Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra GuitarMania Gitarové cvičenia a špeciálne techniky Harmonické postupy a stupnice

Harmonické postupy a stupnice

...podrobnejší popis rôznych cvičení a techník pre každého

Poslať 07 Feb 2011, 14:01
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

Dominantné jadro to volá niekto, čo ja viem. Pre mňa je to ii-V-I. ii preto píšem malým lebo je to mol, ale dá sa to napísať kadejako, nejakú vedu za tým ja osobne nehľadám :)
...all that we learn this time, is carried beyond this life.
http://www.jazzpiestany.sk
http://www.kug.ac.at

Poslať 07 Feb 2011, 14:03
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

urmo píše:
Dominantné jadro to volá niekto, čo ja viem. Pre mňa je to ii-V-I. ii preto píšem malým lebo je to mol, ale dá sa to napísať kadejako, nejakú vedu za tým ja osobne nehľadám :)

No ved jasne mol to uz je s principu, kedze v jonskej je na druhom stupni mol, resp. m7...
Este som ta nepochopil, si teraz doma v PN?

Poslať 09 Feb 2011, 11:04
madl nováčik
nováčik

Az z malym odstupom casu mi docvaklo, preco urmo tocil o ii-V-I. Som si chvilu lamal hlavu, no prisiel som na to, ze v mojom priklade Dmaj7-Emi7-A7 ak poprehaduzjem poradie akordov, tak dostanem prave postup ii-V-I (Emi7-A7-Dmaj7). Cize je to v podstate to iste. Ci sa mylim?

Pani, spominali ste, ze cvicime arpeggia od zakladneho tonu v zakladnom tvare (kvintakord) najprv. Viete mi napisat nejaky zmysluplny priklad (tony/poradie) ako predtym na cvicenie v obratoch? Trebars najprv sextakordovy a pripadne kvartsextakordovy, nech mam treningovy material. Dakujem vopred.

Poslať 09 Feb 2011, 12:16
V.I.P.
V.I.P.

Ale urmo urcite netocil o arpeggiach, my sme mozno inde riesili arpeggia, a snimi spojenu techniku Sweep picking, co mimochodom som ti aj spracoval a dalo mi to prace na tri dni mozna 30 hodin prace ale ok...
Ale urmov priklad boli jednoduche rozklady akordov ako prvotny material na nejaku tu buducu improvizaciu... :arrow:

Poslať 09 Feb 2011, 12:34
madl nováčik
nováčik

Hmm, i tak i tak še da...

Poslať 09 Feb 2011, 12:44
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

Vidím, že stále je ten istý problém v chápaní určitých vecí:

arpeggio = rozklad; rozklad = arpeggio
sweep picking = TECHNIKA pravej ruky

To, že sa často rozklady hrajú sweep-pickingom, to je preto lebo sa tak dobre hrajú, takisto sa arpeggiá dajú zahrať klasicky hore-dole ako aj prstami a niekto ich radšej ani nehrá, ale vážne neviem prečo si všetci odjakživa spájajú :D

Ak chceš cvičiť obraty tak začni na každé kilo od tercie napr. - 3-5-7-8(1). Dá sa vytvoríť milión rôznych možností...
...all that we learn this time, is carried beyond this life.
http://www.jazzpiestany.sk
http://www.kug.ac.at

Poslať 09 Feb 2011, 14:02
madl nováčik
nováčik

urmo píše:
...
arpeggio = rozklad; rozklad = arpeggio
sweep picking = TECHNIKA pravej ruky

Toto mi je uplne jasne, ak si myslel konkretne mna, ze nechapem vyssie uvedeny rozdiel. Mozno som sa v mojich otazkach nepresne/nejasne vyjadril, no spominal som, ze nie som v tejto oblasti skoleny a nerozumiem vsetkemu (ale s.p. vs arp mi je uplne jasne).
V tejto teme som ja vobec sweep picking nespomenul, no pridali ste to ako logicku/casto pouzivanu techniku hry arpeggii. Ak sa vratime uplne na zaciatok, islo mi o absolutne odlisne veci, ku ktorym sme sa ciastocne prepracovali. Za to dakujem aj za vyborne tipy na cvicenie.
K s.p. sa este az tak rychlo asi nedostanem, na to uz treba postupit do istych vyssich levelov zrucnosti a techniky. No je pravda, ze v pomalsich tempach sa to cvicit da uz aj skor.

Poslať 09 Feb 2011, 14:10
V.I.P.
V.I.P.

Mozno som sa nechal uniest tym, co si pisal o arpeggio technike /myslene techniku nie pojem/ a mozno som aj na omyle, ked ta spajam s poziadavkou na mojej stranke You Tube
http://www.youtube.com/user/majo1959 kde je na toto poziadavka...
Ak si to nie ty, tak sa zase ospravedlnujem za popletenie veci aj ja... :oops:

Poslať 09 Feb 2011, 16:56
madl nováčik
nováčik

Marian, naozaj to nie som ja z yt (ak myslis phobosa). Nevadi...

Poslať 09 Feb 2011, 20:12
V.I.P.
V.I.P.

Poslať 11 Feb 2011, 09:01
madl nováčik
nováčik

Ked uz sme sa mystifikovali sweep picking-om; prezrel som si tu video lekciu na arpeggio Emi a potom som to trocha cvicil. Da sa podla toho velmi dobre, no chce to sakra makat, aby to znelo ako tebe. Pri rychlosti tam ide hlavne asi o tu koordinaciu oboch ruk a presnost. Dalsi task pre mna, no z rychlosti isto vydatne na zaciatku uberiem :wink:, aj ked sa mi uz parkrat podarilo prebehnut to arpeggio vcelku zvucne a rychlo, len nie tolkokrat za sebou dookola ako na videu. Vsak mam cas...

Poslať 11 Feb 2011, 11:01
V.I.P.
V.I.P.

Nuz vidis, ja som si myslel, ze to ty ziadas o takuto ukazku, inak by som len tak pre uplne cudzieho cloveka /myslim tym, ze nie je na fore nasom/ tomuto nevenoval az tolko casu a pozornosti, no ale ked to uz je na svete, tak ok...
I tak budem musiet nahodit brzdu, aby som sa nesebaznicil... :? :wink:

Poslať 11 Feb 2011, 11:12
madl nováčik
nováčik

Tak, tak. Dobre vravis, suvisle...
Myslim vsak, ze vsetko co si spravil a tu uz dal, vyuziju a ocenia mnohi co sa ucia hrat na gitaru a tvoje umenie im bude vzorom (pre mna urcite ano, i ked sa k tej urovni asi ani nepriblizim, no kto vie).
Oddychuj :!:

Poslať 11 Feb 2011, 11:36
V.I.P.
V.I.P.

Toto je ten navvacsi problem!!!
Ci ja vobec budem vediet oddychovat, stal sa zo mna za posledne roky vorkoholik, co je zavislost a neviem sa jej zbavit :oops:
Vzdy si trochu oddychnem, ked je toho uz cez-prilis a potom som v tom zase.
Varovalo ma vela priatelov, ze s tym mam nieco robit... :?

Poslať 11 Feb 2011, 12:17
madl nováčik
nováčik

Pred niekolkymi rokmi som sa stal v istej malej lekarni svedkom jedneho rozhovoru medzi lekarnikom a zakaznikom, ktory bol velmi netrpezlivy a nechcelo sa mu cakat v rade, tak sa dral dopredu, pred vydajne okienko:
"Prosim vas, ja len narychlo potrebujem nieco proti chripke ci nachladeniu. Velmi sa ponahlam do prace, vsetko tam zavisi odo mna, musim tam byt, tak mi prepacte a pustte ma dopredu. Ja vas nikoho vobec nezdrzim..." - ospravelnoval sa ludom v rade zakaznik a zaroven tuto ziadost adresoval za pultom stojacemu lekarnikovi.
"Ste asi nenahraditelny, ze?" - opytal sa lekarnik.
"Nuz, da sa to tak nejako povedat." - odpovedal choro vyzerajuci a spoteny zakaznik.
Lekarnik sa otocil, vzal z regala akusi malu krabicku s liekmi a podaval ju zakaznikovi:
"Pamatajte vsak, takych nenahraditelnych, ako ste vy, su uz plne cintoriny!"...
Vsimol som si, ze zakaznik ostal na moment v pomykove a uz bez akejkolvek odpovede, dakujem ci dovidenia iba zaplatil a zmizol z lekarne.
Nieco pravdy na tych lekarnikovych slovach, napriek dobe v akej zijeme, asi bude :)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Gitarové cvičenia a špeciálne techniky