Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"


Obsah fóra Iné nástroje Klávesové nástroje Heligónka

Heligónka

...klavíry, syntetizátory, piána a iné

Poslať 13 Apr 2012, 15:32
lukas-sk nováčik
nováčik

Príspevky: 35
Obrázok

Zdravíčko.
Viac menej, len tak informatívne by som rád prispel drobným príspevkom o tomto hudobnom nástroji (pevne verím, že nebudem jediný na tomto fóre, kto sa mu venuje).
Dovolím si povedať, že heligónka je jeden z ľudových nástrojov, ktorý vznikal v dobe, kedy sa človek na dedine len pramálo venoval teórii hudby. Potreboval hudobný nástroj, ktorý bude hlasný a vhodný ku tancovačke, nástroj pri ktorom si zaspieva a na ktorom sa aj celkom rýchlo naučí hrať. To heligónka je.
Je to diatonická harmonika, ktorá ma na prvý pohľad dosť chaoticky rozmiestnené tóny na gombíkoch, no opak je pravdou. Hlavným rozdielom od všetkých ostatných harmonik je to, že na gombíkoch sú dva tóny, ktoré hrajú podľa toho, čí mech heligónky rozťahujeme alebo stláčame. Druhým a charakteristickejším znakom sú basy. Heligónka sa preto volá heligónka, lebo niekomu tieto basy asi pripomínali Heligón. Toľko stručne o nástroji našich otcov. Viac sa dočítate na stránke http://www.heligonka.sk

a toto je videokanál so slušnou zbierkou záznamov zo stretnuti heligonkárov a iných rôznych podujatí. http://www.youtube.com/user/Vrana1935/videos

pripájam ešte jedno video (z mojich obľúbených).
http://www.youtube.com/watch?v=bZfdu0i-Dxs&feature=related

Keby ktokoľvek čokoľvek k tomu sa chcel pýtať, ak budem vedieť, veľmi rad :)


Poslať 21 Apr 2012, 18:48
lukas-sk nováčik
nováčik

Príspevky: 35
len pre zaujímavosť. Heligónka, ktorá je v predchádzajúcom príspevku ma vnútri napísané Koupená dne 25.4.1925

Ja som sa len včera som sa dostal k tomuto kúsku:
Obrázok
nemá vnútri dátum ako tá hore, ale vyrobená musela byť zhruba ešte pred rokom 1946, resp. v rozmedzí rokov cca 1920(kedy sa začali do harmnoník montovať heligónové basy) až 1950. Potom po nástupe komunistov a zoštátnení súkromníkov vznikla štátna firma Lignatone (neskôr známa ako Delícia), no túto vyrobil ešte súkromník, Josef Hlaváček v Lounech ;)
Čo heligónka, to originál. Tá hore je štvorhlasná 2-radová, ladená v C-F
Moja je 3radová, dvojhlasná, ladená v B-Es-As


Späť na Klávesové nástroje

cron