Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Teória Modálne stupnice

Modálne stupnice

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

Poslať 26 Máj 2007, 17:48
obert Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

Skúšam doma cvičiť a trénovať prstoklady podľa rôznych knížiek a videa. Už viackrát som sa stretol s názvom"modalne stupnice" resp. mody. Viete mi k tomuto niečo povedať?... S teorie nie som nijak dobrý! :oops:
Elektroakustická gitara Nashville NW20CSB, Sguier Strat + kombo Nashville NW15R

Poslať 26 Máj 2007, 17:53
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

obert píše:
Skú?am doma cviči? a trénova? prstoklady podľa rôznych kní?iek a videa. Oý viacejkrát som sa stretol s názvom"modalne stupnice" resp. mody. Viete mi k tomuto niečo poveda?... S teorie nie som nijak dobrý! :oops:

Ide o skupinu tzv. stredovekých stupníc. Názov mody maju odvodený od slova "modus" = spôsob. Takto ich vo svojej dobe nazývali cirkevní hudobníci - choralisti.
Nacvičovali s nimi zborový spev pre cirkevné účely. Týchto stupníc je celkove 7 typov: jonska, dorska, frygicka, Lydicka, Mixolydicka, aiolska a Lokrijska. Znie to zlo?ito ale nie je to ?a?ké. Oni sa jedna od druhej odvodzujú. Ak bude? ma? záujem,mô?eme to tu rozvies? viacej... 8)

Poslať 26 Máj 2007, 17:54
obert Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

marianguitar píše:
Znie to zlo?ito ale nie je to ?a?ké. Oni sa jedna od druhej odvodzujú. Ak bude? ma? záujem,mô?eme to tu rozvies? viacej... 8)

No to by som bol veľmi rád :)
Elektroakustická gitara Nashville NW20CSB, Sguier Strat + kombo Nashville NW15R

Poslať 26 Máj 2007, 18:01
V.I.P.
V.I.P.

obert píše:
No to by som bol veľmi rád :)

Okrem iného niečo k teórii najde? aj na týchto linkách:
http://www.infovek.sk/predmety/hudvych/ ... _hudbe.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/Stupnice_(hudba)

Tak na začiatok trochu z historie:
Modálne stupnice - stredoveké cirkevné - dnes často pou?ívané
Ich usporiadanie sa datuje od 16. storočia tak ako ich zachytil teoretik Glareanus. Tu je u? uvádzaná aj durová a molová stupnica. Stredovekým stupniciam sa hovorilo mody - z latinského modus = spôsob. Vznik tejto skupiny stupníc vychádza z diatonickej rady: c - d - e - f - g - a - h / c1.
Mních Guido z Arezza zaviedol vyučovaciu metódu, pri ktorej sa predspevovala pôvodná Diatonická rada postupne v?dy o stupeň vy??ia. Ka?dý z týchto módov mal svoj nezameniteľný charakter. Posunutím tónov diatonickej rady sa zmenili aj intervalové vzdialenosti medzi jednotlivými tónmi. Z II. stupňa sa stáva I. stupeň, z III. stupňa sa stáva II. stupeň atď.. Stredoveké stupnice sa označujú aj ako cirkevné, pre svoj pôvod vzniku.
Názvy jednotlivých módov sú gréckeho pôvodu. Jednotlivé módy je mo?né vytvára? od ktoréhokoľvek tónu chromatickej rady. Povahou patrí iónska, lýdicka a mixolydicka stupnica medzi durové stupnice a dórska, frygicka, aiolska a lokrijska medzi molové stupnice.
Či je stupnica durová alebo molová určíme podľa kvality III. stupňa ka?dej sedemtónovej stupnice. Ak je na III. stupni veľká tercia (porovnávaním zo základným tónom stupnice) ide o stupnicu durovú. Ak je na tomto stupni tercia malá - ide o stupnicu molovú. Takto sa určuje tonorod stupníc. molová.
ufff!!! 8)

Poslať 09 Júl 2007, 23:36
boris nováčik
nováčik

no stupnice su pre mna big dilema.Uz ked si myslim ze rozumiem nieco ma prekvapy.Ako chapem im resp.viem ich pouzivat ale stve ma ze som si neni isty..Chcem sa opytat akym sposobom sa robi pentatonika molova od durovej stupnice... napr-... C dur-a mol a dalej aky je prstoklad napr.
A dur a a mol pokial zaciname od maleho a tonu na e strune. ostatny prstoklad uz viem odvodit..len v tejto veci co sa tyka pentatoniky nemam jasno poradte prosim :shock:

Poslať 10 Júl 2007, 10:58
styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

boris píše:
Chcem sa opytat akym sposobom sa robi pentatonika molova od durovej stupnice...

celkom nechapem otazke..mas durovu stupnicu a znej chces spravit molovu pentatoniku? :shock:
nie je lepsie urobit molovu pentatoniku z molovej stupnice?
Obrázok

Poslať 10 Júl 2007, 11:56
boris nováčik
nováčik

no asi ano..to som sa chcel opytat...sorrac

Poslať 10 Júl 2007, 12:05
ADMIN

sice nie som nejaky makac na hudobnu teoriu, ale myslim, ze molovu pentatoniku dostanes len z molovej stupnice :wink:
Obrázok

Poslať 10 Júl 2007, 13:07
V.I.P.
V.I.P.

Trochu ste to 4oci a boris pomotali a domiesali, takze podrobnejsie vysvetlenie najdete v teorii a v stupniciach tu na fore. :!:
Ale len na rychlo k tomu aj tu: Pojem durova a molova (urcuje sa podla kvality III. stupna stupnice, prico velka tercia = dur, mala tercia = moll) sa zaviedol b suvislosti szo 7-tonovymi = cirkevnymi = modalnymi stupnicami. Pojem paralelne stupnice znamena, ze dve alebo viacej stupnic maju sice rovnake tony (obsahuju rovnake tony) ale zakladny ton je iny (napr C dur - a mol, D dur - H moll atd...)
Pri pentatonikach sa nepouziva pojem durova alebo molova, pretoze niektore pentatoniky ani terciu nemaju :!: Ale ktore ju maju da sa povedat, ze maju bud durovy alebo molovy charakter. :!:
Typicky priklad pre pentatoniku duroveho charakteru je prirodzena pentatonika (napr. od c = c - d - e - g - a) velka twercia: c - e.:shock:
Doplnenim IV (f) a VII. (h) stupňa vznikne durova stupnica = jonsky modus .:shock:
Typicky priklad pre pentatoniku moloveho charakteru je bluesova pentatonika (napr. od a = a - c - d - e - g) mala tercia: a - c :shock:
Doplnenim II (h) a VI. (f) stupňa vznikne molova stupnica = aiolsky modus .:shock:
Ak si vsimnete tieto dve stupnice (ako u pentatonik tak aj u sedemtonovych) su paralelne tj. maju rovnake tony ale zakladny ton je iny. :idea:

Poslať 10 Júl 2007, 14:23
ADMIN

aha..tak sorry..ved ako som povedal, do teorie az tak velmi nevidim...zas by som mal cosi postudovat :oops:
Obrázok

Poslať 10 Júl 2007, 14:46
rapper Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

marianguitar píše:
Trochu ste to 4oci a boris pomotali a domiesali, takze podrobnejsie vysvetlenie najdete v teorii a v stupniciach tu na fore. :!:
Ale len na rychlo k tomu aj tu: Pojem durova a molova (urcuje sa podla kvality III. stupna stupnice, prico velka tercia = dur, mala tercia = moll) sa zaviedol b suvislosti szo 7-tonovymi = cirkevnymi = modalnymi stupnicami. Pojem paralelne stupnice znamena, ze dve alebo viacej stupnic maju sice rovnake tony (obsahuju rovnake tony) ale zakladny ton je iny (napr C dur - a mol, D dur - H moll atd...)
Pri pentatonikach sa nepouziva pojem durova alebo molova, pretoze niektore pentatoniky ani terciu nemaju :!: Ale ktore ju maju da sa povedat, ze maju bud durovy alebo molovy charakter. :!:
Typicky priklad pre pentatoniku duroveho charakteru je prirodzena pentatonika (napr. od c = c - d - e - g - a) velka twercia: c - e.:shock:
Doplnenim IV (f) a VII. (h) stupňa vznikne durova stupnica = jonsky modus .:shock:
Typicky priklad pre pentatoniku moloveho charakteru je bluesova pentatonika (napr. od a = a - c - d - e - g) mala tercia: a - c :shock:
Doplnenim II (h) a VI. (f) stupňa vznikne molova stupnica = aiolsky modus .:shock:
Ak si vsimnete tieto dve stupnice (ako u pentatonik tak aj u sedemtonovych) su paralelne tj. maju rovnake tony ale zakladny ton je iny. :idea:

toto mi zase nieco pomohlo pochopit. Asi by som potreboval veci konzultovat, takze do buducna pootravujem aj ja s nejakymi dotazmi okolo teorie. :(

Poslať 13 Júl 2007, 09:52
Lukas Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

rapper píše:
toto mi zase nieco pomohlo pochopit. Asi by som potreboval veci konzultovat, takze do buducna pootravujem aj ja s nejakymi dotazmi okolo teorie. :(

Otravuj, otravuj :lol: forum je na to aby sa okrem ineho aj pytalo a odpovedalo :wink: .
H&K Cream Machine + kombo PEAVEY Valveking112 + FIRE-08 strat SSH

SoB Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

skute toto..spekulujte :D
http://www.all-guitar-chords.com/guitar_scales.php

ked sa naucite vsetky tak dajte vediet :shock:

myslim ze to nema velky zmysel..
par zakladnych a tot vsjo
,,Shut Up and play yer fuckn guitar..´´

>Frank Zappa<

V.I.P.
V.I.P.

SoB píše:

Tuto pomocku mame aj my na stranke:
http://www.lidlmusic.sk/?id=466
Apropo: Je jasne, ze nema vyznam sa biflovat vsetky stupnice ale ma vyznam sa vediet v tom orientovat a mat o tom nejaky prehlad... :wink:
Naposledy upravil marianguitar dňa 04 Apr 2008, 10:43, celkovo upravené 1

SoB Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

marianguitar píše:
SoB píše:

Tuto pomocku mame aj my na stranke:
http://www.lidlmusic.sk/?id=466
Apropo: Je jesne, ze nema vyznam sa biflovat vsetky stupnice ale ma vyznam sa vediet v tom orientovat a mat o tom nejaky prehlad... :wink:

my bad :? -som si nevsimol
pre niekoho to ma vyznam..ja postupom casu si doplnim info tiez..nie je na skodu vediet viac..
a tohle mate? http://www.chordbook.com/guitarscales.php
,,Shut Up and play yer fuckn guitar..´´

>Frank Zappa<

Ďalší

Späť na Teória