Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Teória STUPNICE, kto sa má v nich vyzna?? Načo vôbec sú?

STUPNICE, kto sa má v nich vyzna?? Načo vôbec sú?

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

Poslať 05 Nov 2009, 17:11
m0noLiTh okukávač
okukávač

Ahaa….takže keby chcem z C-dur isť na G-dur, tak mi pomôže kvintový kruh…tony v ňom stúpaju po kvintách…

ale aby som si to vedel predstaviť musím vedieť bez problémov vymenovať C, Cis, D, Dis…proste vedieť ktoré tóny majú poltón...

Kvinta je interval…kvinta sa dá aj inak povedať ako vzdialenosť 7 poltonov…

Definícia vraví, že durové stupnice majú polton medzi 3. a 4. tónom ale aj medzi 7. a 8. tónom…medzi ostatnými tón je celý ton - čiže 2 poltóny...
(pozri chromatickú radu zloženú z 12 poltónov pre lepšie pochopenie)

C D E F G A H C – je C dur...(proste treba sa to nabifliť)
G, A, H, C, D, E, F#, G - je G dur...

ďalšie tóny G duru sa odvodzujú práve od toho prvého a základného tónu tejto stupnice, čiže toho G...

pri C dur je základný ton stupnice C...pri D dur by bol základný tón D...
(ton C zvyšeny o 7 poltonov-kvintu je práve G, tiež môžme povedať, že G ma jeden krížik...)

C dur sa hral pokiaľ viem takto…C – E, D – F, E – G, F – A, G – H, A – C, H – D...C - E

G - dur by bol takto:
G - H, A - C, H - D, C - E, D - F#, E - G, F# - A
G - H
Naposledy upravil m0noLiTh dňa 11 Nov 2009, 02:18, celkovo upravené 5

Poslať 05 Nov 2009, 19:27
m0noLiTh okukávač
okukávač

ak som zatial napísal niečo čo nie je pravda, tak si kludne vyjadríte nazor ak chcete... :wink:

mohol som sa kludne aj pomýliť...

Poslať 10 Nov 2009, 16:14
m0noLiTh okukávač
okukávač

troška som upravil jeden svoj príspevok, lebo som v ňom narýchlo popísal akési blbosti...

ale napadla ma také vec :arrow:

1. Viete si len-tak z hlavy odvodiť ako by vypadal napr. D dur?
alebo ste sa to proste nejako nabiflili...

2. v gitarovej univerzite 1 som našiel kvintový kruh, ktorý mi asi tak najviac sedel z tých všetkých čo boli na nete...

a aj zaujimavé cvičenia tam Marian doporučuje, konečne som pochopil ako to bol myslený celý ten list kde sú...pre tých čo ju majú je to na strane 29...

k tomu ,,za druhé" je moja otázka takáto
v tom kvintovom kruhu čo je v gitarovej univerzite takáto postupnosť tónov
c -g -d -a -e -h - fis - cis...a ešte niečo dalej až to zas dojde na c...ale u toho cis je akási čiara či ako to nazvať...

ako je to myslené? viac ako po Cis sa to už nepoužíva, alebo zvyšok si mám už domyslieť ?za predpokladu, že som pochopil princíp...

Poslať 10 Nov 2009, 16:28
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

zozen si niekoho, kto ti vysvetli aspon zaklady akej takej teorie. Lebo mas v tom katastrofalny zmatok. Potrebuješ vediet zakladne pojmy.

Ano stupnice sa musis nabiflit, ale neni v tom nič, musis vediet co ma jaka kolko krizikov atd. To si lahko potom das dokopy tu stupnicu, hlavne je vedet prstoklady na celom hmatniku pre teba. rozmyslat pri hrani v tonoch je nezmysel, nato nemaš pri hrani čas.

Ano Gis dur sa nepouziva, namiesto nej je As dur. Gis dur by malo aj ton his čo je vlastne C, cize to nechcem. Preto je As dur - tony maju rovnake.

Poslať 10 Nov 2009, 16:56
m0noLiTh okukávač
okukávač

urmo píše:
zozen si niekoho, kto ti vysvetli aspon zaklady akej takej teorie. Lebo mas v tom katastrofalny zmatok. Potrebuješ vediet zakladne pojmy.

Ano stupnice sa musis nabiflit, ale neni v tom nič, musis vediet co ma jaka kolko krizikov atd. To si lahko potom das dokopy tu stupnicu, hlavne je vedet prstoklady na celom hmatniku pre teba. rozmyslat pri hrani v tonoch je nezmysel, nato nemaš pri hrani čas.

Ano Gis dur sa nepouziva, namiesto nej je As dur. Gis dur by malo aj ton his čo je vlastne C, cize to nechcem. Preto je As dur - tony maju rovnake.

katastrofalne? :shock:
hm...tak to si ma teda potešil :roll: v tejto chvili neviem čo to ma byť nejaky ten as dur to maš pravdu...
ale zato som si všimol, že sa to ,,as" vyskytuje v kvartovom kruhu a s týmto kruhom som ešte nič nerobil...i keď domyslel som si, že tony v ňom idu po kvarte...

nebolo by zle keby mi to niekto vysvetlí pri osobnej debate to maš pravdu...učí sa to v zuške, že??
poznám jedného chalana čo tam chodí na gitaru, tak by som s ním mohol hodiť reč, keď ho stretnem na pive...

ale od teba ma zaujimala jedna vec :arrow: môžeš mi aspoň vypísať pár pojmov, ktoré by som si mal ujasniť?? nemusiš ich vysvetlovať...len aby som sa mal čoho chytiť...

Poslať 10 Nov 2009, 17:36
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

no nie ze katastrofalne, ale katastrofalny zmatok. Nejak odvodzuješ stupnice z c duru ci jak, to už neviem.

Proste sa musis naučit intervaly, akordy, zlozenie stupnic intervalovo, kvintovy kvartovy kruh vobec ze CO je to a podobne. Cela stupnica sa odvadza od zakladneho tonu, lebo ma svoje nejake typicke intervalove zlozenie a počet tonov - tie intervaly vytvaraju farbu tej stupnice. Nie nejake odvodenie Gisis duru od C dru, ale vztahy vsetkych danych tonov k zakladnemu tonu a vztahmi medzi sebou - o tom je stupnica. A taketo veci, studovat knizky kde su informacie nahadzane jak v činskom obchode nema zmysel, potrebuješ cloveka co Ti povie čo a jako.

Poslať 10 Nov 2009, 18:44
m0noLiTh okukávač
okukávač

urmo píše:
no nie ze katastrofalne, ale katastrofalny zmatok. Nejak odvodzuješ stupnice z c duru ci jak, to už neviem.

Proste sa musis naučit intervaly, akordy, zlozenie stupnic intervalovo, kvintovy kvartovy kruh vobec ze CO je to a podobne. Cela stupnica sa odvadza od zakladneho tonu, lebo ma svoje nejake typicke intervalove zlozenie a počet tonov - tie intervaly vytvaraju farbu tej stupnice. Nie nejake odvodenie Gisis duru od C dru, ale vztahy vsetkych danych tonov k zakladnemu tonu a vztahmi medzi sebou - o tom je stupnica. A taketo veci, studovat knizky kde su informacie nahadzane jak v činskom obchode nema zmysel, potrebuješ cloveka co Ti povie čo a jako.

jasné chápem ako to myslíš...maš na toto zaujimavý názor, to musím uznať...

Ja som zatial hral tu c-dur stupnicu oboma smermi na prvých polohách gitary a som neskôr skúšal hľadať prstoklady iných ako napr. G, D, A dur...

pričom som nevychýdzal z tabov,,,ale z ako-takých znalosti prvých piatich polôh hmatníka...

a niekedy som si hral stupnice aj cez powerchordy hrané cez 2-3 struny...napr. pri c dur som hral niečo takéto

power akord C a hneď na to power akord E, potom D a hneď na to F...

pomáhal som si týmito stránkami:
http://www.all-guitar-chords.com/guitar ... r&get2=Get

a

http://www.jamcenter.com/

prvá stránka ukazuje gitarové stupnice a ich polohy na celom hmatníku a druhá je pomôcka na jam, kde si vraj môžem prakticky precvičovať teóriu...

do toho som sa snažil spoznávať ako sa tie stupnice menili a precvičoval som malú a veľku terciu...

ale ako tak rozmyšlam neviem prečo som sa obmedzoval predovšetkým na to malú a veľkú terciu a neskúšal som hľadať na matníku aj iné intervaly...

však to že ich je ešte dosť iných som už zistil aj ja...

rád by som si ujasníl také to ,,know how" akolo stupníc

Poslať 11 Nov 2009, 00:03
m0noLiTh okukávač
okukávač

už to chápem :idea:

urobil som si vo worde takú malú analýzu...neviem či by mala zmysel ,,omačka" okolo toho ako presne táto analýza prebehla...

takže poviem len záver svojej analýzi...
:arrow:

v čom bol problem?
- nevedel som čo to znamena des, es, ges, as, b...a tym padom bolo tažko hladať radu, ktorá by ma usmernila...a bez toho aby som vedel čo tieto pojmy sú mi moc nevravel ani kvartový kruh...

Kde som mal hladať odpoveď?
- realita bola taká, že som ju hladal ani sám nevedel kde :D

ale odpoveď na túto otázku mi dala odpoveď jednoduchá vec...
...a to otvorenie gitarovej uverzity 1 na 8. liste...dole na tom liste je chromatická rada (v tabulke)...

nejdem podrobne opísovať túto tabuľku, lebo v tom nevidím nejaký extra zmysel...kto chce nájde si ju...

po nahliadnuti do tabulky som zistil čo to vlastne znamená to des, es, ges, as, b

Čo to vlastne je des, es, ges, as, b ?? - podľa mňa a mojimi slovami povedané...

ak som to dobre pochopil takto sa volá chromaticka rada z použitím béčiek...(presnejšie len niečo z chromatickej rady ma toto ,,druhé meno"
môj problém bol, že keď som sa učil chromaticku radu som si povedal, že neviem načo by som sa učil aj to des, es, ges, as, b, kedže neviem čo to vlastne tie béčka sú...

nevravím, že sa nemám ešte čo naučiť ohladne stupníc...ich odvodenia... a podobne...
ale môžem si aspoň povedať, že som po dnešku zas o kúsok múdrejši...

Poslať 11 Nov 2009, 01:24
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Ako ti napisal urmo, ak sa tomu chces venovat vaznejsie, nielen povrchne, bolo by zahodno, keby ti niekto s tym pomohol s tvojho okolia a veci osobne konzultoval, pripadne ti odvodil zoci voci a vysvetlili sa pripadne omyly a zle pochopene veci... :wink:

Poslať 11 Nov 2009, 02:25
m0noLiTh okukávač
okukávač

no jo tie stupnice sú zaujimavá vec... :?

keď už si začínam myslieť, že konečne tomu začínam chápať nájde sa niečo čo mi zas ukáže, že neviem toho až toľko ako som si myslel... :roll:

rád by som keby mi niekto vysvetlí tieto vychytávky v stupniciach...ale nikto taký nie je...

no čo tak zatiaľ budem aspoň trénovať podľa tej gitarovej uverzity...

...a neskôr začnem trénovať C dur aj na iných miestach hmatníku ako je prvých 5 polôh...potom pridám aj ostatné stupnice na iných polohách zahrané...

molovú stupnicu ešte odložím na neskôr... - dobu neurčitú...

akordy asi tiež nechám na inokedy...

kdesi tu na fóre som čítal, že vraj power chordy nesplňajú definiciu akordu...ak sa nemýlim presnejšie tam bolo napísane, že nespňajú definíciu Kvintakord-u...trojzvuku...

ale ja zatial ešte neviem o akordoch nič...
zatiaľ mi stačia power akordy hrané cez 2 alebo 3 struny...

Poslať 11 Nov 2009, 12:36
V.I.P.
V.I.P.

Power akordy nesplnaju definiciu akordu s tonorodom /ci je to dur alebo mol/ z toho pohladu, ze neobsahuju v sebe interval tercie, ktory je podstatny pre urcenie dur /velka tercia/ alebo mol / mala tercia/... :wink:
Naposledy upravil marianguitar dňa 11 Nov 2009, 15:07, celkovo upravené 1

Poslať 11 Nov 2009, 14:59
zetto129 Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

naozaj ako tu uz viaceri spominali..odporucam niekoho kto ti vie presne povedat co co je a preco to tak je..lebo velakrat sa stane ze si to sam mozes uplne mylne vysvetlit a moze ta to zabrzdit..

cize ak mas nejakeho znameho hudobnika pytaj sa jeho..ak nie tak odporucam umelecku... a ked nie..tak myslim ze ak sa budes pytat spravnym tonom tak aj tu je par skvelych ludi ktori myslim ze vedia poradit.. (napr mne s niektorymi vecami velmi pomohol urmo za co mu dakujem)

btw: urmo. ale ja stale chcem nejaky tvoj plagat aby som sa ti doma mohol klanat :-D:-D:-D
"makat, makat a este raz makat" to je kluc k uspechu :)

Poslať 25 Dec 2010, 19:10
V.I.P.
V.I.P.

Aj tuto sa da vselico naucit:
http://www.guitarmasterclass.net/scalegenerator/
Inak na podobnej ale viacobsaznej stranke sa snazim s jednym znamym grafikom pracovat asi 1/2 roka.
Bohuzial zatial nam financie nedovolujumoc sa posunut. potrebovali by sme zdatneho programatora, ktory by vsetky moje myslienky dokazal realizovat na webe a rozumne peniaze. A tiez cloveka, ktory to hned nevzda a bude v tom s nami od zaciatku az do konca.
takze ak sa tu taky nachadza, budem rad, resp. ak niekto niekoho takeho pozna... :idea:

Predchádzajúci

Späť na Teória