Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra GuitarMania Gitarová výuka - konzultácie - workshopy Facebook - Gitary - konštrukcia a stavba

Facebook - Gitary - konštrukcia a stavba

Sekcia určená pre konzultantov výuky hry na gitaru, workshopy a iná súvisiaca aktivita...

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Na obrázku je hlava gitary s ladiacou mechanikou používanou pre akustické gitary s kovovými strunami. Tieto ladiace mechaniky sú ale oproti španielskej gitare jednotlivé, pre každú strunu samostatné, celokovoé alebo v kombinácii kov (zapúzdrené telo mechaniky) a plast či iný materiál (samotný gombík ladenia).

Jednotlivé mechaniky prechádzajú kolmo hlavou gitary a navýjacie valce sú kolmo na telo hlavy (u španielky sú vodorovne). Valec mechaniky sa prestrčí pri osádzaní cez príslušnú dieru v hlave a utiahne sa primerane kontra-maticou, tak aby mechanika určite nebola voľná.

Väčšina mechaník tohto typu je clozapúzdrená a príslušné prevody - ozubenia sú v púzdre mechaniky, ktorá má väčeinou prevodový pomer 1 : 15 alebo 1 : 16...

Obrázok

V.I.P.
V.I.P.

Na obrázku vidíte veľmi dobré ale bohužiaľ skôr menej tradičné prevedeniesedlového pražca a síce kombináciou sedlového pražca, ktorý plní funkciu len vodiacej lišty, ale výšku strún určuje skutočný nultý pražec.

Bežne obidve úlohy plní samotne sedlo -sedlový pražec!...

Obrázok

V.I.P.
V.I.P.

UZAMYKATEĽNÁ LADIACA MECHANIKA

Elegantným riešením pre tremola typu Wilkinson a podobné je použitie špeciálnych ladiacich mechaník, kde sa struna uzamkne a tým pádom nedochádza k žiadnym mikro-pohybom (mŕtvym chodom) na ladiacom valčeku a v zóne ladiacej mechaniky.

Sú rôzne typy, sám vlastním jednu na gitare Fire by Focus a môžem povedať s praxe, že v kombinácii s Roller Nutom (ložiskovým sedlovým pražcom) je stabilita takmer 100%.

Je to pohodlné a dobré riešenie, ak nechcete z nejakého dôvodu používať tremola typu Floyd Rose s jemným dolaďovaním s horným zámkom na hlave gitary...

Obrázok

Pekný záber na otočné koliečko so zdrsneným povrchom, ktorým strunu po prevlešení cez očko pritiahnete...

Obrázok

V.I.P.
V.I.P.

NAJČASTEJŠIE RIEŠENIA SYSTÉMU LADENIA A KOTVENIA

V podstate v dnešnej praxi sa stretávame s nasledovnými možnosťami (nie jedinými ale najčastejšími) riešenia systému ladenia a kotvenia strún:

1/ Klasická pevná kobylka kotvená stoptail-om (dorazom, alebo je struna ukotvená priamo na kobyle alebo sú struny prevlečené cez telo gitary. Ladiaca mechanika je klasická bez zamykania a aj sedlo (nultý pražec je riešený klasicky tj. plast alebo graphtech a podobne.)

2/ Vintage tremolo, zavesené (upevnené v tele gitary) 6-timi skrutkami, kde sa struny prevliekajú od spodu tremola cez otvory pre príslušné struny. Ladiaca mechanika je klasická bez zamykania a aj sedlo (nultý pražec je riešený klasicky tj. plast alebo graphtech a podobne.)

3/ Tremolo systém typu Wilkinson, kde tremolo vysí väčšinou na dvoch stavacích skrutkách umiestnených v púzdre po stranách tremola. Struny sa prevliekajú od spodu tremola cez otvory pre príslušné struny. Ladiaca mechanika je buď klasická bez zamykania a aj sedlo (nultý pražec je riešený klasicky tj. plast alebo graphtech a podobne), alebo je uzamykacia s graptech sedlom alebo sedlom typu Roller Nut (ložiskový typ).

4/ Tremolo systém Floyd Rose s komplexným riešením nielen zamykania, jemného dolaďovania ale aj uzamykaním strún v mieste sedla, ktoré nahradzuje sedlový pražec. Ide o tzv. "horný zámok" kde poväčšinou toto zabezpečujú tri imbusové skrutky s podložkovými kameňmi pre dvojice strún.

1/ spôsob so stoptailom:
Obrázok

2/ spôsob s vintage tremolom:
Obrázok

3a/ systém s Wilkinson tremolom a klasickou mechanikou:
Obrázok

3b/ systém s Winkinson tremolom, roller nutom v mieste sedla a zamykacou ladiacou mechanikou
http://www.marianguitar.com/forum/viewt ... ?f=63&t=94

4/ spôsob modifikovaný firmou Ibanez:
Obrázok

V.I.P.
V.I.P.

Struny Martin D30HB Darco Silver Plated Ball End Classical Guitar Strings, High Tension.

Riešenie, keď neviete viazať uzly na nylon strunách na kobylke - netreba - je tam proste gulička...
Martin D30HB Darco Silver Plated Ball End Classical Guitar Strings, High Tension, riešenie, keď neviete viazať na nylon strunách na kobylke uzly - je tam proste gulička...

Použiteľné aj na Guitalele, ktoré som tu dnes horom-dolom rozoberal...

Obrázok

V.I.P.
V.I.P.

Pozor na zámenu (výmenu) strún kovové za nylon...
STALO SA DNES U NÁS V OBCHODE

Prosím vás, nemontujte kovové struny na lacné španielky, ktoré majú pôvodne s fabriky struny nylonové. Tie nástroje nie su na to konštrukčne stavané a dochádza k deformácii krku a kobylky (je to len a len otázka času)...

Kovové struny majú podstatne väčší ťah ako nylonky a s týmto počíta aj výrobca, keď konštruuje takúto jednoduchú lacnú gitaru (táto má slabšie rebrovanie, nemá výstuhu v krku a aj prichytenie kobylky na to nie je dimenzované...

Píšem to preto, lebo dnes (ale nielen dnes ale dosť často) sa stáva, že sa ľudia objavia v obchode s takýmto problémom, keď už je neskoro a gitara je zdeformovaná...

Ak uť chcete nejako riešiť takýto nástroj, radšej sa bezplatne príjdite k nám poradiť. Predíjdete tak nepríjemnostiam a starostiam čo s tým, a potom už ťažko niečo s tým a oprava môže byť pomaly drahšia ako samotná lacná gitara..

Lídl a Tesco gitari sú nástroje, ktoré vybaľujete Vy prvýkrát po pracovníkovi, ktorý vo fabrike nástroj (ak sa tomu vôbec tak dá povedať) balil...

s pozdravom marianguitar ...

Kúpil som gitaru s nylonovými strunami, ale chcem tam kovové, tak ich jednoducho vymením a basta! CHYBA !!!

pre ďalšie info pozri inštruktážne video:

HN-001 Čo prináša zámena strún s nylonových na kovové na klasickej gitare bez výstuhy krku...

http://www.youtube.com/watch?v=FLXA9BFrdiQ

V.I.P.
V.I.P.

GUMM_061 Gitarové brnkátka
http://youtu.be/WUpNduwvy8M

Brnkátka (plektrum), to nie je len o hrúbke ale aj o type materiálu. Podľa toho sa môžu rôzne chovať rovnaké hrúbky brnkátiek...

Obrázok

GUMM_060 Gitarový kapodaster - 2 ukážka
http://youtu.be/nB2Dn2-xaqM

GUMM_059 Gitarový kapodaster - 1 ukážka
http://youtu.be/6H_9XgeUEy0

V.I.P.
V.I.P.

Gitara typu jumbo alebo deadnought znesie kovové struny, pretože má v hmatníku výstuhu (torzná tyč) a tiež lepšie rebrovanie nástroja. Tak isto kobylka je robustnejšia a pevnejšie uchytená tak, aby odolávala ťahu kovových strún.

Porovnanie konštrukcie španielky a greadnoughtu ukazuje obrázok:

Obrázok

V.I.P.
V.I.P.

Gitarový preamp - predzosilňovač

Môže tvoriť jednu zo zložiek výbavy gitaristu. Ak gitarista nepoužíva žiadne prídavné efekty, je vstupný konektor INPUT (vstup) predzosilňovača tým miestom, kde sa pripája audio nástrojový kábel z elektrickej (alebo akustickej) gitary. Preamp je štandardnou súčasťou gitarových komb a gitarových hláv. Preamp môže byť s hľadiska konštrukcie tranzistorový alebo elektrónkový, prípadne kombinovaný (hybridný). Podľa počtu poskytovaných kanálov môžu byť jednokanálové alebo viackanálové.
Jeho základnými ovládacími prvkami a konektormi sú: vstupná citlivosť GAIN niekedy vo forme vstupného budenia ako PRE GAIN, ovládače korekcií, najčastejšie ovládače basových frekvencií BASS, stredových frekvencií MIDLE a výškových frekvencií HIGH alebo TREBLE. Za nimi môže (ale nemusí) byť zabudovaná efektová slučka (EFFECT LOOP) pre pripojenie efektu (efektov) alebo multiefektu cez SEND a RETURN výstupy na efekte. Potom nasleduje POST GAIN, ktorý zabezpečuje výstupnú hlasitosť daného kanálu preampu. Ak má preamp viacej kanálov, potom môže mať jedny spoločné korekcie (BASS - MID - HIGH) alebo môže mať na každom kanály korekcie nezávislé. Výhodou nezávislých korekcií je fakt, že je možné u nich nastaviť rôzne úrovne podľa potreby každého kanálu, ktorých môže byť jeden až štyri. Na niektorých preampoch je v rámci ekvalizéru aj ovládač PRESENCE čo prezentuje špecifické korekcie niekde okolo 3 KHz, ktoré majú význam hlavne u elektrónkových (lampových) aparátov.

http://www.marianguitar.com/preamp.html

Obrázok

V.I.P.
V.I.P.

Gitarové kombo (pre elektrickú gitaru)

Pod pojmom "gitarové kombo" je treba vidieť hudobné audio zosilňovacie zariadenie, určené pre gitaru (elektrickú alebo akustickú, pozor, nie je to jedno), ktoré je zvyčajne zabudované do drevennej krabice (zo zadnej strany otvorenej alebo zatvorenej). Gitarové kombo sa skladá z dvoch hlavných častí a to zo zosilňovača (ktorý obsahuje predzosilňovač = preamp a koncový výkonový zosilňovač = power amp) a reproduktoru (jedného alebo viacerých). Gitarové kombá podľa konštrukcie môžu byť tranzistorové, elektrónkové (slangovo "lampové") alebo hybridné a to v zmysle, že sú buď tzv. "pololampové" - predzosilňovač je elektrónkový a koncový zosilňovač je tranzistorový.
V posledných rokoch sú veľmi populárne hybridy využívajúce "modeling", kde je preamp kombinácia elektróniek alebo tranzistorov s modelingovou technológiou a koncový zosilňovač je tranzistorový alebo elektrónový. Takýto aparát je už vlastne čiastočne aj počítač.
Na tomto mieste by som chcel upozorniť na fakt, že sa často hovorí o tzv. "pololampe" aj v prípade, ak má kombo na vstupe jednu elektrónku, čo je zavádzajúce. Podľa mňa by "pololampa" mala definovať gitarové kombo, kde je celý preamp elektrónkový alebo naopak kde je celý koncový zosilňovač elektrónkový.

http://www.marianguitar.com/kombo.html

Obrázok

Pozornosť treba venovať aj osadeným reproduktorom, najbežnejšie, pre elektrofonicku gitaru sú 12" reproduktory, ktoré sú pre el. gitaru ladené viac do stredov...

Môže byť osadenie 1 x 12", alebo 2 x 12" a kombo môže byť zo zadnej strany otvorené alebo uzavreté..

Ovládačmi PRE GAIN a POST GAIN ovládate množstvo skreslenia a hlasitosť, pričom PRE GAIN určuje skreslenie a POST GAIN dorovnáva hlasitosť. Čím je PRE GAIN vytiahnutý viac, tým menej treba nastaviť POST GAIN pre rovnakú hlasitosť a naopak...

Typické celolampové vintage kombo, workshop: PEAVEY CLASSIC 30: http://www.youtube.com/watch?v=DM1Ys2JJSbA

V.I.P.
V.I.P.

Gitarové kombo (pre elektro-akustickú gitaru)

V principe ide o to isté, ale nie celkom
Ide o spojenie predzosilňovača a koncové zosilňovača s reproduktorom, všetko v jednej bedničke ale s trochu inými parametrami.

Korekcie v preampe sú ladené inak (na iné hodnoty), častokrát je tam zabudovaný aj viacpásmový ekvalizér (upravovač korekcií = farby zvuku), reproduktor alebo reproduktory sú inak ladené, prípade sú v kombinácii stredových a výškových repro. Ten zabudovaný výškový reproduktor dodáva potom zvuku oveľa širší rozsah zvuku, najmä smerom k výškovým frekvenciám, znie vzdušnejšie, čo je pri akustike dôležité.

Prirovnal by som hranie elektro-akustiky cez kombo pre elektrickú gitaru ako spievať do starého analogoveho telefonu...

Obrázok

V.I.P.
V.I.P.

Gitarová hlava a reprobox
http://www.marianguitar.com/hlava_box.html

Gitarovou hlavou (guitar head) rozumieme gitarový predzosilňovač a koncový zosilňovač, ktorý je zabudovaný do jedného celku v drevennej alebo kovovej krabici - šasi. Gitarová hlava sama o sebe hrať nebude, nakoľko v nej nie je zabudovaný menič = reproduktor, ktorý je v gitarových kombách zabudovaný. Preto je potrebné ku hlave zakúpiť aj vhodný gitarový reprobox.

Gitarové reproboxy bývajú osadené 1, 2 alebo 4 gitarovými reproduktormi. Je dôležité mať na pamäti aby hlava a reprobox mali správne nastavenia (hodnoty) odporu, ktorý sa udáva v ohmoch, lebo nevhodnými parametrami by mohlo dôjsť až k deštrukcii. Na začiatok len jeden podstatný údaj a to, že táto hodnota by mala byť buď rovnaká alebo by mohla byť vyššia u reproduktoru ale v žiadnom prípade nie u zosilňovača (hlavy)

Pre ďalšie info čítaj tu:
http://www.marianguitar.com/hlava_box.html

Obrázok

http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar_amplifier

V.I.P.
V.I.P.

Že prečo?

Častá otázka od viacero ľudí. Prečo free stránka, prečo free poradenstvo atd...

Skúsim vysvetliť pohnútky, ak ked predpokladám, že nie každý to bude chápať...

Keď som mal 14 alebo 15 rokov, na jednom stanovom tábore som zažil situáciu, kde dvaja mladý chlapci (moji rovesníci) hrali trampské pesničky. Tábor bol super, super partia a celkove super. A aj oni boli super, lebo každý večer robili neopakovateľnú atmosféru.

Keď som potom prišiel domov, nedalo mi to. Gitara ako nástroj ma oslovila a cítil som, že to je to pravé, čo mi pomúže nejako vyjadriť pocity, alebo tak nejak.

Jednoducho som sa chcel začať učiť na gitaru. Snaha bola ale vtedy zohnať nejake info k hre na gitaru, to bol problém. A po nejakom čase som si už vtedy povedal, že raz niekedy v budúcnosti, ak sa tomu budem venoavť a budem mať čo posunúť ďalej, tak to bezvýhradne urobím.

Aj keď je dnes doba internetu, kde sa dá všeličo zistiť s netu, poskytujem svoje znalosti a skúsenosti bezvýhradne všetkým, vždy so spomienkou na časy, ke%d som já nemohol spávať pred vianocami, kedy mala prísť prvá gitara za 99 Kčs (mimochodom je to cca niečo málo cez 3 EURá

Nemohol som sa dočkať, potom to prišlo a potom som sa trápil a trápil. Dnes už sa netreba trápiť, informáciií je síce dosť, otázkou je ako sú komplexné a ako sú zrozumiteľné a o to sa já všemožne snažím...

PredchádzajúciĎalší

Späť na Gitarová výuka - konzultácie - workshopy