Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"


Obsah fóra GuitarMania Gitarová výuka - konzultácie - workshopy Symetria dominantných septakordov

Symetria dominantných septakordov

Sekcia určená pre konzultantov výuky hry na gitaru, workshopy a iná súvisiaca aktivita...

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Príspevky: 8061
Obrázky: 327
Bydlisko: Piešťany, SR

Príklad symetrie, príbuznosti dominantných septakordov, ktoré sú od seba vzdialené o malú terciu si vysvetlíme na tomto príklade. Zoberme si štyri takéto akordy, vzdialené od seba o malú terciu: C7, Eb7, Gb7 a Hbb7, ktorý ale kôli lepšiej popisnosti nazveme jeho enharmonickou zámenou A7. (Enharmonická zámena znamená, že tón alebo akord znie rovnako, ale inak sa zapisuje do notovej osnovy.)

Dominantný septakord C7, tóny v základom tvare: C-E-G-Bb, na hmatníku môže vyzerať napr. takto: E-Bb-C-G, dom. septakord Eb7, tóny v základom tvare: Eb-G-Bb-Db, na hmatníku môže vyzerať napr. takto: Eb-Bb-Db-G. A hneď vidíme medzi týmito akordami dva spoločné tóny a to C a G.

Ideme o ďalšiu malú terciu vyššie na Gb7, ktorý má v v základom tvare tóny: Gb-Bb-Db-Fb (jeho enharmonická zámena je F#7 s tómni: F# - A# - C# - E), ktorý ny hmatniku gitary môže vyzerat takto: Gb-Bb-Db-Fb. Porovnajme ho najskôr s C7 a zistíme, že maju tiež dva spoločné tóny (rovnako znejúce) a to: E = Fb a Bb. Porovnaním s tónmi Eb7 nachádzame opäť dva spoločné tóny: Bb a Db.

Posledným maloterciovým posunom je akord Hbb7, ktorý je identický s A7, ktorý má tóny: A - C# - E - G, ktorý by na hmatníku mohol vyzerať takto: E - A - C# - G. Aj tu najdeme s každým s predchádzajúcim domonantným septakordom dva spoločné tóny:
s C7: E a G, s Eb7: G a Bb a s Gb7: Fb a Bb.

S toho teda vyplýva, že pri dominantných septakordoch vzdialených od seba o malú terciu najdeme vždy medzi nimi dva spoločné tóny, čo vyplýva už s ich stavby a tomuto javu hovoríme symetira dominantných septakordov.


GUMM_082 Symetria dominantných septakordov http://www.youtube.com/watch?v=RFFtUyscdTo


Späť na Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

cron