Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Teória IMPROVIZÁCIA - tvorčia činnosť muzikanta

IMPROVIZÁCIA - tvorčia činnosť muzikanta

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

Poslať 06 Júl 2009, 21:05
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Pytas sa na strasne vela veci naraz, to je na minimalne jeden vikendovy kurz... :?
Ale strucne, ano mozes pouzivat akordy vyplyvajuce so stupnice C dur, to predovsetkym. potom dalej uz pojde o to ako "mimotonalne" budes solovat a podla toho v tom sole moze byt cudzích "nestupnicovych" tonov... :wink:

Poslať 07 Júl 2009, 12:13
zetto129 Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

marianguitar píše:
Pytas sa na strasne vela veci naraz, to je na minimalne jeden vikendovy kurz... :?
Ale strucne, ano mozes pouzivat akordy vyplyvajuce so stupnice C dur, to predovsetkym. potom dalej uz pojde o to ako "mimotonalne" budes solovat a podla toho v tom sole moze byt cudzích "nestupnicovych" tonov... :wink:

nj ja viem :-D ked ja chcem vsetko vedciet naraz :-D
ak mas cas marian.. co tak sa trosku o tom rozpisat :) :P
"makat, makat a este raz makat" to je kluc k uspechu :)

Poslať 07 Júl 2009, 16:57
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

V tvojom pripade je najlepsie solovat tak, ze si sleduješ predznamenanie resp. toninu v ktorej je a z toho vyplyvajuca stupnica, cize C dur stupnice a pentatonika.

Pripadne ked uz chceš pokrocit tak je dobre sledovat harmoniu a chytat sa na akordicke tony danych akordov cez ktore momentalne hraš. Toto ti postaci na vacsinu muziky.

Poslať 07 Júl 2009, 20:24
V.I.P.
V.I.P.

urmo píše:
V tvojom pripade je najlepsie solovat tak, ze si sleduješ predznamenanie resp. toninu v ktorej je a z toho vyplyvajuca stupnica, cize C dur stupnice a pentatonika.
Pripadne ked uz chceš pokrocit tak je dobre sledovat harmoniu a chytat sa na akordicke tony danych akordov cez ktore momentalne hraš. Toto ti postaci na vacsinu muziky.

S tymto sa da na zaciatok urcite suhlasit... :wink:

Poslať 07 Júl 2009, 21:08
zetto129 Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

urmo píše:

tomuto som presne neporozumel....
takze ideme vyvodzovacou technikou + co mi vyplul google :-D
hramonia...tj. nauka o stavbe akordou a ich spajanie
akordicke tony..to su tony z ktorych sa sklada akord nie? (dufam ze google dobre poradil)

cize mam solovat len v tonoch z ktorych je hrany akord ktory hra?....dufam ze som to vyvodil spravne... :)

hmmm urmo...napis adresu prijde ti cokolada..popripade nieco tvrdsie :-D

:oops:
8)
"makat, makat a este raz makat" to je kluc k uspechu :)

Poslať 29 Dec 2010, 15:01
V.I.P.
V.I.P.

Chcel by som tuto temu v principe ozivit, ale z dovodu, aby to bolo o faktoch a nie len taka volna debata otvaram novu temu, konkretne s nazvom:

Zaklady improvizacie, ich vychodiska s prikladom na A bluesovej pentatonike, temu najdete tutoka: http://forum.lidlmusic.sk/viewtopic.php?p=24084

Poslať 29 Dec 2010, 19:47
littleB okukávač
okukávač

Veľmi prehľadné a zrozumiteľné spracovanie, povedal by som, že to pochopí aj úplný laik. Veľmi rád si počkám na ďalšie pokračovanie, aj preto, aby som zistil, kde už to prestávam chápať. (čiže kde je hranica laika a profíka :D)
Palec nahor! :wink:

Re:

Poslať 02 Sep 2012, 19:03
V.I.P.
V.I.P.

zetto129 píše:
tomuto som presne neporozumel.... takze ideme vyvodzovacou technikou + co mi vyplul google :-D
hramonia...tj. nauka o stavbe akordou a ich spajanie akordicke tony..to su tony z ktorych sa sklada akord nie? (dufam ze google dobre poradil)
cize mam solovat len v tonoch z ktorych je hrany akord ktory hra?....dufam ze som to vyvodil spravne... :)

Tak ano, ale môžeš použiť akordické tóny Tóniky, Subdominanty aj Dominanty, ktoré pokrývajú všetky tóny stupnice.

napr.: stupnica C dur: / c - d - e - f - g - a - h / c1...

Tónika C dur = c - e - g
Subdominanta F dur: = f - a - c
Dominanta: G dur = g - h - d1

Ak sa dobre pozrieš, tak tieto tri akordy obsahujú všetky tóny stupnice Cdur a v danom momente (podľa toho, či zrovna budeš hrať akord C dur alebo F dur či G dur), podľa toho budú v dnom momente niektoré tóny akordicke a niektore melodické...

miro Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

Na toto bolo kedysi šikovné Kotíkove pravítko, ktoré bolo ku knížke na gitaru bez nôt, dokonca som to pred časom videl niekde v predaji.
úplný začiatočník

Ondskan Obrázok užívateľa
stály inventár
stály inventár

Keďže som hudobný analfabet, tak ja to robím tak, že si stanovím nejakú tému, resp čo hraním chcem vyjadriť + zároveň aby to korešpondovalo ako po rytmickej tak i melodickej stránke. Takto postupujem či už pri skladaní, alebo i keď som hrávali v kapele a len tak improvizovali.
Guitarist level - 16
Experience/Next level: 64292000/5532600
Gear:
Godin Progression w/ RM Pickups Magic Rails
Schecter C1 w/ SD TB4 + SH2
Laney TT50H
Checha 1x12" open back - Celestion GT12-75
T.C. Electronic G-Sharp
CarlMartin 2Wah
Korg PitchBlack
Alesis iO2 Express + Amplitube 3 + Reaper
http://bandzone.cz/guitarelectrification