Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Iné nástroje Dychové nástroje Prečo saxofón neladí?

Prečo saxofón neladí?

...hramoniky, altky, saxofóny, trubky, píštaly a iné

Poslať 14 Máj 2014, 22:17
saxofonservis.sk nováčik
nováčik

Obrázky: 0

Ladenie saxofónu

Po dlhšom čase váhania som sa aj ja rozhodol prispieť svojou troškou do mlyna a podeliť sa o svoje znalosti a praktické skúsenosti na tomto fóre. Nie len tu na fóre sa objavili dotazy ohľadne ladenia nástroja. Aj keď ma kontaktuje nejaký záujemca o kúpu saxofónu, najmä skúsený muzikant už pri prvom telefonickom kontakte zvykne položiť otázku či saxofón ladí. Rovnako sa na mňa pre problémy neladiaceho saxofónu obrátilo už niekoľko saxofonistov. Za týmto ochorením môže byť množstvo možných príčin. Počnúc úplným začiatkom, teda pred tým, než hudobný nástroj dostane svoj rodný list a opustí fabriku, je súčasťou výrobného procesu testovanie nástroja vo finálnej fáze a tým aj kontrola správneho ladenia. Realita je žiaľ aj taká, že niektorým firmám ide v dnešnej dobe viac o kvantitu produkcie na úkor kvality :cry: . U saxofónov je snáď nemožné, aby výška každého jedného tónu bola stopercentne presná ako je tomu napríklad u správne naladeného klavíra. Zväčša pár centov niekam unikne, čo sa ale dá čiastočne, v medziach tolerancií korigovať nátiskom.
Pokúsim sa o stručné vysvetlenie princípu a pomenovanie niekoľkých z množstva možných dôvodov, prečo je tomu tak.
V prípade dychových nástrojov je telo každého nástroja ohraničený valec (flauta, klarinet, pastierska píšťalka atp.), alebo kužeľ (saxofón, väčšina plechových dychových nástrojov...). V nich sa vytvára vzduchový vír a následne odkrývaním a zakrývaním tónových otvorov sa mení objem vzduchového stĺpca, teda predlžuje, alebo skracuje. Z uvedeného by teda vychádzalo, že vieme matematicky presne určiť kam ktorý otvor navŕtať, aby sme dostali správnu frekvenciu a tým aj výšku tónu. No fyzika je žiaľ trošku komplikovanejšia a preto sa pri konštrukcii hudobných nástrojov hovorí o teoretických rozmeroch. Teoretickou dĺžkou nástroja teda rozumieme dĺžku vyplývajúcu z vlnovej dĺžky základného tónu daného nástroja a táto sa rovná podielu rýchlosti šírenia zvuku a počtu kmitov za sekundu daného tónu. U kužeľovitých nástrojoch, ako sú saxofóny je výpočet ešte zložitejší o rozdielnosť priemerov vzduchovej trubice v rôznych bodoch. Významnú úlohu hrajú tiež priemer otvoru aj výška steny tónového otvoru. Nebudem tu čitateľov zaťažovať komplikovanými vzorcami, no ak by to predsa len niekoho zaujímalo, viac sa môže dočítať na mojich stránkach http://www.saxofonservis.sk, prípadne na vyžiadanie môžem poskytnúť.
Za samostatnú kapitolu považujem mechaniku. Každá klapka musí mať správnu výšku. Táto je daná hrúbkou podlepky, spôsobom a hĺbkou jej osadenia, ale aj dorazom na protiľahlej strane, stavacími skrutkami, prípadnými deformáciami atď. Z tohto logicky vyplýva, že nie len pri výrobe, ale aj používaním, údržbou, alebo neodborným zásahom či opravou môže dôjsť k rozladeniu nástroja :!: .
Odhaliť pravý dôvod nepresností výšky tónu je preto niekedy dosť náročný proces. Dobrou správou však je, že za určitých podmienok riešiteľný a napraviteľný. Primárne by som ja osobne rozdelil príčiny na konštrukčné a technické. Dokonca som bol svedkom, keď kolega servisák doladil starší saxofón konštrukčnou úpravou originálneho esa :shock: .
No a na záver jedna z najdôležitejších častí, ktorou som mal asi naopak začať – hubička. Je veľkou pravdou, že do nej sa oplatí investovať. Každý z nás je anatómiou trochu rozdielny a preto každému z nás vyhovuje iná. Nie len typom, značkou, modelom, ale aj odklonom. Stretol som sa dokonca s tým, že niekto si svojpomocne „opravoval“ nevyhovujúci odklon, alebo poškodenú hubičku. Netvrdím, že sa to nedá, no je to reálne len za dodržania určitých podmienok a zachovania správnej geometrie a objemu komory v hubičke. Akonáhle niekto svojvoľne len tak obrúsi trebárs pol milimetra, má problém. Možno sa pousmejete nad tým, že kto by to robil, ale nežartujem, skutočne som takú hubičku mal v ruke.
Ak váš saxofón neladí a rozhodli ste sa s tým niečo urobiť, odporúčam začať práve hubičkou. Je to najjednoduchší spôsob a niekedy účinný. Aj keď tá vaša nemusela byť priamo upravovaná, možno si spoločne zo saxofónom len neporozumeli, zvlášť keď nie je originálna. Ak to nepomôže, váš saxofón potrebuje opravu a servis. Záleží však aj od značky a modelu. Pokiaľ sa jedná o saxofón z mäkkého materiálu, ktorý aj počas hrania pracuje pod rukami, pomôže jediná vec - svoj pôvodný hudobný nástroj budete musieť preklasifikovať na dekoračný doplnok. Ak to možno sami neviete posúdiť, rád pomôžem a ponúknem riešenie problému.
Uviedol som len niekoľko bodov, ale o tejto problematike by sa dala napísať snáď celá publikácia v súvislosti len zo saxofónmi. Okrem toho, ak si spomeniete na školské obdobie a hodiny fyziky, pripomeniem aspoň toľko, že rýchlosť šírenia zvuku sa mení aj za rôznych atmosferických podmienok, ako sú vlhkosť či teplota vzduchu.

Peter Beniačik
http://www.saxofonservis.sk

Späť na Dychové nástroje