Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra GuitarMania Gitary Gitara neladi

Gitara neladi

...akustické, elektrické a iné

Poslať 18 Feb 2009, 17:59
Vlastimil Baše nováčik
nováčik

Caute
mam jeden užasný problem. Dostal som od velmi vzacneho človeka elektricku gitaru (zatial nechcem povedat značku, lebo asi pravdepodobne by sa nikto týmto príspevkom nezaoberal), dá sa povedat že je vcelku pekná ale čo z toho, ked nie a nie naladit. Trošku som sa aj poradil , vyskušal rozne možnosti cez výmenu mechaniky, kobylky, orechu-nulteho pražca, niekolkokrát vymena strun od 9 po 11, nastavovanie hmatniku atd. Viem že by ste mi najradšej povedali hod ju do koša a kup si novu. S hranim na nejaku gitaru nemam problem mám ich ako amater niekolko (aj značkove- tým sa nechvalim, len reagujem na pred. vetu ohladne zaoberania sa mojim problemom.). A vlastne tu by som chcel poradit, uvažoval som (nakolko si tu gitaru chcem nechat stoj čo stoj - už aj keby sa mala hompálat na stena) s výmenou hmatniku, aspon si myslim , že pravdepodobne už len v tom bude problem. Ked som oslovoval niektorých servismanov gitár, obrátili sa mi chrbtom z dovodu zaneprazdnenosti, menší tzv opravari to nerobia(menia kobylky a pod). Chcem vlastne poradit ako sa taký hmatnik vymiena ( je to pravdepodobne kopia Gibsonu s lepeným hmatnikom) alebo či sa niekto takým zaoberá. Diky

Poslať 18 Feb 2009, 18:18
ArEs Obrázok užívateľa
stály inventár
stály inventár

ja by som aj napriek vsetkemu napisal znacku tej gitary .. nemyslim ze robime rozdiely podla znaciek .. urcite nie co sa tyka rad .. ale je zvlastne ze sa neda vobec naladit .. keby to nebol lepeny krk myslel by som si ze ho mozno niekto vymenil za krk s inou menzurou .. a ako dalsiu potom podla mojho laickeho nazoru moznost v tom ze je kobylka nespravne umiestnena .. nepises ci je gitara nadladena alebo podladena a ci to robia komplet struny alebo len niektore ..

Poslať 18 Feb 2009, 18:34
Vlastimil Baše nováčik
nováčik

Cau, jedná sa o Stagg, ono je to take zvlaštne , som z toho na nervy. Asi som ešte nespomenul , že som sa hral aj s kobylkou ohladne ladenia ladičkou na oktávach a k počudovaniu ako tak na oktávach ladi.Po naladeni si trebárs len tak zabrnkam par jednoduchých akordov v poradi napr. g,c,a,d , potom niektorý z nich vystriedam vo vyššej polohe cez barakord a bum , až to trhá uši. Napr. chytím jednoduchý g akord , dá sa, vymenim za barový a už dost citit rozladenost. Prv som myslel že je to proste zlá konštrukcia gitary a len cez kombo to vydáva pazvuky, ale aj na "sucho" to citit.

Poslať 18 Feb 2009, 19:01
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Ma napada, ze moznu byt od vyroby spatne osadene niektore /niektory/ pražce.... :?:
Inak doporucujem /ak myslis vazne co si napisal, ze si chces tu gitaru nechat stoj co stoj/ skus sa dohodnut s Rudom Sivcakom...
Gitaru ti pozrie a bude ta to staakurat prepravu k nemu a mozno nejaky poplatok.
On zisti o co ide a dohodnete dalsi postup... :idea:

Poslať 18 Feb 2009, 19:06
Vlastimil Baše nováčik
nováčik

Poprosil by som kontakt

Poslať 18 Feb 2009, 19:08
V.I.P.
V.I.P.

Vlastimil Baše píše:
Poprosil by som kontakt

http://sollerguitars.com/
Treba sa porozpravat a spomenut, ze si u nas na diskusnom fore.
Ale viem, ze Rudo je dost vytazeny.
Predpokladam vsak, ze minimalne tie merania a ich vysledok bude po dohode ochotny urobit... :wink:

Poslať 29 Apr 2009, 11:16
Lukinofender nováčik
nováčik

Zdravim! Ja mam tiez problem z ladenim mojho stratu. Je to stary Fender american standard strat (1995). mal som ho rozobraty a aj telo aj krk je original. Kupil som pouzity a prazce vyzeraju fendracke, trochu zbrusovane. Nastavil som krk aj oktavy, no mam problem najma z Gckom, no aj ine struny na prvych prazscoch neladia. Mam zopar teori, v com moze byt problem:
1. nulty prazec je moc vysoko
2. je zle oprazscovana (malo pravdepodobne)
Kvaky kvaky, same mraky!

Poslať 29 Apr 2009, 15:38
V.I.P.
V.I.P.

Lukinofender píše:
Zdravim! Ja mam tiez problem z ladenim mojho stratu. Je to stary Fender american standard strat (1995). mal som ho rozobraty a aj telo aj krk je original. Kupil som pouzity a prazce vyzeraju fendracke, trochu zbrusovane. Nastavil som krk aj oktavy, no mam problem najma z Gckom, no aj ine struny na prvych prazscoch neladia. Mam zopar teori, v com moze byt problem:
1. nulty prazec je moc vysoko
2. je zle oprazscovana (malo pravdepodobne)

Tiez by som sa priklanal k variante ze je nulty prazec vysoky, ale tzo musis potom vidiet... :?:
Robili sme v spolupraci s jednou firmou upravy el. gitar STAGG z rady ala Gibson SG a LP a vsetky som musel upravovat /zabrusovat drazky na sedlach/ lebo takymto sposobom neladili... :?
Je na to treba prax a hlavne mat = vlastnit specialne pilnicky pre tuto pracu, co obnasa cca 150 euro v nakupe a ak to potrebujes jednorazovo, tak je zbytocne ich aj kupovat. Ak si nebudes vediet rady a overis si, ze je sedlo skutocne vysoke, mozeme nieco po dohode ces ss-ku vymysliet... :wink:

Poslať 29 Apr 2009, 17:32
styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

mozu byt aj vymlatene prazce, v tom pripade je lepsie preprazcovat ako pilovat drazky na nulaku. lebo das to preprazcovat a v tom horsom pripade budes musiet vymenit aj nulak..
Obrázok

Poslať 29 Apr 2009, 20:13
V.I.P.
V.I.P.

styrioci píše:
mozu byt aj vymlatene prazce, v tom pripade je lepsie preprazcovat ako pilovat drazky na nulaku. lebo das to preprazcovat a v tom horsom pripade budes musiet vymenit aj nulak..

No otazka zostava aky vyskovy rozdiel tam je...
Ak vela a je to vymlatenymi prazcami, tak ok ale ak to je faktickym rozdielom alebo scitanim oboch pricin tak treba dat zapilovat alebo vymenit komplet sedlo, pripadne preprazcovat ... :wink: :?

Poslať 29 Apr 2009, 21:08
Vlastimil Baše nováčik
nováčik

Ako som už davnejšie spominal mal som problem s ladením Stagg-u. Už som sa na to pomaly aj vykašlal, ale stale mi to nedalo. Nakoniec som urobil niekolko upav-vid dalej a k počudovaniu ladi uplne super, a to myslim uplne vážne. Najprv som vymenil nultý pražec (orech), zmeral výšku strun na nultom pražci kde výška strun bola v norme. (podla literatury čo mám k dispozicii má byt výška medzi vrcholom pražca a spodkom struny 0,025 až 0,05cm- Richard Chapman-Kytary), dalej výšku strun na 12 pražci - 0,13 až 0,2cm - upravil som to priehybom krku. Dost ma divilo osadenie kobylky rovnobežne so snimáčom - kolmo na krk. Vyvrtal som novu dieru resp. povodnu rozširil a natočil kobylku šikmo presne podla Gibsonu Les Paul . V snahe dosiahnut čo najlepší výsledok vymenil som aj kobylku s grafitovými kamenmi - je sice dost drahá , niekto by sa divil čo tolko dávam za taku šunku, ale stálo mi to za to.
Prv som natiahol struny 10 a bol som prekvapený ako konečne ladila. Vymenil som struny za tvrdost 9 a ladi rovnako perfektne a čo je najdoležitejšie aj drží. Takže to by bolo asi všetko ohladne mojich uprav. Boli sice nakladnejšie ale ten pocit po tolkých trápeniach je užasný.

Poslať 29 Apr 2009, 21:27
V.I.P.
V.I.P.

Gratulujem k zdaru prerabky ale ja osobne si myslim ze tie grafitove kamene ladenie nejak vyrazne neovplyvnili, skor to zosikmenie...
Ja som po uprave drazok zlepsil situaciu takmer uplne ...
Tie drobne nezrovnalosti prisudzujem low end triede tych gitar ale zase za tie prachy to potom bolo uz via ako v norme ... :wink:

Poslať 01 Jún 2009, 12:30
Vlastimil Baše nováčik
nováčik

Chcem poradit, mám 12 strunovu gitaru Ibanez a chcel by som ju ozvučit, resp. prerobit na elektroakusticku. Aký je najlepší sposob, dat snimač alebo sa dáva napr. nejaký mikrofon a pod.? A kto by mi to vedel urobit.

Poslať 01 Jún 2009, 22:47
V.I.P.
V.I.P.

Vlastimil Baše píše:
Chcem poradit, mám 12 strunovu gitaru Ibanez a chcel by som ju ozvučit, resp. prerobit na elektroakusticku. Aký je najlepší sposob, dat snimač alebo sa dáva napr. nejaký mikrofon a pod.? A kto by mi to vedel urobit.

No na live pouzitie v beznych amaterskych podmienkach by som to rozhdne neriesil a vrtat a rezat do bocnej dosky, no neviem!!!???
Vyskusaj si nalepovaci snimac,ak ti bude vyhovovat je to kompromisne riesenie a zalezi ale aj na tom co to za gitaru mas,ci to stoji za to alebo naopak je draha na vrtanie atd...

Ďalší

Späť na Gitary