Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Iné nástroje Speváci Ako skladať texty?

Ako skladať texty?

...a všetko čo k nim patrí. Rady, tipy, ale aj odborné diskusie o potrebnom vybavení a mnohé iné

Poslať 05 Jan 2010, 21:53
Nováčik Obrázok užívateľa
štamgast
štamgast

este sem prispem aj ja a budem reagovat aj na to co je vysie...
takze texty...hmmm...treba mat Napad/Temu-najlepsie nieco zo zivota aby to bolo doveryhodnejsie a zivsie, potom samozrejme Talent-aby bol text zauimavy a nenudil-myslene tak ze talent na kvalizné usporiadanie kvalitnych slov do hudby tak aby mali vyznam a aby bol text zauimavy...treba po ruke nejaky nastroj-aby si skladatel/spevak vedel realne predstavit a zahrat Melodiu toho co bude spievat a do coho bude spievat...a samozrejme treba Usi aby kapela vedela ci vsetko spolu sedi tak ako ma :wink:
aj ja uz som par textov zlozil, ale musim povedat ze mi celkom idu refreny a strofy mi moc nejdu a su "nudne a umele" :cry: myslim to tak ze proste mam nejaky motiv co si hram na gitare a ked ma k tomu napadne nieco tak to dokazem rozvit do celkom v poho refrenu ale zladit hudbu s textom strof a celkovo strofy pisat mi moc nejdu :(
tak toto vse...k rapu sa vyjadrovat nebudem je pravda ze kvalitny rapper a dj daju dokopy nieco vyborne :wink: ale zase treba uznat ze veci typu: "zarabaj kes, zarabaj kes, tak ako vies, ja zarabam tiez" a podobne su ubohe :?
New begining :)

Poslať 01 Feb 2012, 10:59
monsieurlamode nováčik
nováčik

a pomáha mať aj niečo prečítané.. záleží na typu kapely - o čom chcete spievať..

ak chcete byť rocková kapela čo hrá v baroch, stačí pár pesničiek zo života - o láske a každodenných veciach s ktorými sa ľahko identifikuje "človek hromadného výskytu" :D - takýto prístup mali napríklad Oasis a preto ich piesne v UK totálne zľudoveli..

ak chcete byť metalová kapela a spievať o mystike, dávnych dobách, vojnách, mečoch a tak ďalej pomáha si prčítať pár historických, alebo fantasy kníh - EDDA, Beowulf, Odysea, Pán Prsteňov atď

ak chcete byť black metalová kapela, čítaj obskurné knihy ako Faust, Obraz Doriana Greya, Všetko od Poea atď..

v zásade platí - kto chce písať, mal by najskôr čítať :twisted:

takže good luck - vôbec to nie je také ľahké..

Poslať 06 Dec 2012, 15:51
textarium nováčik
nováčik

Neviem, ale texty aj keď napadnú za par minut nie je to mimovolná činnosť dozrievaju v cloveku možno roky a ani si to neuvedujeme, a zavisí od žánru Horáček robí niečo ine ako napr. kapela Lucie

Poslať 06 Dec 2012, 16:50
textarium nováčik
nováčik

Lukas píše:
Ja si myslim, ze k tomu, aby s askladali texty (dobre texty) je sice treba vsetko to co tu bolo napisane plus dar od boha, proste ked to mas zalezene v genoch uz je to len otazka ako s tym dokazes pracovat. Mozes byt zamilovany kolko chces ked na to nemas bunky, nic poriadneho nestvoris :lol: .

Asi tak, len skoda že dnes nefunguje to co pises texty robi kazdy bez ohladu na to co mu v tomto ohlade boh nadedlil a je to skoda, Kazdy nedokaze vsetko a dobre veci vznikajú v spolupráci. I ked sa razi trend, ze muzikant vie najlepsie co chce vyjadruit, textar necita jeho dusu. Nesuhlasim, je kopa pripadov, ktore to vyvracaju.

Poslať 20 Feb 2014, 06:37
JozefOldiesPepa Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

V prvom rade si treba premyslieť tému pesničky.
Je to podobné ako v prípade dramatickej tvorby príbehu.
Dôležité je mať v pozornosti záchytný bod príbehu.
V prvom rade odporúčam pre začiatočníkov skladať
základné vety, ktoré ešte piesňou nebudú, ale budú
mať tvar poézie, alebo prózy.
Treba si nájsť čas aj na klasickú Literatúru básnikov.
Potom si vytvoriť vlastnú predstavu svojho príbehu
a ten si zapísať na papier. Jednotlivé vety sa potom
patrične dosádzajú do melodickej podoby.
Dávajte si záležať aj na počte slabík, aby nevyčnievali navyše.
Čo nota - to slabika slov z viet.

Predchádzajúci

Späť na Speváci