Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"


Obsah fóra Sebarealizácia Teória Intervaly a ladenie

Intervaly a ladenie

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

Poslať 18 Jan 2013, 18:39
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Príspevky: 8061
Obrázky: 327
Bydlisko: Piešťany, SR

V tomto príspevku sa krátko zamyslím nad rôznymi ladeniami, tak trochu v súvislosti s intervalmi a historickým náhľadom. Problémy s ladením nástrojov trvali veľmi dlhú dobu a siahajú až do staroveku. Pokiaľ bola produkovaná hudba len jednohlasná (bez použitia viachlasných hudobných nástrojov), tak problémy s ladením samozrejme neboli.

Ako prvý sa tento problém snažil vyriešiť Pythagoras (582 p.n.l.) Pre štúdium tejto problematiky používal tzv. "monochord" čo je vlastne jedna napnutá struna. Zistil, že aj túto strunu rozdelí na 1/2, struna zaznie o oktávu vyššie. Ak ju rozdelí na 1/3-tiny zaznie o oktávu a kvintu vyšší tón atd. Takto zistil, že intervaly sú z hladiska ich kmitov v pomere celých čísel:

Prima 1 : 1, Kvinta: 2 : 3, Kvarta: 3 : 4, Veľká tercia: 4 : 5, Malá tercia: 5 : 6, Veľká sexta: 3 : 5, Malá sexta: 5 : 8 atd...

Pri tomto je dôležité, že vlastne odhalil zákonitosti prirodzeného ladenia, ktoré vychádza z fyzikálnych zákonov chvenia tuhých telies. Vymyslel tzv. "pythagorejské" ladenie, ktoré ale praxi a praktickej hre moc nevyhovovalo.

pokračovanie nabuduce :)

Späť na Teória

cron