Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra GuitarMania Gitarové cvičenia a špeciálne techniky Špeciálne techniky - Flažolety trsátkom/Pick hand harmonics

Špeciálne techniky - Flažolety trsátkom/Pick hand harmonics

...podrobnejší popis rôznych cvičení a techník pre každého

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

PICK HAND HARMONICS
Pri flazoletoch trsatkom je potebne brnkátko držat pekne na tesno pri špičke.
V okamihu brnknutia sa zo špičky trsátka struna skĺzava na prst pravej ruky
kedy vznika "flažoletový zvuk".
Flažoletový zvu sa frekvenčne mení podľa polohy ruky s trsátkom.
V prvej časti video ukážky su ukázané jednotlvé flažolety.
V druhej časti videa je ukázane ako sa tvoria flažolety spojito posúvaním pravej ruky. Zvukovo to pripomína hru na fujaru...
http://www.youtube.com/watch?v=r2SrIBRpO_0

Video ukážka tvorby týchto flažoletov na najhrubšej strune "E".
V prvej časti video ukážky je znázornená pravá - brnkacia ruka a držanie trsátka pekne na tesno.
V druhej časti videa to isté ale s pohľadu ľavej ruky.
http://www.youtube.com/watch?v=Rrl4_2uC6sg
Naposledy upravil marianguitar dňa 03 Máj 2008, 16:33, celkovo upravené 7

Poslať 21 Apr 2008, 17:15
fredy nováčik
nováčik

God bless you :wink:

Poslať 22 Apr 2008, 08:42
fredy nováčik
nováčik

uz som co to na tom natrenoval, je to dost zradna technika... dlho dlho sa mi to nedarilo, ale uz to ako tak ide, teda niekedy sa mi to podari :D
ak to trenuje este niekto, tak skusajte, neprestavajte, ono to pojde :)

Poslať 23 Apr 2008, 19:59
V.I.P.
V.I.P.

fredy píše:
uz som co to na tom natrenoval, je to dost zradna technika... dlho dlho sa mi to nedarilo, ale uz to ako tak ide, teda niekedy sa mi to podari :D
ak to trenuje este niekto, tak skusajte, neprestavajte, ono to pojde :)

Ako som tu uz niekde spominal, flazotetov, resp. sposob ich tvorenia a typy je viacero. Postupne urcite pridam... :wink:

Poslať 25 Apr 2008, 19:43
rapper Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

Vsak ked nie je casu na audio/video, tak sem hod aspon nejaky vstupny pokec k dalsim flazoletovym technikam :idea:

Poslať 25 Apr 2008, 21:39
styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

taka otazka, existuje nejaka finta ako urobit flazolet na hrubych strunach?

totizto na tenkych to ide v poho, ale na hrubom E mi to stale neznie tak, ako by som si prial :( resp ako to pocut v nahravkach..napr Zakk Wylde styl
Obrázok

Poslať 25 Apr 2008, 21:52
V.I.P.
V.I.P.

K podrobnejšiemu popisu tejto techniky využijem text z mojej knížky ROCKOVA GITAROVA ŠKOLA 4 diel, kde som tuto techniku opísal nasledovne:

PICK HAND HARMONICS
(flažolety vytvárané trsátkovou rukou)
Pri tejto technike držíme brnkátko v pravej ruke (praváci). Držíme ho zväčša tak, že prsty PR (ukazovák a prípadne prostredník spolu s palcom) pokrývali skoro celé brnkátko, hovoríme tomu tzv. "držanie na tesno". Vtedy je brnkátko skoro celé skryté medzi prstami pravej ruky a trčí len špička.
Flažolet vzniká tým, že sa struny najskôr na okamih dotkne ukazovák (môže -nemusí!).
Potom sa ihneď struna rozozvučí brnknutím špičky brnkátka.
Následne sa tej istej struny na okamih dotkne aj palec pravej ruky.
Tento zladený postup je príčinou vzniku flažoletu. Týmto spôsobom je možné vytvoriť veľmi pôsobivé flažolety a v spojení so skresleným zvukom veľmi dravo znejúce.
Tón, ktorý vznikne môžeme ovplyvniť uhlom úderu prstov a brnkátka a hlavne zmenou miesta, v ktorom na strunu brnkáme. Skúste brnkať a tvoriť flažolety týmto spôsobom a pritom posúvajte ruku smerom od kobylky gitary ku snímačom alebo naopak!
Budete počuť významnú zvukovú zmenu aj ked ľavou rukou dohmatávate ten istý tón! Zvuková zmena trochu pripomína hru fujary. uvedená technika je najviac využívaná v spojení s nabudeným zvukom a skreslením. Flažolety vytvorené touto technikou maju svojsky zvukový charakter... :wink:

Poslať 25 Apr 2008, 21:58
V.I.P.
V.I.P.

styrioci píše:
totizto na tenkych to ide v poho, ale na hrubom E mi to stale neznie tak, ako by som si prial :( resp ako to pocut v nahravkach..napr Zakk Wylde styl

No ide to urobit aj na basovych strunach. Len je to naocnejsie na dokonalejsie zvladnutie synchronizacie a presnosti vykonania tejto techniky ako aj fakt, ze basove struny kmitaju pomalsie. Flazolet je potrebne poctivo dotvorit prave palcom po brnknuti spickov trsatka. Ak nezabudnem, hodim sem ukazku... :wink:

Poslať 25 Apr 2008, 22:03
styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

budem skusat...uz uz sa dopracuvavam k dokonalemu prevedeniu (akurat to hrube E robi problem..), ale sem tam sa zadari, ze uz je to skoro take, ake by malo byt :)
Obrázok

Poslať 25 Apr 2008, 22:13
ArEs Obrázok užívateľa
stály inventár
stály inventár

tiez ma to hnevalo zo zaciatku .. tiez to bolo take sem tam .. ale cvicenim sa da dosiahnut uroven sem sem .. :lol:

Poslať 27 Apr 2008, 20:32
V.I.P.
V.I.P.

Poslať 02 Máj 2008, 21:41
gumm Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

styrioci píše:

Ako napisal styrioci. aj ja som skusal tento typ flazoletov ale na basovych strunach najma na ecku mi to moc nejde. nejake dalsie rady ako si pomoct sa nenajdu?
Máme pred sebou stále a stále nové méty!

Poslať 02 Máj 2008, 21:48
V.I.P.
V.I.P.

gumm píše:
styrioci píše:

Ako napisal styrioci. aj ja som skusal tento typ flazoletov ale na basovych strunach najma na ecku mi to moc nejde. nejake dalsie rady ako si pomoct sa nenajdu?

No z mojej skusenosti viem, ze tensie struny (myslim tym sady) dost od trsatka odskakuju, takze na nejakych 008-ckach sa to robi velmi tazko a myslim aj na klasickych devinach 009 - 042 to ide horsie ale od hybridnych devin (009 - 046) by to malo spolu s tuhsim trsatkom ist slusnejsie... :wink:
Okrem toho ja osobne trochu to brnkatko natacam od subeznosti zo strunou... :wink:
Ak mi vyjde zajtra cas, tak zase ponahadzujem zopar videii a skusim prihodit ukazku tejto techniky aj na basovych strunach... 8)

Poslať 03 Máj 2008, 13:31
juraj Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

S tym urcite suhlas, tuhsie struny a pevnejsie trsatko + presna synchronizacia.

Ďalší

Späť na Gitarové cvičenia a špeciálne techniky