Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra GuitarMania Gitary Vrčanie - brum snímačov na elfo gitare

Vrčanie - brum snímačov na elfo gitare

...akustické, elektrické a iné

rapper Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

Nazdárek.
Chcem sa spýta? o radu. Kúpil som elektrickú gitaru Fender Squier Bullet a zapojil do nového komba. Pri čistom zvuku to je ok, ale akonáhle zapnem skreslenie, tak v niektorých ponohách mi to brumí či vrčí. V predajni mi povedali, ?e je to normálne, ale nechce sa mi tomu veri?. poradte mi, nech mô?em prípadne argumentova? - moc skúseností nemám! :?

klocek Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

rapper píše:
Nazdárek.
Chcem sa spýta? o radu. Kúpil som elektrickú gitaru Fender Squier Bullet a zapojil do nového komba. Pri čistom zvuku to je ok, ale akonáhle zapnem skreslenie, tak v niektorých ponohách mi to brumí či vrčí. V predajni mi povedali, ?e je to normálne, ale nechce sa mi tomu veri?. poradte mi, nech mô?em prípadne argumentova? - moc skúseností nemám! :?

Nechem sa zastáva? toho predavača, ale povedal ti vlastne pravdu. Skutočne je to "normálne" aj keď to znie divne. Jednocievkový snímač ak je zapojený - pusteny samotnýpri väč?om zisku = skreslení skutočne brumí. Čím je skreslenie - zisk vy??í tým je aj brum väč?í. Pou?ívaj medzipolohy na tej gitare. :)
Nech žije muzika a muzikanti!

rapper Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

klocek píše:
Pou?ívaj medzipolohy na tej gitare. :)

nerozumiemtomu moc, ako myslí? medzipolohy? :roll:

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

rapper píše:
klocek píše:
Pou?ívaj medzipolohy na tej gitare. :)

nerozumiemtomu moc, ako myslí? medzipolohy? :roll:

Elektrické gitary typu Fender Stratocaster a iné, ktoré sú osadené tromi single coil snímačmi - (jednocievkovými snímačmi) sa ovládajú poväč?ine 5-polohovým prepínačom. Pri tomto zapojení vznikajú tieto kombinácie zapojenia snímačov:
1 - poloha - hrá len snímač pri tremole, resp. kobylke.
2 - poloha - hrá snímač pri kobylke spolu so stredným snímačom.
3 - poloha - hrá len prostredný snímač.
4 - poloha - hrá prostredný snímač zo snímačom pri hmatníku.
5 - poloha - hrá samotný snímač pri hmatníku.
Ide o to, ?e v 1, 3 a 5 polohe hrajú v?dy len samostatné snímače. V prípade pou?itia skresleného zvuku alebo iného nabudenia sa brum z cievok „prená?a“ do zvuku. V 2 a 4 polohe hrajú spolu dva snímače, ktoré sú zapojené do protifázy a ich brum sa pri spoločnom zapojení navzájom ru?í. Brum ka?dého samostatného snímača typu single coil je normálna zále?itos? a nie je to výrobná vada. Okrem toho sa be?ne po?ívajú snímače dvojcievkové (humbucker). Tento typ snímača predstavuje zabudovanie dvoch jednocievkových snímačov väč?inou za sebou, kde sú tieto tie? zapojené do protifázy a preto na skreslenom zvuku nebrumia.
Výhody a nevýhody snímačov typu single coil: výhody - kri?táľovo čistý zvuk s jasnými vý?kami, guľatý a konkrétny tón na skreslení, pri pou?ití 2 a 4 polohy bez brumu. Nevýhody - pri sólo pou?ití značný brum, menej výkonný, t.j. pre gitaristu, ktorý vy?aduje tvrdý hutný tón je vhodné pou?i? humbucker - dvojcievkový snímač.
Výhody a nevýhody snímačov typu humbucker: výhody - tvrdý hutný zvuk na skreslení, bez brumu i v sólo zapojení. Nevýhody - pri pou?ití na doprovod (čistý zvuk) nie je tak brilantný, farebný, čistý a konkrétny ako single coil. Väč?inou má viacej basov av?ak vo frekvenčnom spektre nie potrebnom pre doprovod a menej konkrétnych stredov. Vý?ky sú zastúpené skôr v prezensovom vý?kovom pásme t.j. vy??ie ako by bolo treba. K tejto problematike, ak máte záujem o podrobnej?ie informácie, doporučujem pre?tudova? si v časopise MUZIKUS č. 3/2000 na stranách 88 a 89 článok "Co je to kdy?".... článok "Kytarové snímače trochu blí?e".
článok prevzatý z INFO_005/2003 Lídl Music SK

mupino Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

rapper píše:
Nazdárek.

Niekedy mô?e brum (skôr vrčanie) spôsobova? aj nezapojená (studený spoj) zem na snímači alebo v systéme zapojenia. Treba si skontrolova? uzemnenie elfo príslu?enstva. Ak je to zemou, tak pri dotyku prstu zo snímačom sa tento brum (ruch, alebo vrčanie, alebo ako to mám nazva?) zní?i alebo zmizne! :D
Girarista rocker

styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

rapper píše:
Nazdárek.

je to normalne...su to lacne single snimace a tie brumia od "prirodzenia" samozrejme da sa roznymi zapojeniami docielit to aby to v problematickych polohach brumelo menej...snimace musia byt zapojene v protifaze (ak sa nemylim) aby sa ich brumy "odcitali" vtedy to brumi menej..pravdepodobne mas v problematickych polohach snimace zapojene vo faze a brumi ti to viac...
to ze to brumi viac pri skresleni je normalna vec, kedze skreslenie taketo veci zosiluje
Obrázok

Poslať 09 Júl 2007, 13:30
boris nováčik
nováčik

Brum sposobuje kvalita gitary,aparatu a v prvom rade snimace..cize riesil by som to poriadnymi snimacmi. :D

Poslať 09 Júl 2007, 14:09
ADMIN

boris píše:
Brum sposobuje kvalita gitary,aparatu a v prvom rade snimace..cize riesil by som to poriadnymi snimacmi. :D

skor by som povedal kvalita snimacov, kablov, mnozstvo kadejakeho elektormagnetickeho smogu v mieste kde hrajes, kvalita aparatu a elektroinstalacie v miestnosti.
to ci je gitara z blbeho dreva, ma pokruteny krk, zle zabrusene prazce, popraskany lak a neladi velmi neovplyvni brum :wink:
Obrázok

Poslať 09 Júl 2007, 15:56
boris nováčik
nováčik

top nikto nevravel ze pokruteny krk a pod to sposobuje :) .Treba lepsie citat

Poslať 10 Júl 2007, 10:46
ADMIN

boris píše:
top nikto nevravel ze pokruteny krk a pod to sposobuje :) .Treba lepsie citat

ja som to precital dobre.. napisal si kvalita gitary, co je dost siroky pojem. treba sa vyjadrovat presnejsie :wink:
Obrázok

Poslať 10 Júl 2007, 11:53
boris nováčik
nováčik

No uz sa nenatahujme povedzme ze mas pravdu hehe :-)

Späť na Gitary