Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"


Obsah fóra Sebarealizácia Teória Odvodenie akordov E7, E9, E9+ a E9+/5+ s C7

Odvodenie akordov E7, E9, E9+ a E9+/5+ s C7

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Príspevky: 8061
Obrázky: 327
Bydlisko: Piešťany, SR

C7 = C-E-G-Hb, na obrázku 1.: E-C-E-Hb-C-E (základný otvorený typ akordu C7, s využitím znenia prázdnych strún "E - e1")

D9 = D-Fis-A-C-E, na obrázku 2.: /E/-D-Fis-C-D-E /vznikne jednoduchým posunutí hmatu o dva 1/2-tony, pričom by mohli znieť aj obe okrajové struny na voľnóm tóne "E - e1". Minimálne "e1" (najtenšia struna) tam musí byť

D7 = D-Fis-A-C, na obrázku 2a.: D-Fis-C-D, vznikne jednoduchým posunutí hmatu o dva 1/2-tony a okrajové struny E/e1 sa nehrajú!

E7 = E-Gis-H-D, na obrázku 3.: E-E-Gis-D-E-E, vznikne jednoduchým posunutí hmatu o dva 1/2-tony vyššie od D7. Okrajové struny E/e1 sa používajú.

E7 = E-Gis-H-D, na obrázku 4.: E-E-Gis-D-H-E, vznikne jednoduchým vypustením dohmatu (tón e) na strune"H" v 5.polohe, oproti hmatu na obr.3. Používajú sa prázdne struny E (najhrubšia), a prázdne znejúce struny "h, e1"...

E9 = E-Gis-H-D-Fis, na obrázku 5.: H-E-Gis-D-Fis-H (Tón Fis tvorí k základnému tónu "E" čistú nonu).

E9+ = E-Gis-H-D-Fisis, na obrázku 6.: E-E-Gis-D-Fisis-E (Tón Fisis tvorí k základnému tónu "E" zväčšenú nonu. Fisis zvukovo znie ako "G" - enharmonické tóny, len sa inak zapisuje do notovej osnovy - iný notový pravopis).

E9+/5+ = E-Gis-His-D-Fisis, na obrázku 7.: E-E-Gis-D-Fisis-His (Okrem tónu Fisis sa tu nachádza aj zväčšená kvinta "His", na strune "e1" v 8.polohe. Nezamienajte si to s tónom "C", ktorý síce znie rovnako ale ide opäť o enharmonické tóny.)


Obrázok

Späť na Teória

cron