Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Iné nástroje Bicie nástroje prasknutý plech - čo s tým ???

prasknutý plech - čo s tým ???

Vsetko, co by ste chceli vediet o bicich..

mišo nováčik
nováčik

čo si myslíte o prasknutých plechoch?

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

mišo píše:
čo si myslíte o prasknutých plechoch?[/b]

Ufff, rozved a upresni o co ti v tejto teme ide. Som sice gitarista ale toto je velmi vseobecne postavena otazka: "prasknutý plech - čo s tým ???"
A malo doplnujuci text k nej: "čo si myslíte o prasknutých plechoch"

Ak toto ma nadvazovat na uz sponenutu temu o opravach prasknutych cinelov tak OK, ale ocakaval som skor, ze TY napises svoje skusenosti a rady. :( :wink:

Poslať 02 Aug 2007, 14:07
mišo nováčik
nováčik

určite sa už každý bubeník stretol s prasklinou, alebo vydratou dierou vovnútri od stojana.
niektorí tvrdia, že to treba spraviť, niektorí že to pokazí zvuk činelu ("stratí činel svoje čaro")
Čo si myslíte vy. Alebo aké máte skúsenosti alebo informácie že čo sa tým dá robiť.

Mám nejaké info o spôsoboch opravy ale musím to preložiť a dať dokopy. dodám neskôr.

Zatiaľ píšte svoje názory alebo pripomienky, rady. :?: :?: :?:

Poslať 02 Aug 2007, 15:52
rapper Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

mišo píše:
určite sa už každý bubeník stretol s prasklinou, alebo vydratou dierou vovnútri od stojana.
niektorí tvrdia, že to treba spraviť, niektorí že to pokazí zvuk činelu ("stratí činel svoje čaro")
Čo si myslíte vy. Alebo aké máte skúsenosti alebo informácie že čo sa tým dá robiť.
Mám nejaké info o spôsoboch opravy ale musím to preložiť a dať dokopy. dodám neskôr.
Zatiaľ píšte svoje názory alebo pripomienky, rady. :?: :?: :?:

Urcite to sem potom hod. Zaujimalo by nas to myslim viacerich. :?:

Poslať 03 Aug 2007, 09:21
mišo nováčik
nováčik

Ahojte, pripravujem zopár info o prasklinách na našich miláčikoch.

Dúfam že sa mnohí pripojíte, poviete svoje názory alebo skúsenosti, a spolu sa mnoho naučíme, lebo nikto niky poriadne nevie kedy, kde, ako a hlavne prečo praskol môj oblúbený činel.

Všetko čo budem uvádzať sú len moje názory a info ktoré som našiel na mnohých Drumchatoch, (napr www.drumchat.com), plus moje skúsenosti s rôznymi plechmi.
Takže nikomu neponúkam návod ako to bude určite dobré.
Môj názor je, keď ti praskne činel, zamysli sa nad tvojou hrou a výberom.
Ak praskne činel, tak je to nič iné len zlé.

Myslím, že nech už spravíš hocičo už nikdy to nebude to čo predtým. Môžes skúsiť zachrániť aspoň niečo. (možno 95%, možno 80%, možno po dvoch hraniach ho pošleš do večných lovíšť.)

Poslať 03 Aug 2007, 09:44
mišo nováčik
nováčik

Praskliny:

1.Na vonkajšom okraji – asi tá najbežnejšia a najmenej zlá situácia. Samozrejme podľa veľkosti.
Jeden človek na Drumchat uvádza limit kým to „má význam opraviť“ a nie je ozaj zlý zvuk:
20“ – 3“ prasklina
18“ – 2“ prasklina
16“ – 1“ prasklina
Čím bližšie k stredu sa dostane prasklina, tým horšie to bude lebo sa musí odoberať veľa materiálu, ak to vôbec má význam.
S týmto mám kopec skúseností, napíšem neskôr.

Poslať 03 Aug 2007, 09:46
mišo nováčik
nováčik

2.Na vnútornom okraji – dosť zlá situácia, ťažko udržateľná situácia, ale dá sa.
Jedna dobrá vec je, že vo vnútri až natoľko nevibruje ako vonku.

3. V tele činelu, podľa mňa, tiež dosť zlá situácia. S týmto skúsenosti nemám.

Poslať 03 Aug 2007, 10:02
mišo nováčik
nováčik

Všeobecne, neodpurúčam nožnice. Pri strihaní tam vždy zostanú ostré hrany v reze, potom máš po čase miesto jednej praskliny dve, tri alebo aj viac. Kto sa trochu vyzná v materiáloch vie o čom hovorím.

Vŕtanie, brúsenie, pilovanie.

???

Poslať 03 Aug 2007, 11:08
mišo nováčik
nováčik

Marián, daju sa sem nejak nahodiť aj obrázky? jednoduché, kreslené vo Worde?

Poslať 03 Aug 2007, 13:37
mišo nováčik
nováčik

1. Prasklina zvonka
Prvá vec čo treba je vyvŕtať dieru na konci praskliny. Tým zastavíš praskanie. Našiel som na drumchat.com nasledovné: ak je to liaty činel tak vŕtanie tomu určite pomôže, tepaný alebo lisovaný plech, s tým už to môže byť horšie, lebo materiál už nie je tak konzistentný, už s ním bolo manipulované.
Sú názory aj lepiť to Epoxom a potom vypiecť v peci, ale to môže len poškodiť vnútornú štruktúru materiálu a to je len horšie. Môže začne praskať zvnútra materiálu. A vôbec, kto má doma pec.
Je možné hrať s vyvŕtanou dierkou, ale stále môže praskať ďalej. Celý činel hodne vibruje a tie časti okolo praskliny sú „voľné“ a stále napínajú koniec praskliny, čo znamená že aj po vŕtaní je to stále napäté. Plus, v praskline sa dve časti trú o seba a to vyvoláva „“šušťanie“ alebo „škrabanie“ vo zvuku činelu. Aj to môže mať zaujímavý a možno aj pekný efekt ale môže to praskať ďalej.
Preto je vhodné vybrúsiť celú časť kde je prasklina. Jemne, na brúske, jemným kameňom, opatrne, aby brúska netrhala ďalšie kusy, hlavne priamo v praskline.

Brúsenie tomu dokonca dodá taký zvláštny cveng, takže sa môžeš chváliť že máš na mieru ladený činel ))))

mám aj obrázok, ale neviem to sem dať

Poslať 03 Aug 2007, 13:40
mišo nováčik
nováčik

2. Prasklina v strede
Mal som jeden Strašné starý ale úžasný Zildjian, kamoš upratoval na povale a našiel ho. Samozrejme behom pol hodiny som bol na tej povale aj ja a prehľadali sme to ešte. Ale už nič viac po dedovi.
Mal vo vnútri 0,8cm prasklinu, hneď vedľa bol vydratá diera od stojanu.
Koniec praskliny som samozrejme vyvŕtal.
Našiel som kúsok oceľ plechu (max hr1mm) ktorým som
prekryl zospodu celú časť aj dierou aj s prasklinou.
Celé som to najprv predtým pocínoval, aj činel aj pliešok, a potom som vlastne z dolnej strany nacínoval ten pliešok na činel. Potom som to celé jemne zabrúsil, aby to bolo hladké
a pekné. Zhora to bolo videť len v tej vydratej diere.
Perfektne to držalo, a žiadky rozdiel vo zvuku.

Túto metódu by som určite neaplikoval
na praskliny na okraji (bod 1)

A potom som ho raz na jednej akcii „stratil“.
Proste zmizol a nikto nič nevidel.

Poslať 03 Aug 2007, 13:42
mišo nováčik
nováčik

3.Prasklina v tele činelu, s tým skúsenosť vďaka všetkým bohom, nemám.
Ale znova by malo platiť – vyvŕtať dieru na oboch koncoch praskliny, hrať opatrne, atď. Ale myslím, že to je tak na zahodenie.

Poslať 03 Aug 2007, 13:47
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

mišo píše:
Marián, daju sa sem nejak nahodiť aj obrázky? jednoduché, kreslené vo Worde?

michal daju sa poslat na GM_viktor@lidlmusic.sk 8)
Napis kde ktory obrazok do ktorej temys chces nahrat a ADMIN Viktor ti to spravi podla poziadaviek na servery. Ale pre istotu to posli aj na marian@lidlmusic.sk ak by nahodou, nech to mam aj ja. :wink:

gumm Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

mišo píše:
čo si myslíte o prasknutých plechoch?[/b]

Laicky, ze by to asi malo ist do srotu. Aspon pre vacsinu beznych hracov amaterov je to tak. :wink: Ale akzda rada dobra. :?
Máme pred sebou stále a stále nové méty!

Ďalší

Späť na Bicie nástroje