Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Teória ako sa stat profesionalnym gitaristom?

ako sa stat profesionalnym gitaristom?

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

hudobnik1992 nováčik
nováčik

dakomu sa zda tato otazka mozno divna ale podla mna cesta k profesionalnemu gitaristovi mozno nevedie cez vsetky tie nezazivne cvicenia a podobne veci......mozno sa staci ucit pesnicky od kapiel ktorych hudba je dost premakana tam je vsetko a s pesniciek sa clovek najlepsie nauci hrat ....co vy nato? :?:

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

hudobnik1992 píše:
dakomu sa zda tato otazka mozno divna ale podla mna cesta k profesionalnemu gitaristovi mozno nevedie cez vsetky tie nezazivne cvicenia a podobne veci......mozno sa staci ucit pesnicky od kapiel ktorych hudba je dost premakana tam je vsetko a s pesniciek sa clovek najlepsie nauci hrat ....co vy nato? :?:

ucit sa pesnicky je dobra vec a urcite to doporucujem. avsak samotna tato cinnost nestaci byt dobry. ved posud uz len logiku toho ako zaciatocnik urci co je dobra a co je horsia pesnicka z hladiska vyuky na gitaru,.. :?
potom inprovizacne schopnosti si nevybudujes papagajovanim pesniciek a ani invencia z toho neprijde sama... :wink:
podla mna treba nielen cvicit a ucit sa pesnicky (aj to je rozne ako cvicit? ucit sa z tabulatur? ucit sa tak, ze hladam akordy a melodie podla ucha z nahravky?) ale aj aspon v zakladoch teoreticky sa vzdelavat a teoriu preniest do praxe prave cez cvicenia (stupnic a roznych technik). Kombinaciou a rytmickymi zmenami (tvorbou riffov) potom vlastne vznikaju miniaturne drobne improvizacie, ktore stalym kombinovanim a cvicenim postupne casom prerastú do urcitej "zasobarne napadov", ktore sa potom intuitivne objavuju v hre gitaristu a cim viac ich gitarista ma, tym je jeho hra zaujmavejsia a roznorodejsia... :wink:

miro Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

hudobnik1992 píše:
... podla mna cesta k profesionalnemu gitaristovi mozno nevedie cez vsetky tie nezazivne cvicenia a podobne veci......mozno sa staci ucit pesnicky od kapiel ktorych hudba je dost premakana tam je vsetko a s pesniciek sa clovek najlepsie nauci hrat ....co vy nato? :?:

cesty ako sa stat dobry gitarista su rozne ale v konecnom dosledku je to urcite v prvom rade talent, chut ucit sa a cvicit, snazit sa zvladnut teoriu a prax tohto nastroja a byt flexibilny. Inak ako pises "profesionalny gitarista" znamena gitarista, ktory sa zivi hrou na gitaru, takze predpokladam, ze si pleties toto s tym ako sa stat "zdatnym gitaristom" lebo je kopu gitaristov, ktori nie su profici ale hraju lepsie ako profici. Ak chces byt fakt ambiciozny a dobry, myslim, ze musis prejst aj peripetiami nejakych tych cviceni ale ich miera a mnozstvo je zrejme individualna.
úplný začiatočník

V.I.P.
V.I.P.

hudobnik1992 píše:
.....mozno sa staci ucit pesnicky od kapiel ktorych hudba je dost premakana tam je vsetko a s pesniciek sa clovek najlepsie nauci hra ...

a ty si fakt myslis, ze spickove skoly v USA ako je Bostonska univerzita alebo aj kopu inych sa ucia len kopirovat pesnicky? :shock:
to urcite nie aj ked tejto kapitole je venovana urcite velka pozornost. Ale ak chces byt fakt dobry univerzalny a flexibilny potrebujes vediet suvislosti a hlavne ich chapat a to bez teorie, pripadne teorie spojenej s praxou co su aj rozne cvicenia a riffy proste nejde. Mozno existuju vinimky, ktore ale ako je zname potvrdzuju pravidlo... :lol:

Poslať 01 Júl 2008, 10:32
Boris Belica Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

Byt profesionalnym hudobnikom neznamena byt dobrym hudobnikom. Byt dobrym hudobnikom neznamena, ze mozes byt profesionalnym hudobnikom.
Mozes hrat nejake covery po krcmach, zapnut si samohrajku, robit okolo toho divadielko a brat za to pekne prachy. Na druhej strane, ale vyvstava otazka nejakej umeleckej sebarealizacie, ktoru vela z nas aj z radu hudobnikov pocituje. A to je vacsi problem. :roll:

Na to, aby si sa stal profesionalom vsak niekedy clovek potrebuje aj trocha stastia.(ze Ta podchyti dobre vydavatelstvo, dobra perspektivna kapela atd...)

To Marian: ad1: Ked bude hrat klasicku vaznu hudbu tak moze cely zivot len interpretovat skladby inych :wink: . Alebo sa podujat na tazsiu cestu a to skladanie vlastnych kompozicii.
ad2: Mal som moznost sa rozpravat s niektorymi absolventami Boston Berkley(konkretne aj gitarista John Shannon z kapely Wakin Vision) a viaceri sa zhodli, ze taketo skoly su dobre na to, aby tam muzikant stretol dalsich muzikantov a tak. John to na moju otazku: "Je Boston berkley dobra skola?" vyjadril strucne. Citujem: "Yes, to meet people!"
Samozrejme, ze ta skola cloveku urcite nieco da, aj po muzikantskej, technickej ci inej stranke, ale drviva vacsina tam ide kvoli tomu.
citát Braňa Progrockera: "Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. ;-) "

Poslať 01 Júl 2008, 10:46
V.I.P.
V.I.P.

Boris: Suhlasim s tebou, ale ty mas ine skusenosti ako tu kolega, co temu otvoril. A s toho som vychadzal. Podla mna nie je dobre utesovat sa (zlahcovat si situaciu) tvrdenim, ze vsetko spravi hranie skladieb (kopirovanie).
K pripomienke "klasika a noty" plne suhlasim s tebou, ale tuto alternativu som mu ani nepredostieral, lebo predpokladam, ze touto cestou on nepojde, co je zjavne uz s toho co a ako pise...
Ale ani ja nie som fanda typkom, ktory vsetko hned s fleku zahraju z not ale ked maju zaimprovizovat alebo pridat sa do jammu, tak je problem. Stroje na muziku to nemusim. Aj ked je pravda, ze vela takychto hracov vobec nema problem improvizovat a jammovat ale najdu sa...

Poslať 03 Júl 2008, 18:02
hudobnik1992 nováčik
nováčik

no boli tu napisane veci od roznych ludi a nechce sa mi kazdemu pisat jednotlivo a citovat jeho text.....takze budem pisat tak.....po prve asi som sa trocha zle vyjadril s tym profesionalnym gitaristom ...myslel som to tak ze ako sa stat všestrannym gitaristom co zahra aj nejaky metal a zahra napr aj nejaku vaznu , klasicku hudbu a proste vsetko .....je pravda ze citat s nôt neviem a je aj pravda to ze treba sa ucit aj stupnice a rozne cvicenia (sam sa ucim skolu od johna petrucciho) ale tak pred rokom aj nieco som cvicil stupnice a rozne cvicenia a zdalo sa mi ze ,,stojim na mieste,, v gitarovom vyvoji.... urcite sa mi tie cvicenia na nieco zisli ale netreba to s nimi prehanat myslim ze najlepsie je asi kombinovat cvicenia a podobne veci s pesnickami ale viac aby prevladali pesnicki ....a tuto temu som vytvoril aby sa tu poradilo gitaristom ktory uz nevedia jak dalej aby boli lepsi ....a zatial tu padli mudre ,,hlašky,, aj ja som si s toho nieco zobral 8) a dufam ze to pomoze aj dalsim....a este jedna vec gitaristi co hraju metal aj ty co nehraju tak poradil by som ucit sa pesnicky od kapely IRON MAIDEN mne to dakedy davno poradil kamarat a velmi mi to pomohlo ale teraz uz cvicim pesnicki od inych kapiel co maju este narocnejsie pesnicky ...myslim ze gitarista sa rychlejsie vymaka ked hra veci ktore su na hranici jeho moznosti a potom sa ta hranica posuva a potom ide na stale tahsie veci az je s neho maniak...ok ale to uz asi vela kecam ...takze to je vsetko :oops:

Poslať 03 Júl 2008, 21:01
V.I.P.
V.I.P.

hmmm, ako ten gitarista, ktory sa uci vie, ze co ci ono je na hranici? ci myslis jeho schopnosti? Ak ano, tak ok, s vyhradou, ze je velka zhoda okolnosti, ked skladby nejakej kapely (technika hry a muzikalnost) su zovna na hranici zacinajuceho alebo priebezne uciaceho sa gitaristu... :roll:
povedal by som to takto: treba skusat kam to cloveka v danej chvili pusti a na co ma a snazit sa vzdy ist o chlp vyssie... :idea:
ja ked som sa ucil hrat (ehmmm, vlastne sa stale este ucim), tak som jednoducho do vsetkeho isiel naplno a vobec som sa nezaoberal tym, ci dana kapela je v mode alebo v kurze alebo ci to je pod alebo nad moju uroven. Ak to bolo na mna v danej dobe prilis moc, tak som to skoro zistil. potom som sa snazil dopracovat sa k tej urovni cvicenim alebo v kombinacii cvicenia a teoretico-praktickych cviceni... :P

Poslať 03 Júl 2008, 22:03
hudobnik1992 nováčik
nováčik

no ked sa uci clovek na gitare pesnicku a da mu to zabrat pokial sa ju nauci ....ze az napr. po tyzdni ju dobre zahra takze to asi znamena ze musel preto daco urobit aby ju zahral a tym padom to zdokonaly aj jeho hru a tak.... neviem to lepsie vysvetlit mam asi slabu slovnu zasobu alebo neviem v com je chyba :oops: ....a sice tou vetou si to asi aj vystihol (treba skusat kam to cloveka v danej chvili pusti a na co ma a snazit sa vzdy ist o chlp vyssie... )....ale to nic vysvetlil som to este raz....
dalej k tej kapele nemyslel som to tak ze iron maiden je teraz v mode hrat alebo take daco myslel som to tak ze proste v ich pesnickach je vsetko da sa povedat ....su tam zaujimave prstoklady a hranim tych pesniciek si gitarista vylepsi skoro vsetko a hlavne co mne sa pacilo dost som sa vtedy zlepsil v ,,trsani,, a veci spojene s pravou rukou ....a s poslednymi dvoma vetami predchadzajuceho prispevku uplne suhlasim ....u mna to tiez tak ale to asi skoro u kazdeho....

Poslať 04 Júl 2008, 16:16
hudobnik1992 nováčik
nováčik

cca hej :) trocha odbocim od temy asi a mozno ani ne ....kolko uz hras na gitare? som sa dakde dozvedel ze si mal aj nejaku skolu alebo serial alebo co to bolo da sa to niekde pozriet alebo stiahnut?

Poslať 04 Júl 2008, 20:46
V.I.P.
V.I.P.

hudobnik1992 píše:
cca hej :) trocha odbocim od temy asi a mozno ani ne ....kolko uz hras na gitare? som sa dakde dozvedel ze si mal aj nejaku skolu alebo serial alebo co to bolo da sa to niekde pozriet alebo stiahnut?

No bolo toho viacej...
Bol aj serial v MUZIKUSe v r. 2000 celorocny s nazvom "Gitarove cvicenia" kde bol kladeny doraz na techniky hry ako arpeggia, príklepy a uvolnenia, pravoruke priklepy a uvolnenia (Tapping) a podobne, zatial som to u nich v archive digitalizovane nanasiel ale vraj pracuju na tom rok po roku, tak sa snad dockame... 8)
Okrem toho mam v distribucii 3 diely mojej školy pod názvom "Gitarová univerzita", ktorej cast je zverejnena aj na stránkach Lidlmusic:
http://www.lidlmusic.sk/?id=223
ale finisujeme s vlastnou stranku (dufam) na profi urvni, len volajako to skripe v pripravach desingu ale dufam, ze do konca leta to bude v zakladoch uz aj naplnene, bude to on-line gitarova skola a poradna... 8)
No a nieco riesime uz nejaku dobu aj na tychto strankach (vacsinou viac menej okolo nastrojov aparatur ale aj hrania) spolu s par ludmi (za co im dakujem :wink: )
Co sa tyka casu, kolko hram, podla mna je to jedno lebo niekto moze hrat 50 rokov a niekto 3 roky a mozu byt na rovnakej urovni (cca) aj ked toto je tazka tema, lebo muzika nie su preteky, kde je to jasne... zatial asi tak... 8)

Poslať 05 Júl 2008, 10:22
hudobnik1992 nováčik
nováčik

no s tou online poradnou to moze byt dobry napad urcite tam budem chodit ked sa bude dat ale na jakej stranke to najdem jak sa bude volat stranka? .....

Poslať 06 Júl 2008, 14:31
V.I.P.
V.I.P.

hudobnik1992 píše:
no s tou online poradnou to moze byt dobry napad urcite tam budem chodit ked sa bude dat ale na jakej stranke to najdem jak sa bude volat stranka? .....

Nad nazvom domeny este rozmyslam ale volat sa to bude Gitarová univerzita Marián Marko... 8)

Poslať 09 Júl 2008, 19:55
hudobnik1992 nováčik
nováčik

aha oki a tak kedy by to uz malo byt spustene?

Ďalší

Späť na Teória