Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Teória Viete harmonizovať?

Viete harmonizovať?

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

Poslať 06 Máj 2008, 10:01
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

spyros píše:
marianguitar píše:
No toto je ten najzakladnejsi zaklad. Chvalabohu, keby aspon toto vsetci vedeli... :lol:

To je jasne, len miesto akordov tam pouzivate take tie nezname slova ako Tonika, Dominanta etc... ok, co s tym dalej v praxi?

No konkretne v tomto pripade tu TONIKU, SUBDOMINANTU a DOMINANTU proste v praxi pouzivas, napr. v C dur je to C, F, G... :lol:

Poslať 06 Máj 2008, 10:12
spyros inventár
inventár

marianguitar píše:
No konkretne v tomto pripade tu TONIKU, SUBDOMINANTU a DOMINANTU proste v praxi pouzivas, napr. v C dur je to C, F, G... :lol:

A preco nie C, G, F... naschval sa pytam ako debil... je to dane ta postupnost akordov?
MusicMarket.sk - tvoj najoblubenejsi eshop :-)
Terazky hram: Fender Telecaster 52 Vintage, Fender Telecaster Jim Root, Tokai LesPaul Reborn

Poslať 06 Máj 2008, 10:15
V.I.P.
V.I.P.

spyros píše:
A preco nie C, G, F... naschval sa pytam ako debil... je to dane ta postupnost akordov?

To neurcuje postupnost ale funkcnost v harmonizacii :)
Kedze som napisal T,S,D, tak tie akordy zodpovedaju C,F,G.
Keby som napisal T, D, S, potom by to bolo C,G,F
T = Tonika atd...

Poslať 06 Máj 2008, 10:18
spyros inventár
inventár

marianguitar píše:
To neurcuje postupnost ale funkcnost v harmonizacii

A ta funkcnost ma ake pravidla? :-D

Najlepsie ak zoberies nejaku pesnicku. Napriklad Na Kralovej holi... tak na nej predved harmonizaciu a spol... a rozved co preco a ako...
MusicMarket.sk - tvoj najoblubenejsi eshop :-)
Terazky hram: Fender Telecaster 52 Vintage, Fender Telecaster Jim Root, Tokai LesPaul Reborn

Poslať 06 Máj 2008, 10:34
V.I.P.
V.I.P.

spyros píše:
A ta funkcnost ma ake pravidla? :-D
Najlepsie ak zoberies nejaku pesnicku. Napriklad Na Kralovej holi... tak na nej predved harmonizaciu a spol... a rozved co preco a ako...

Nechcem to cele dehonestovat, lebo k prikladom a odvodzovaniam som chcel dospiet premyslenymi prikladmi, ale na kratku ilustraciu v kratkosti tvoj priklad:

//Na Kralovej holi stoji strom zeleny//
vrch ma nakloneny, vrch ma nakloneny,
vrch ma nakloneny k tej slovenskej zemi...

Povedzme zacneme od Emi, tj Emi = Tonika = zaklad (kludovy stav) molova tonika
druhym akorodom je Ami = Subdominanta (je na IV.stunpi od toniky)
tretim akordom je H7 = Dominantny septakord (DS) dominanta (rozvinutie - napätie)

Na Emi harmonizujes cast textu: "Na Kralovej holi"
Na H7 "stoji strom zele -
spat znovu Emi: "ny"
Prechod do durovej stupnice, kde je tonika G dur (paralelna k Emi) na ten isty text:
Na G harmonizujes cast textu: "Na Kralovej holi"
Na D (alebo D7) "stoji strom zele -
znovu G: "ny" H7
na subdominantu Ami ides: "
", "vrch ma nakloneny",
pokracujes:
tonika molova Emi ides: "
", "vrch ma nakloneny, vrch ma nakloneny, k tej sloven"
potom pred zaverom do dominanty (DS): H (H7) "skej ze-"
nakoniec spat do molovej toniky Emi: "-mi..."

neviem ci som v tej spleti farieb a textu neurobil chybu, ved skontrolujte... :lol:

V tomto ponati - sa na celkovej harmonizacii tejto skladby podielali dve toniny:
Molova harmonická Emi s akordami na I.IV. a V. stupni (T,S,D pripadne dominantny septakord): Emi / Ami / H alebo H7
a tiež
durova od "G" s akordami na I.IV. a V. stupni (T,S,D pripadne dominantny septakord): G / C / D alebo D7 (pricom k harmonizacii sme subdominantny akord "C" nepoužili - nepasoval tam).

Zatial len tolko... :wink:

Poslať 06 Máj 2008, 21:09
obsidian Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

marianguitar: Podla coho si postupoval pri volbe tonin? Jednoducho si si povedal, ze zacnes toninou Emi a druha cast slohy bude v tonine G? Paralelna znamena, ze berieme ako zaklad G (jonsky mod) a jej odpoveda Emi (aiolsky mod)?

Poslať 06 Máj 2008, 21:12
V.I.P.
V.I.P.

obsidian píše:
marianguitar: Podla coho si postupoval pri volbe tonin? Jednoducho si si povedal, ze zacnes toninou Emi a druha cast slohy bude v tonine G? Paralelna znamena, ze berieme ako zaklad G (jonsky mod) a jej odpoveda Emi (aiolsky mod)?

No Emi som zvolil len tak. Mohol som to cele zacat s inej molovej toniny (Ami atd..). Je to otazka na kazdeho hraca co spieva. treba si kazdu skladbu dat do takej toniny aby to zaspieval. Co sa tyka tych cirkevnych modov tak mas pravdu je to tak ako pises... :wink:

Poslať 08 Máj 2008, 23:00
Lukas Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

No ja sa celkom dobre orientujem v zakladnej kadencii (T,S,D,D7, paralelny mol) a potom v zopar substitucnych akordoch a to je tak asi vsetko. Na rockarinu mi to bohate staci :wink:
H&K Cream Machine + kombo PEAVEY Valveking112 + FIRE-08 strat SSH

Poslať 14 Máj 2008, 20:02
Boris Belica Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

Viac menej postupujem ako Urmo. Mam melodiu, vytvorim si sled akordov. Vyuzivam hlavne obraty septakordov a ich nonove nadstavby. Semtam sa podari aj nejaka mimotonalna dominanta. :wink:
citát Braňa Progrockera: "Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. ;-) "

Poslať 17 Máj 2008, 21:09
lednicky1 Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

osobne viem harmonizovat myslim ze vcelku dobre, hned po prvom pocuti melodie dosadzam pekne na klaviri doprovody, to nieje nejake tazke, hlavne treba mat aku taku prax, ono potom ked harmonizujete napriklad rok, tak viete us ake vztahy medzi tymi akordmi su, a ako maju byt. cize ja myslim, ze to chce len prax, a potom harmonizujete hned zajazdy
Berte prosim na mna ohlad, som zaciatocnik, este skoro nic neviem :)
Hram na Vintage V100 Les paul CS -> EMG 81/H3A, Gotoh tune-o-matic

Poslať 19 Máj 2008, 21:34
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

Zdravíčko vospolok!

Spravil som ukážky, aby každý mohol počut, že nie je harmonizovať ako harmonizovať a aby sme tu len neteoretizovali o pojmoch:)

LINK: http://www.edisk.sk/stahnout-soubor/196 ... .16MB.html

Ukážka 01:

1. časť: Základna jednoduchá gýčovitá melódia...
2. časť: Melodiu som zharmonizoval iba základnými harmonickými funkciami - tonika, subdominanta, dominanta a ich obraty.
3. časť: Tá istá melódia zharmonizovaná základnými aj vedľajšími funkciami - T, II, III, S, D, IV, VII a obraty.
:arrow: Schválne som nerytmizoval, aby bol zjavný rozdiel.

:?: Ktorá sa vám páči viac? 8)

Ukážka 02:

1. časť: Melódia už nie je taká jednoduchá, je ovela rytmickejšia, budem sa snažiť dodať jej rytmizovanie aj harmóniou - chcem jej dať svižný optimistický feeling.
2. časť: Hľa, asi nejak takto... Použil som základne aj vedľajšie funkcie, obraty, polohy a narozdiel od jednoduchej prvej ukazky je tam aj mimotonalny zaber v 6. takte. Všetko v klavírnej úprave.

Ukážka 03:

V ukážke 02 mi niečo chýbalo, klavír v PC je shit, tak stači zmeniť inštrument a hned celok pôsobí úplne inak - presne tak ako som chcel!

Ďakujem za pozornosť, dúfam, že som Vám to aspon tak trochu priblížil z praktickeho hľadiska a z mojho pohľadu, ktorý tiež nie je nejaky extra študováný, ale aspoň takto to chápem ja :wink:
...all that we learn this time, is carried beyond this life.
http://www.jazzpiestany.sk
http://www.kug.ac.at

Poslať 19 Júl 2008, 15:48
GM_viktor Obrázok užívateľa
inventár
inventár

ja sa teraz montujem do tohoto
http://webhouse.cz/kurz-harmonie
ked s tym skoncim tak prechadzam sem

doteraz som bral hru na gitare len tak, po roku hrania ma to nuti ist dalej, hlavne do teorie...
treba hrat...je jedno na com, zo vsetkeho sa da dostat slusny zvuk...ale mesa to isti :)

Poslať 19 Júl 2008, 17:39
V.I.P.
V.I.P.

GM_viktor píše:
ja sa teraz montujem do tohoto
http://webhouse.cz/kurz-harmonie
ked s tym skoncim tak prechadzam sem
doteraz som bral hru na gitare len tak, po roku hrania ma to nuti ist dalej, hlavne do teorie...

No pozeral som to, je to trochu hriesne riesenie, ponat to takto ale preco nie, moze byt. Kazdy si hlada svoju cestu a casom jej drahu meni... 8)

Poslať 20 Júl 2008, 13:58
GM_viktor Obrázok užívateľa
inventár
inventár

pocuj marian, mam na teba jednu otazku...
doteraz som sa venoval cisto doprovodnej gitare, ale zacinam sa trocha montovat do solovej hry...
zacal som pentatonikou od kazdeho tonu a spoznavam postupne cely hmatnik atd..
ale teraz sa snazim pouzit to do nejakeho podkladu...napr. vcera mi jeden tipek hovoril, ze ked mam napr. podklad G, C, D tak si od Gcka najdem paralelny moll, cize Em...a teda do toho podkladu hram pentatoniku od E...je to tak?
ci ake postupy sa daju uplatnit pri vytvarani sola?
treba hrat...je jedno na com, zo vsetkeho sa da dostat slusny zvuk...ale mesa to isti :)

Poslať 20 Júl 2008, 15:03
V.I.P.
V.I.P.

GM_viktor píše:
pocuj marian, mam na teba jednu otazku...
doteraz som sa venoval cisto doprovodnej gitare, ale zacinam sa trocha montovat do solovej hry...
zacal som pentatonikou od kazdeho tonu a spoznavam postupne cely hmatnik atd..
ale teraz sa snazim pouzit to do nejakeho podkladu...napr. vcera mi jeden tipek hovoril, ze ked mam napr. podklad G, C, D tak si od Gcka najdem paralelny moll, cize Em...a teda do toho podkladu hram pentatoniku od E...je to tak?
ci ake postupy sa daju uplatnit pri vytvarani sola?

Je to velmi zjednoduseny jeden zo sposobov. Ale zalezi aku presne pentatoniku a nemusi to byt len pentatonika. Ja by som na to isiel inak nie takto sablonovite...
Dufam, ze grafik a programator do konca leta dokoncia moju sukromnu stranku pre Gitarovu univerzitu a tam bude vsetko (postupne) doplnene a vysvetlene (ale pozor bude to beh na dlhe trate s tou strankou). Vlastne uz aj teraz je, pretoze cakam na dokoncenie dizajnu a funkcnosti tej stranky... :?

PredchádzajúciĎalší

Späť na Teória