Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra GuitarMania Gitarové cvičenia a špeciálne techniky Špeciálne techniky-flažolety inak

Špeciálne techniky-flažolety inak

...podrobnejší popis rôznych cvičení a techník pre každého

Nováčik Obrázok užívateľa
štamgast
štamgast

Nedavno som prisel na to ako sa inak daju tvorit flazolety...
postup je jednoduchy:
1. brnknite na strunu-prázdnu alebo chytenú na lubovolnom prazci
2. lavou rukou sa jemne dotknite dotyčnej struny nad lubovolnym prazcom
3. prst po kratuckej chvili odtiahnite
4. užívajte si zvuk flažoletu :lol:

video ukazky:
http://www.youtube.com/watch?v=_Tw0--TTjJc
Naposledy upravil Nováčik dňa 15 Apr 2009, 17:08, celkovo upravené 1
New begining :)

Poslať 14 Apr 2009, 20:42
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Poslať 14 Apr 2009, 20:46
štamgast
štamgast

no mne sa to podarilo takmer na kazdom prazci na mojej spaniele tym postupom...len je pravda ze ja mam spanielu made in china za 60Euro...

Poslať 14 Apr 2009, 20:49
V.I.P.
V.I.P.

Nováčik píše:
no mne sa to podarilo takmer na kazdom prazci na mojej spaniele tym postupom...len je pravda ze ja mam spanielu made in china za 60Euro...

Nie som si isty, ci obidvaja hovorime o tej istej technike, pretoze prave flazolety sa daju tvorit len na urcitych intervaloch od dohmatnuteho tonu, nie vsade... 8)

Poslať 14 Apr 2009, 20:51
štamgast
štamgast

prave proto sa chystam zajtra urobit video aby sa vedelo ako sa to robi...pravdepodobne to budem nahravat mobilom takze to nebude nejak kvalitne ale hadam to pomoze ozrejmit tu techniku...

Poslať 14 Apr 2009, 22:41
V.I.P.
V.I.P.

Nováčik píše:
prave proto sa chystam zajtra urobit video aby sa vedelo ako sa to robi...pravdepodobne to budem nahravat mobilom takze to nebude nejak kvalitne ale hadam to pomoze ozrejmit tu techniku...

Komu to pomoze ozrejmit tu techniku?
Celkom tomu nerozumiem, lebo ak si rozumieme a hovorime o tom istom, tak flazolety /prave flazolety/ sa nedaju vytvarat vsade, ako som napisal... :?

Poslať 15 Apr 2009, 10:13
styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

Novacik: neobjavil si ameriku :-)

prirodzene flazolety zneju ak ich zahras na prazdnej strune v polohach 5,7,12,17,19 a 24. prazca. podobne ak drzis nejaky ton na hmatniku, tak v tychto vzdialenostiach od tohto tonu vies zahrat tiez flazolety a tieto flazoletove tony budu vzdialene v istych intervaloch, podobne ako s prazdnou strunou. to uz su ale umele flazolety (lebo umelo vytvaras zakladny ton, nie ako prirodzene na prazdnej strune).

je pravda, ze flazoletovy zvuk sa ozve aj v inych vzdialenostiach ako v tychto, danymi intervalmi, ale nezneju tak pekne a vyrazne a je to skor dane blizkostou konkretnej polohy k niektoremu z tych "intervalovych" uzlov.

potom mozes tvorit flazolety aj inak. napr brnkatkove. ktore tvoris tak, ze hned ako zahras ton, ho zatlmis palcom brnkatkovej ruky (zahratie tonu aj zatlmenie je jeden pohyb smerom dole, chce trochu cviku prist na spravny sposob). toto je napr dost vyraznou sucastou hry zakka wylda.

flazolety vytvorene dotykom - zahras ton a potom sa tej struny zlahka dotknes prstom brnkatkovej ruky v niektorej zo znejucich vzdialenosti.

flazolety vytvarane klepnutim - podobne zahras ton a prstom brnkatkovej ruky klepnes po strune v niektorej zo znejucich vzdialenosti tak aby sa struna dotkla prazca. cim ju rozoznejes aj vytvoris uzol a ozve sa charakteristicky flazoletovy ton

multi flazolety alebo mnohonasobne flazolety - tu sa vyuziva ten fakt, ze flazolety sa ozyvaju aj v inych polohach, hoc nie tak vyrazne. tvoris ich tak, ze drhnes strunu a hmatnikovu ruku zlahka posuvas po strune(ach) (ale nedohmatnes na hmatnik), cim sa ti v roznych polohach budu ozyvat flazolety.

auto flanging tento nazov som nasiel v jednom instruktaznom videou od zakka wylda, ktory tuto fintu ukazoval, prisiel s nou van halen a je to tiez taka obdoba mnohonasobnych flazoletov. hmatnikovou rukou hras priklepy/uvolnenie tonov na hmatniku v kombinacii s prazdnou strunou napr: G:---h4-p2-p0--h4-p2-p0--h4-p2-p0--h4-p2-p0-- a brnkatkovou rukou tlmis strunu v roznych polohach smerom od kobylky ku krku (podobne ako v predchadzajucom pripade, len teraz druhou rukou) a tymi priklepmi a uvolneniami rozoznievas strunu (toto vyznie dobre na skresleni, na akustike skoro vobec, resp musis hmatnikovou rukou sakra udierat aby si rozoznel zatlmenu stunu :) )
Obrázok

Poslať 15 Apr 2009, 17:09
štamgast
štamgast

bola vlozena video ukazka...nahrane mobilom moc to neni ocut

Poslať 15 Apr 2009, 17:21
styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

Nováčik píše:
bola vlozena video ukazka...nahrane mobilom moc to neni ocut
to je presne to, co som popisoval, ze mozno v inych polohach zazneje flazolet, ale vobec nie vyrazne ako v klasickych polohach..
Obrázok

Poslať 16 Apr 2009, 12:47
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

Objavenie ameriky.

Keby sa ide do hlbky tak flazolety sa velmi jednoducho daju objasnit fyzikou harm. kmitania. Struna sa sama deli vzdy na polku, vzniknu uzly, kmitne, atd. Cize ak by eventuelne Novacik buchol silno po strune a nechal ju hrat tak flazolety vzniknu aj bez jeho pomoci najprv v 1/2 dlzky struny (12. fret), potom v 1/3 (7. fret), 1/4 (5 fret) a tak dalej. Tamtym sposobom co si nahral uzol akurat vytvaraš sam.

Späť na Gitarové cvičenia a špeciálne techniky