Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Teória STUPNICE, kto sa má v nich vyzna?? Načo vôbec sú?

STUPNICE, kto sa má v nich vyzna?? Načo vôbec sú?

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

Poslať 01 Feb 2008, 23:42
lubos Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

Ja stupnice pouziam jednak pri rozohravani sa ale ich znalost mi pomaha riesit solove postupy pri stahovani git. partov. :)

Poslať 08 Apr 2008, 17:58
Boris Belica Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

Stupnice sa treba ucit, ale postupne. Dolezite je, aby clovek vedel tolko stupnic, ktore vie aj pouzit. Darmo je vediet vsetky obraty durovej, harmonickej molovej stupnice, ked aj tak pouzivas do vsetkeho pentatoniku. A ako rozpoznat stupnice? Existuje na to sposob, ktory prezentuje prave spominany ujo Joe :) Hrat stupnice od jedneho tonu. Pri gitare najlepsie od E alebo A. Teda priklad najprv durovu, potom molovu, zase durovu, potom dorsku, lydicku, frygicku, myxolydicku, spanielsku frygicku atd. Dolezite je pritom pocuvat ako sa meni charakter stupnice. Je to podla mna velmi uzitocny sposob ako rozpoznat chrakter jednotlivych stupnic.
citát Braňa Progrockera: "Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. ;-) "

Poslať 27 Okt 2009, 12:21
m0noLiTh okukávač
okukávač

http://tv.sme.sk/v/10768/hrame-intervaly.html (ale hrá sa tam aj C dur stupnica neskôr)

nechápem moc toto video....čo presnejšie sa vyjadrím nižšie....pre začiatok opíšem čo v ňom je - teda aspoň sa posnažim :lol:

precvičenie tercií

veľká tercia, alebo nazývana aj dur. napr. ton C a E (vzdialenosť 2 tonov)
malá tercia D na F, alebo nazývana mol (znie vraj smutnejšie (vzdialenosť 1,5 tona)

hľadáme všetky tercie v diatonickej stupnici C dur

k tonu
C je to E (veľka tercia) - takto vraví toto video
D je to F (malá tercia) - takto to vraví toto video

ďalej som tercie skúsil pomenovať sám, tak sa ospravedlňujem za chyby ak budú.

E je to G - malá
F je to A - Veľká
G je to h - veľká
A je to C - m
H je to D - m
znova C - veľká

Predpokladajme, že som tercie pomenoval správne...tak si možno vravíte, že čo tu ja vlastne riešim? no riešim toto :arrow:

viem tieto veci:
- C D E F G A H C si ešte neviem ako pamatam zo zš

- C Cis D Dis atď - našiel som si materiály a učím sa to ako otčenáš nech viem bez rozmyšlania aký ton nasleduje...

- taktiež mám aj tabuľku kde mám pomenované tony každej struny od 1. po 12. pražec. A zistil som, že 13. až 24. pražec ma tie isté tóny ako po tej dvanasty...

je mi nejasné prečo sa v tej stupnici C dur, ktorá je na tomto video striedá malá a veľká tercia, keď na začiatku bolo povedané, že dur je vzdialenosť 2 tonov

mám sa to len proste takto naučiť a zmieriť sa s tým, alebo to má nejakú logiku?Ak áno akú?

Ospravedlňujem sa ak niekomu príde moja otázka čistá lenivosť čitať texty čo prekonávajú moju súčasnu úroveň...
čítal som aj túto tému než som toto napísal, ale ja to nejako furt nechápem...

proste ja by som povedal, že keď je to durová stupnica by mala byť vzdialenosť medzi tonmi vždy len veľká tercia a tam je aj malá a toto ma mýli...

vysvetlí mi to prosím niekto?? :? prípadne poradíte mi čo si mám doštudovať

Poslať 27 Okt 2009, 18:37
m0noLiTh okukávač
okukávač

zobral som stupnicu zapísanu v tabuľke urobenej vo worde a konečne som pochopil význam tejto vety:

Obecně platí pro všechny durové stupnice, že mezi třetím a čtvrtým stupněm a mezi sedmým a osmým stupněm durové stupnice je jeden půltón, mezi ostatními stupni je jeden celý tón (dva půltóny).
Toto pravidlo se dá znázornit schematem 1, 1, 1/2, 1, 1, 1, 1/2

takže otázky z minuleho príspevku si už nemusíte všimať...ak by ste náhodou chceli reagovať....

ale mám jednu novú :arrow:

Sú intervaly ako čistá prima, veľká sekunda, veľká tercia, čistá kvarta, čistá kvinta, veľká sexta, veľká septima, čistá oktáva dôležite k zvládnutiu c duru?
Naposledy upravil m0noLiTh dňa 27 Okt 2009, 20:39, celkovo upravené 1

Poslať 27 Okt 2009, 18:47
zetto129 Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

m0noLiTh píše:
zobral som stupnicu zapísanu v tabuľke urobenej vo worde a urobil a konečne som pochopil význam tejto vety:

Obecně platí pro všechny durové stupnice, že mezi třetím a čtvrtým stupněm a mezi sedmým a osmým stupněm durové stupnice je jeden půltón, mezi ostatními stupni je jeden celý tón (dva půltóny).
Toto pravidlo se dá znázornit schematem 1, 1, 1/2, 1, 1, 1, 1/2

takže otázky z minuleho príspevku si už nemusíte všimať...ak by ste náhodou chceli reagovať....

ale mám jednu novú :arrow:

Sú intervaly ako čistá prima, veľká sekunda, veľká tercia, čistá kvarta, čistá kvinta, veľká sexta, veľká septima, čistá oktáva dôležite k zvládnutiu c duru?

hlavne ten cdur ovladaj na hmatniku to je pre teba smerodajne...teoreticky ked vies odrapkat cdefgahc vies cdur..tam nic ine nieje..samozrejme ine je ked ho chces analyzovat..tam uz clovek moze ponachadzat vselijake srandy :-D

intervaly ako take su skor dolezite pri tvorbe akordou kedze tam smerodajne urcuju aku "naladu" bude mat akord... :)
8)
"makat, makat a este raz makat" to je kluc k uspechu :)

Poslať 27 Okt 2009, 18:58
m0noLiTh okukávač
okukávač

samozrejme trenovať sa bude...a bude čo trenovať v blízkej dobe rozhodne...
plus som zvedavý či mi pôjde využivanie stupnic len-tak počas hrania do backtrecku či jamtracku....

však sa to učim C dur kôli improvizácií 8)

mám pár stránok na nete, gitarovú univerzitu 1 až 3 - napísal ju Marian, mám aj rockovú školu Pala Chodelku - je to CD s videami a výkladmi,

takže to chce to skôr záujem, času by aj bolo 8)

ale aj analyzovani v songoch čo už poznám, ale všetko ma svoj čas.

- zatial chcem dostať do hlavy c cis di dis atď
- a ešte by som rád keby si rýchlejšie spomeniem na to ako sa volá ton ktorý práve hrám
Naposledy upravil m0noLiTh dňa 28 Okt 2009, 01:46, celkovo upravené 1

Poslať 27 Okt 2009, 19:06
zetto129 Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

samozrejme..vsetko je o cviceni..ako vravi nas ucitel na hudobke talent je 10% 90% je robota....

jasne marianova univerzita je vynikajuca..tak krasne rozpisane stredoveke mody so meste nikde na nete nevidel :)

jasne ked mas cas tak ho vyuzi...treba hrat cvicit koordianciu a s nou rychlost...dynamiku hry a vsetky tie srandicky co davaju gitare taky smrnc :)

tak rozlozenie tonov na hmatniku....to je dolezite..hlavne pri improvizacii :)

ale nezabudni nic nieje cez noc...niekedy to trva aj dlhsie kym to clovek dostane do hlavy, alebo do ruky :)
"makat, makat a este raz makat" to je kluc k uspechu :)

Poslať 27 Okt 2009, 19:12
m0noLiTh okukávač
okukávač

pravda, aj keď som doteraz hral prevažne len covery z tabov

v GP som vypinal gitaru a nechal len bicie, bassu a niekedy par zvukov navyše ak to song žiadal

aj do becktrackov som hraval len-tak..
nahrávať sa mi nechcelo, leda ak by nejakým tym zoomom čo som videl tu na stranke lidlmusicu...

a tiež musím uznať že gitarová univerzita 1 je vynikajúca :!: ja volím takúto stratetégiu ako sa snaď naučim stupnice

1. čim viac zdrojov odkiaľ brať ,,lekcie" tým lepšie
2. vlastná verzia poznámok
3. použivam aj zvýrazňovače na niektoré vety v tej git.univerzite...
4. i keď vlastne aj za prvé...pevné nervy :D

Poslať 27 Okt 2009, 19:43
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

Tie intervaly su nutne, aby si vedel vystavat akord, rozklad, takisto sa ti zidu aj na hranie stupnic. Kazdopadne, treba sa to učit s nejakym systemom, darmo sa budeš ucit C dur, ked nemas jasny hmatnik.

Musis to cele stavat na tom, ze sa naucis akordy vo vs. polohach, na to arpeggia, pentatoniky a potom diatonicke stupnice. Takou postupnosotu ti budu jasnejsie aj vsetky intervaly.

Pri hrani ta samozrejme nezaujima ci cdur ma take a take rlozenie poltonov, celych tonov, ale ako to VIZUALNE vyzera, cize intervaly na gitare sa treba naucit vizualne rozpoznavat. A okrem ineho treba vediet rozoznavat intervaoly sluchom.

Poslať 27 Okt 2009, 23:36
m0noLiTh okukávač
okukávač

diki za rady...pri učení sa posnažim zo seba dostať to najlepšie 8) možno neskôr ešte prihodím nejaké otázky, to sa uvidí...

a možno sem niekedy vypracujem vo worde ,,m0noLiTh-ovú lekciu ako na C - dur :D "
i keď je otázne, či moje myšlienkové pochody pochopia aj ostatní...

inak medzi rečou som rád, že som to napísal sem a nie na nemenované fórum...
isto by sa tam našlo pár ľudí čo by sa s chuťou rozpísali ako ja nič neviem a informačná hodnota z témy stupnice by sa výrazne znížila...

Poslať 02 Nov 2009, 12:42
m0noLiTh okukávač
okukávač

ešte stále trenujem c dur...a nejaku dobu ešte budem, lebo vidím, že sú u mňa veci čo ešte treba zlepšiť....

ale aj tak ma napadla jedna vec

- čo si myslite o trenovani stupnice na zkreslenom zvuku??
Je to dobrý nápad, alebo nie?

Poslať 02 Nov 2009, 14:30
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

m0noLiTh píše:
ešte stále trenujem c dur...a nejaku dobu ešte budem, lebo vidím, že sú u mňa veci čo ešte treba zlepšiť....
ale aj tak ma napadla jedna vec

- čo si myslite o trenovani stupnice na zkreslenom zvuku??
Je to dobrý nápad, alebo nie?

je dobre cvicit aj na sucho, tj. bez aparatu, koli attacku, ale zase zalezi ako chces tie stupnice cvicit, ci klasickym brnkanim alebo nejakou inou technikou... :wink:

Poslať 05 Nov 2009, 13:37
m0noLiTh okukávač
okukávač

Troška som skúšal aj A mol stupnicu....i keď zatiaľ ju ešte nejdem trénovať...

mal by som si ešte viac ujasniť hmatník, ale keď mám vytlačené tóny od 1. po 12. pražec ako tak to viem nájsť ako by sa hral ten A-mol...

ak sa nemýlim pri trénovaní veľkej a malej tercie v A-mol by mi mohlo stačiť aj prvých 5 pražcov...myslím tým presnejšie toto

A – C, H – D, C – E, D – F, E – G, F – A, G – H, A – C

Je to A-mol a jeho tercie, či nie?
dúfam, že som to napísal jasne....

píšem, pretože...
našiel som si aj kvintový kruh, kvartový kruh a i keď týmto kruhom moc zatiaľ nerozumiem dozvedel som sa odtial, že pre C-dur aj A-mol platí, že...

Výčet křížků v předznamenání = žiadny
Výčet béček v předznamenání = tiež žiadny...

ten kvintový a kvartový kruh som našiel presnejšie tu:
http://webhouse.cz/kurz-harmonie/Stupnice.htm

čo to vlastne tie krížiky a béčka sú??vysvetlí mi to niekto nejakou jednoduchou rečou? :oops:

Poslať 05 Nov 2009, 14:45
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Ohladne kvintoveho a kvartoveho kruhu, sam si si to v tej publikacii nacrtol, kvintovy kruh predstavuje sled /do kruhu preto lebo sa vracias na povodne miesto, kvintovy preto ze ides hore po kvintach a kvartovy preto ze po kvartach nahor /alebo kvintach nadol/...

kvintovy: C - G - D - A- E - H ... atd... /G ma 1 krizik, D ma dva kriziky atd.../

kvartovy: C - F - B - Es - As ... atd... /F ma jedno becko, B ma dve becka atd.../

PredchádzajúciĎalší

Späť na Teória