Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Teória Viete harmonizovať?

Viete harmonizovať?

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

Poslať 04 Máj 2008, 20:34
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Helou vsetci, tak ma napadla je dna vec. Ako ste na tom s harmonizáciou? Viete harmonizovat? Teraz mam na mysli taku vec, ze mate po ruke napr. znamu melodiu (napr. len obycajnu ludovku) a mate ju podlozit akordami... :wink:
Otazka znie, ci to viete, a ak ano tak ci aj na viacej sposobov a aky sposobom-klucom to robite (mate nejaky kuc - vedomosti atp...)
Tak napiste a potom si tu mozeme rozobrat niekolko prikladov ak bude chut.... :wink:

Poslať 04 Máj 2008, 20:55
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

1. Melodiu najprv vypocujem, urcim si v ktorom hlase ju chcem, vyčekujem miesta kde sa mi hodia harmonicke zmeny a dosadim tam najprv len T, S, D.

2. V druhom kroku vazim ci by sa nedali T,S,D nahradit niektorymi doskalnymi modifikaciami (II,III,VI,VII) a ako by to znelo + piplacka s obratmi. Okrem toho laborujem s obratmi a jednotlivymi polohami akordu.

3. V tretom kroku ked je potreba a ked sa mi chce piplat popridavam mimotonalne zalezitosti. Ked je potrebna tak mimotonalna dominanta, alteracie, atd.

4. Pripadne sa da pohrat aj s modulaciami, ale to uz s predoslych krokov mam toho nervy na prasknutie tak k tomuto sa malokedy dostanem, lebo sa mi uz nechce :lol:

P.S.: Keby nahodou mi chce dat niekto prakticke hodiny kompozicie na urovni, rad si zaplatim :wink: :roll:
...all that we learn this time, is carried beyond this life.
http://www.jazzpiestany.sk
http://www.kug.ac.at

Poslať 04 Máj 2008, 21:00
V.I.P.
V.I.P.

No ale urmo, ty si to na zaciatok moc vsetko "vybalil" :lol: pretoze:
1/ pocitam, ze 1/2 ludi nerozumie vacsine toho co si napisal... :)
2/ Ak aj niecomu ano tak stracaju suvislosti vtom ako si to "moc odborne" napisal... :D
Takze pockam na dalsie vyjadrenia (ak niekto prispeje) a potom by sme jednotlive veci na prikladoch vysvetlili... :wink:

Poslať 04 Máj 2008, 21:04
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

marianguitar píše:
No ale urmo, ty si to na zaciatok moc vsetko "vybalil" :lol: pretoze:
1/ pocitam, ze 1/2 ludi nerozumie vacsine toho co si napisal... :)
2/ Ak aj niecomu ano tak stracaju suvislosti vtom ako si to "moc odborne" napisal... :D
Takze pockam na dalsie vyjadrenia (ak niekto prispeje) a potom by sme jednotlive veci na prikladoch vysvetlili... :wink:

to som iba uviedol svoj postup :D aj by som sa rozpisal, ale momentalne nemam jaksig na to sil. Ale ja som za, kludne rozoberme krok po kroku, kazdy sa priuči dačo nove :wink:

Poslať 04 Máj 2008, 23:52
spyros inventár
inventár

marianguitar píše:
Ako ste na tom s harmonizáciou? Viete harmonizovat? Teraz mam na mysli taku vec, ze mate po ruke napr. znamu melodiu (napr. len obycajnu ludovku) a mate ju podlozit akordami... :wink:
Otazka znie, ci to viete, a ak ano tak ci aj na viacej sposobov a aky sposobom-klucom to robite (mate nejaky kuc - vedomosti atp...)

Ak je harmonizovanie synonymum pre vygooglovanie akordov v nejakom spevniku, tak ano :oops:
MusicMarket.sk - tvoj najoblubenejsi eshop :-)
Terazky hram: Fender Telecaster 52 Vintage, Fender Telecaster Jim Root, Tokai LesPaul Reborn

Poslať 05 Máj 2008, 19:28
obsidian Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

Harmonizovat neviem, len sa o to ciastocne pokusam takymto stylom:

Napadne ma nejaka melodia na gitare. Pozriem sa na pouzite tony. Na zaklade nich si zvolim, ze aku toninu pouzijem. Zvolenu toninu zharmonizujem. Vysledne akordy dosadim do kadencnych vzorcov a tak vznikne akysi podklad. No a do toho podkladu rozvijam prvotnu melodiu. Vysledok je, ze finalny produkt zostava vo vacsine pripadov len kostrbatym pokusom o zabrdnutie do sfer, na ktore nemam :) (holt, nie som muzikant).

Poslať 05 Máj 2008, 20:18
V.I.P.
V.I.P.

obsidian: ty nie si muzikant? Ml som ocit, ze hras na gitaru. V naznakoch a prvotne na to podla toho co pises ides dobre ale chce to trochu viacej znalosti a rozhlad.
Ak budes mat chut a zaujem, tak ta urcite posunieme dalej. Co ty na to? 8)

Poslať 05 Máj 2008, 21:39
Jonso Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

No pre mna je zakladom tri zakladne harmonizacne akordy, resp. stupne Tonika, subdominanta a Dominanta. A tiez paralelny mol. Ostatne veci riesim podla ucha :P
Naposledy upravil Jonso dňa 05 Máj 2008, 22:15, celkovo upravené 1
Yamaha RGX-321, kombo Marshall 8080S

Poslať 05 Máj 2008, 21:47
V.I.P.
V.I.P.

Jonso píše:
No pre mna je zakladom tri zakladne harmonizacne aordy, resp. stupne Tonika, subdominanta a Dominanta. A tiez paralelny mol. Ostatne veci riesim podla ucha :P

No toto je ten najzakladnejsi zaklad. Chvalabohu, keby aspon toto vsetci vedeli... :lol:
No na ozrejmenie problematiky pre vsetkych pre zaciatok je treba si zapamätat, ze 7-tonova modalna stupnica (tj. 7 tonov stupnice v ktorej kazdy ton tvori zakladny ton konkretneho akoru - stupna) na nasledovne stupne äa zaroveň priklad od tonu "c"):
I.stupeň - TONIKA / C / Cmaj7 /
II.stupeň - supertonika / Dmi / Dmi7 /
III.stupeň - vrchna medianta / Emi / Emi7 /
IV.stupeň - SUBDOMINANTA / F / Fmaj7 /
V.stupeň - DOMINANTA (Dominantny septakord) / G / G7 /
VI.stupeň - spodna medianta (paralelný moll) / Ami / Ami7 /
VII.stupeň - Citlivý tón Hmi / Hmi5b7 /

Pre zakladnu najjednoduchšiu harmonizaciu je doležite poznať v každej tonine aspon toniku, subdominantu a dominantu, prípadne paralelný moll. Ale dalsie infosky zase az na buduce... :wink:
Naposledy upravil marianguitar dňa 21 Aug 2008, 08:22, celkovo upravené 1

Poslať 05 Máj 2008, 21:59
nováčik
nováčik

marianguitar píše:
obsidian: ty nie si muzikant? Ml som ocit, ze hras na gitaru. V naznakoch a prvotne na to podla toho co pises ides dobre ale chce to trochu viacej znalosti a rozhlad.

No, na gitare hram, ale nie je to nic moc - Marek (styrioci) mal moznost pocut. :) Ale postupne pracujem na technike a badat progres, cize v tomto smere som spokojny. Horsie je to s muzikalnostou, skratka nemam muzikantsky cit napr. pre zapasovanie melodie do nejakeho podkladu a tak - cize z tohoto vychadzam, ked tvrdim, ze nie som muzikant.

Co sa tyka harmonizacie, tak som cital zopar clankov, zaoberajucich sa hudobnou teoriou a vyskusal ako to funguje v praxi. Samozrejme, bolo toho minimum a urcite sa cosi poplietlo. :)

Poslať 05 Máj 2008, 22:05
V.I.P.
V.I.P.

obsidian píše:
marianguitar píše:

No, na gitare hram, ale nie je to nic moc - Marek (styrioci) mal moznost pocut. :) Ale postupne pracujem na technike a badat progres, cize v tomto smere som spokojny. Horsie je to s muzikalnostou, skratka nemam muzikantsky cit napr. pre zapasovanie melodie do nejakeho podkladu a tak - cize z tohoto vychadzam, ked tvrdim, ze nie som muzikant.
Co sa tyka harmonizacie, tak som cital zopar clankov, zaoberajucich sa hudobnou teoriou a vyskusal ako to funguje v praxi. Samozrejme, bolo toho minimum a urcite sa cosi poplietlo. :)

Ale stale si sa nevyjadril ci mas zaujem... :lol:

Poslať 05 Máj 2008, 22:16
nováčik
nováčik

marianguitar píše:

Jaj. No, momentalne nemam casu sa venovat gitare aj po teoretickej stranke (zatial staci denne 1-2h cvicenia techniky). Beriem ju ako jednu z milonpatsto zalub. Cize zatial ostanem pasivnym divakom diania. Ked sa v buducnosti vyskytne vnutorna potreba prehlbit vedomosti aj v tejto oblasti, tak zacnem studovat. Materialov je dost, aj tu na fore.

Poslať 05 Máj 2008, 22:24
V.I.P.
V.I.P.

obsidian píše:
marianguitar píše:

Jaj. No, momentalne nemam casu sa venovat gitare aj po teoretickej stranke (zatial staci denne 1-2h cvicenia techniky). Beriem ju ako jednu z milonpatsto zalub. Cize zatial ostanem pasivnym divakom diania. Ked sa v buducnosti vyskytne vnutorna potreba prehlbit vedomosti aj v tejto oblasti, tak zacnem studovat. Materialov je dost, aj tu na fore.

Ok, uz rozumiem, ved to tu nakoniec bude pre sirsie spektrum pripadnych zaujemcov... 8)

Poslať 06 Máj 2008, 09:54
spyros inventár
inventár

marianguitar píše:
No toto je ten najzakladnejsi zaklad. Chvalabohu, keby aspon toto vsetci vedeli... :lol:

To je jasne, len miesto akordov tam pouzivate take tie nezname slova ako Tonika, Dominanta etc... ok, co s tym dalej v praxi?
MusicMarket.sk - tvoj najoblubenejsi eshop :-)
Terazky hram: Fender Telecaster 52 Vintage, Fender Telecaster Jim Root, Tokai LesPaul Reborn

Ďalší

Späť na Teória