Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Teória IMPROVIZÁCIA - tvorčia činnosť muzikanta

IMPROVIZÁCIA - tvorčia činnosť muzikanta

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

A vieme aj o tomto niečo. V teoretickej rovine? Alebo máme vypestované nejaké "ťahy" ktoré potom pri okamžitých nápadoch využívate pri praktickom hraní?
Naposledy upravil marianguitar dňa 09 Júl 2007, 16:24, celkovo upravené 3

Poslať 19 Máj 2007, 21:22
Manouche Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

:D servus, takze ako si uz spomenul Mario, ano aj teoria je niekedy dolezita, urcite napomocna a hlavne ked ju hrac vie preniest do praktickej casti hry. Ja ,kedze sa momentalne elektrickej gitare nevenujem, nebudem vam do tohoto sudka nic prilievat, ale mozno by som mohol popisat nieco o akustickej gitare a konkretne, gypsy jazz a podla moznosti aj ine ´´tahy´´ hry na akusticku´´modernu´´ gitaru.
In the name of God

Poslať 21 Máj 2007, 23:04
GM_viktor Obrázok užívateľa
inventár
inventár

no, prijal by som par rad ako improvizovat, takze kto mate ako poradit do toho :wink:
treba hrat...je jedno na com, zo vsetkeho sa da dostat slusny zvuk...ale mesa to isti :)

Poslať 22 Máj 2007, 08:17
V.I.P.
V.I.P.

GM_viktor píše:
no, prijal by som par rad ako improvizovat, takze kto mate ako poradit do toho :wink:

Podľa mňa základom je slušne zvládnutá technika hry (L a P ruka a ich synchronizácia), slušný teoretický rozhľad (čím lepší tým leš?ie), naučené "rifové schémy", ktoré si potom intuitívne gitarista prispôsobí. V neposlednom rade je tu cit a invencia (to som mal napísať ako prvé!) Ale prosim, môžeme si tu rozobrať niektoré príklady a aspekty improvizácie... 8)
Naposledy upravil marianguitar dňa 09 Júl 2007, 16:23, celkovo upravené 1

Poslať 09 Júl 2007, 16:04
boris nováčik
nováčik

No a najtazsie je aby improvizacia bola kreativna.Aby clovek reagoval instinktivne na podmaz improvizacie.Aby clovek nerozmyslal nas tym ze aky beh tam supnem a aka tonina ale na to aku formu bude mat moja improvizacia-charakteristiku.Ja osobne sa do improvizacii len uvadzam.Tolko moj nazor

Poslať 09 Júl 2007, 16:27
mupino Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

boris píše:
No a najtazsie je aby improvizacia bola kreativna.Aby clovek reagoval instinktivne na podmaz improvizacie.Aby clovek nerozmyslal nas tym ze aky beh tam supnem a aka tonina ale na to aku formu bude mat moja improvizacia-charakteristiku.Ja osobne sa do improvizacii len uvadzam.Tolko moj nazor

Trosku si sa zplietol boris ale asi viem co si chcel povedat. Ale zdielam nazor tych co tu za hlavne atributy dali:
1/ technicku zdatnost
2/ teoreticku zdatnost
3/ vlohy jedninca a jeho vnutorna tvorivost = napaditost
:idea:
Girarista rocker

Poslať 02 Aug 2007, 13:52
V.I.P.
V.I.P.

Nejaku literaturu mam doma ohladne improvizacie zahrabanu, tak ak ju najdem, hodim sem nieco s toho pre doplnenie k ostatnym, povedzme "praktickym" skúsenostiam. 8)

Poslať 17 Dec 2007, 12:32
mod.severin Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

To by bolo fajn Marian keby si sem nieco hodil. 8) Inac improvizacia je hlavne o tej technike. Pokial neviete technicky zvladnut svoje struny a brnkatko, mozte byt nauceny kolko chcete ale nepomoze to. Potom by to uz malo ist samo. Moja chyba je asi to ze som doteraz necital ziadnu teoreticku knizku (nejak podrobnejsie sa jej nevenoval). Asi by som mal zacat aby som sa posunul trochu dalej.

Inac ak mozem niekomu poradit, tak najlepsie je sa ucit nejake JAZZove riffy a podla toho potom si vyslapavat chodnicky, pretoze jazzova hra je strasne harmonicka a kreativna. Ak zvladne clovek tento styl hry tak uz nemam problem s improvizaciou, preto by som okukal aj nieco z JAZZu.

Konieckoncov, Petrucci tiez cerpal z JAZZovej techniky, co je mnoho krat pocut aj vidiet na jeho solach. :wink: :wink:

Staci kuknut na Youtube, tam je toho plno. :wink:

BTW:
Marian tak by si mohol niec hodit, DIK :roll:
Johny...:)
Obrázok

Poslať 17 Dec 2007, 13:55
V.I.P.
V.I.P.

1/ No ono je to tak ze jazz je sice najvolnejsia muzika (najmenej stanovene pravidla) ale zaroven je myslim ze aj najnarocnejsia. Takze ak niekto zvladne slusnu plejadu jazzovych riffov tak az na zopar specialnych technik vie prakticky vsetko. 8)
2/ A co sa tyka harmonickosti jazzovych sol, no to by som tak nenazval. To slovo je nepresne. teraz neviem, ci mas na mysli harmoniu, harmonizaciu alebo co. :wink:
3/ Co sa tyka video/audio prispevkov s nmojej strany, tak to som tu pred chvilkou pisal nejaky prispevok,
http://forum.lidlmusic.sk/viewtopic.php ... highlight=
ze si budem na to musiet dobudovat zazemie (HW aj SW). :?

Poslať 31 Jan 2008, 09:53
SoB Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

Jazzguitar
Naposledy upravil SoB dňa 22 Feb 2008, 21:05, celkovo upravené 1
,,Shut Up and play yer fuckn guitar..´´

>Frank Zappa<

Poslať 31 Jan 2008, 10:50
V.I.P.
V.I.P.

Prakticky kazdy zaner ma svoje, treba sa len najst. Muzika nie su preteky, kde vyhrava rychlejsi alebo tak. Tu vstupuje do veci dalsia dimenzia a viacero nahladov na vec. Niekomu sa pacia rychly hraci, iny preferuje komplet cit, dalsi miesane v roznom pomere... :wink:

Poslať 04 Feb 2008, 13:56
SoB Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

marianguitar píše:
Prakticky kazdy zaner ma svoje, treba sa len najst. Muzika nie su preteky, kde vyhrava rychlejsi alebo tak. Tu vstupuje do veci dalsia dimenzia a viacero nahladov na vec. Niekomu sa pacia rychly hraci, iny preferuje komplet cit, dalsi miesane v roznom pomere... :wink:

pravda
,,Shut Up and play yer fuckn guitar..´´

>Frank Zappa<

Poslať 06 Apr 2008, 14:40
Boris Belica Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

Improvizovat sa da dvoma sposobmi. Bud nevies ziadnu teoriu a hras pocitovo (mam takych kamaratov a neboli to vobec kukurice co hrali) alebo mas dostatocny teoreticky zaklad na to, aby clovek dokazal improvizovat.
Ako spominal Marian, do jazzu, hlavne teda do jazzovych standardov je naozaj tazke improvizovat. Aj ti najvacsi jazzmani maju vychodene chodnicky pri urcitom slede akordov.
V zasade som pri improvizacii, ale aj vseobecne pri hrani zastancom takehoto postupu: Naucit sa teoriu stupnic a akordov, do takej miery, aby si ju bol schopny vyuzit a potom ju ako keby zabudnut(teda nevnimat) a hrat pocitovo.
citát Braňa Progrockera: "Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. ;-) "

Poslať 06 Júl 2009, 20:48
zetto129 Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

ja som stale trochu mimo co sa tyka improvizacie
hlavne sola..... preto sa chcem spytat

ked mam akordovy postup v cdur....tak v ktorych vsetkych moznych stupniciach mozem solovat?

len Cdur? alebo aj v inych?
ked v inych tak v akych? a preco? ake su pri tom pravidla :)
dik za pochopenie :)
"makat, makat a este raz makat" to je kluc k uspechu :)

Ďalší

Späť na Teória