
Obrázok

Predchádzajúci

Späť na Aparáty