Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Teória kvintakordy

kvintakordy

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

Poslať 22 Jún 2010, 11:10
m0noLiTh okukávač
okukávač

Zdravím,

Včera ma konečne osvietilo a začal som chápať a skladať z hlavy svoje prvé kvintakordy. (zatiaľ mi stačí durový, molový, zväččšený, zmenšený, ale som si vedomý, že tu kvintakordy nekončia...)

Pre začiatok, tie akordy síce vytváram z hlavy a zapisujem si ich do sebou urobenej tabuľky (tam jasnejšie zbadám keby sa pomýlim a tak by to nebol už trojzvuk s tónmi, ktoré tam majú byť)

Samozrejme však nechcem nosiť tu tabuľku zo sebou navždy, a už tym duplom nechcem hladať nejaký kvintakord v inej pozícií za pomoci toho, že sa pozriem na nákres tónov na hmatníku ako som to včera robil...z toho chcem upustiť snáď čo najskôr...

Viem, že power chordy sú len také ,,zvýrazňovacie akordy"
Že keď si dám od niekoho vysvetlovať hudobnú teóriu tak mi každy povie, že power chord vpodstate nie je akord, ale aj tak má svoje miesto medzi akordmi v niektorých žánroch...avšak vo chvíli kedy dojde na hudobnú teóriu sa stane z toho power chordu ,,čierna ovca"

:?: :arrow:
ľudia chcem sa opýtať jedno :)
Vy čo máte radi aj iný ako je čistý zvuk, reverb, a také srandy, hrávate niekedy kvintakordy na tvrdšom zvuku?

Nemyslim rovno metalový, rockový, punkový...ale len-tak troška dotvrdené :) trocha drive...trocha kvázi blues :) ale nie som znalec blues, tak nejdem o tom štýle písať žiadne úvahy...len sa mi tak zdá, že blues nevyužíva ťažke dokreslenie zvuku ako hrá napr. starý in flames a iné kapely tvrdých žánrov...

m0noLiTh okukávač
okukávač

http://www.youtube.com/watch?v=PcU91yoL ... re=related
Guitar lesson licks and inversions ala Jimi Hendrix Hey Joe
(lekcia ako hrať vraj ako Hey Joe stylo)
Síce si myslím, že tieto videa človeku nejako veľmi nepomôžu, ale sú v nich niekedy podľa mňa celkom ok veci...ako ktoré video proste...
nie je nad to normálne naživo si dať vysvetliť techniky, teóriu a tak...

bar D major, G7 bar chord...

Neviem toho zatiaľ síce moc, ale viem už o tom, že existujú invervaly, krížikové stupnice, béčkové stupnice, že sú nejaké kvintakordy, a potom ešte aj ďaľšie druhy ako štvorzvuky a iné...že sú čisté intervaly, malé i veľké intervaly, zmenšené i zväčšené intervaly...že poznáme aj takzvané posúvky ako is, či es...

Ale odkedy som sa davno naučil zahrať veľké baré nejako saom sa o to vôbec nezaujimal prečo niektoré akordy su cez 3 struny a iné musia aj bare ešte mať...ale však to sa časom doučim ako s tými akordmi je

ľudia chcem sa len takú vec opýtať...
C - D (c sa zvýšilo o 2 poltóny, t.j. interval veľkej sekundy, to je mi jasné)
tu je to však takto
D major bar chord - G7 bar chord, ??(D_dis_E_F_fis_G, t.j. 5 poltonov nahor, čiže interval čistej kvarty)??

Proste moja otázka je či interval medzi týmito dvoma akordmi je kvarta, alebo píšem blbosti a mal by som to radšej postupne doštudovať...a až potom sa k tomuto vratiť niekedy...

Poslať 23 Jún 2010, 14:29
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Kvarta by bola medzi ich zakladnymi tonami D - G ale urcovat interval medzi akoradami navzajom je blbost... :?
Nemozes urcovat interval medzi akordami, ktore samotne obsahuju viacero tonov a aj medzi nimi su urcite intervalove vzdialenosti... :arrow:

Poslať 23 Jún 2010, 15:04
m0noLiTh okukávač
okukávač

marianguitar píše:
Kvarta by bola medzi ich zakladnymi tonami D - G ale urcovat interval medzi akoradami navzajom je blbost... :?
Nemozes urcovat interval medzi akordami, ktore samotne obsahuju viacero tonov a aj medzi nimi su urcite intervalove vzdialenosti... :arrow:

aj som si myslel...

Inak neviem ešte sám seba ohodnotiť, či je správny čas začať riešiť aj pentatoniku po tej teoretickej stránke...Každopadne niekedy by som ju rád vedel aj takto...

Akurát som v tom istom videu odkiaľ som si poznačil tie akordy trocha potrénoval aj tu d major pentatonic...

Všimol som si, že D, E, Fis, A, B to vraj je...našiel som si to od D, ktoré je na strune E, čiže najhrubšej, a potom som to našiel ešte od struny A...potom som od obidvoch týchto D tu stupnicu celú zahral...

D E Fis A H
D - E = 2 poltony
E - fis = 2p.
Fis - A = 3p.
A - H = 2p.

Nechcem sa nejako zrovna bifliť, že takto toto je d major pentatonic (inak ani neviem čo to major a minor po našom znamená presne)

Ale tak rád by som vedel aj ako sa tieto stupnice odvodzujú, no troška si to skúsim popozerať do konca týždňa keby mám na to náladu...zatiaľ trénujem skôr to tlmenie, skladanie kvintakordov z hlavy, ujasňovanie si tónov na hmatníku...a iné...

ohľadne tónov na hmatníku...
Skúšam si to zapamatať takto...struna je ladená na A, tretia poloha na krku gitary je označená bodkou...len-tak v hlave napočítam 3 poltony viac...a viem už že A na tretej pozicii je vlastne akoby A zvýšene o 3 poltony...A má polton ais, takže na piatej polohe /taktiež na krku gitary označej/ môžem byť akurát celý ton...lebo ak zvýšim tón čo má polton o 2 poltony zas dostavam iba celý tón...a na krku gitary sa tie polohy daju okom celkom pekne sledovať ak to ide po jednej strune tie tony, ak to skočí už na strunu vyššie, či nižšie, tak to je už horšie, no aj s tým hádam dačo vymyslím...

Čo tým všetkym chcem povedať, že sa snažim rozmyšlať ,,intervalovo"
Tie intervaly sú tam sa mi tak zdá že všade...a bez nich to nepôjde :)

Poslať 24 Jún 2010, 11:19
m0noLiTh okukávač
okukávač

Sú proste durové stupnice (polton medzi 3. a 4. stupňom a 7. a 8. stupňom) to je mi jasné...a z nich je možné urobiť aj prirodzenú (durovú) pentatoniku.

Aby to všetko čo chcem povedať bolo jasnejšie, tak budem pracovať s niečim konkretným, ja si vyberiem napr. G dur, ale samozrejme som si vedomý toho, žeby to nemuselo byť vždy G, a miesto toho G to môže byť iná durová stupnica.

Viem, že iné intervaly sú ak od tónu G idem smerom nahor (čisté a veľké), a iné nadol (čisté a malé)
Čistý interval (kvinta) by bol teda takto ak sa nemýlim:
G - D - smerom nahor
D - G - smerom nadol

Avšak keď pôjdem do tónu G smerom nadol celé sa to akosi zmení (samozrejme nie v čistých intervaloch kde ostávajú vždy 2 tóny rovnako)
Ako je mi jasné, že kto nemá problémy používať posúvky (is, es), a kto rozmyšla pochopí, že naučiť sa tóny tej stupnice G ako papoušek nie je šťastný nápad, lebo si neskôr bude si bude trieskať hlavu o stenu, keď sa mu to začne hromadiť...

Ja som si povedal, že G dur je ak sa nemýlim 7 tónova stupnica, avšak vo chvíli, keď to človek skúša vymenovať zistí, že hovorí vlastne 8 tónov.
A ten posledný 8. ton je vlastne iba o oktávu zvyšené G, takže nie nad čím rozmyšlať...všetko o oktávu nahor je len to čo to už raz bolo...akurát by som to pre lepši prehlad označil ako napr. G ... G1 - oktáva

Ako každému je jasné, žeby som rád ,,vydrbal" s tými intervalmi nech môžem spokojne sa učiť zaujimavejšie veci...A samozrejme, ak sa to už mám učiť, tak sa to naučiť poriadne a hlavne tak nech to pomáha v praxi, načo by sa to človek inak učil...nechcem to vždy počítať po poltónoch...

G (t.j. 8 stupeň G dur stupnice, ale aj prvý)
smerom nadol:
G - Ais = mala sekunda
G - E = malá tercia
...
a tu skončím zatiaľ...a prejdem k mojej otázke...

Mám trocha problémy zapamatať si, že ja neviem As je vlastne zvukovo rovné z Gis...proste zbadaám Gis a v hlave sa mi hneď Gis A Ais...ale zbadám As a síce viem, že to je A znižene o polton, už mi to tak rýchlo ,,naspäť" nemyslí. Avšak bohužial sa tým posuvkom od ,,es" človek nevyhne (objaví sa mala tercia od nejakého tonu a je to už v... )
C - Es - G ,,vs" C - E - G, myslím, že všetci vieme, že to je durový a molový kvintakord C, ale už je tu to nešťastné Es...

Ako nie som odborník na hudobnú teóriu, ale keby mám niekoho naučiť posúvky, myslím, že to by som zvladol - aspoň ten základ o nich...
Chcem sa však iba jednu vec opýtať...

Keď už počítam od G smerom nadol, ako to teda vlastne je správne?
takto? - G Ais ... až zas G
či takto? - G Ges ... až zas G
Či to je jedno?Nechcem sa proste fixovať na nejakú chybu...

Kedysi som si povedal, že však aj chromatická rada sa dá vymenovať naspäť s použitím ,, Ais, Gis..." ale to som nevedel, že to sú to ešte aj nejaké posúvky (is, es). Problém samozrejme nastal, keĎ som sa pozrel, že čože aké As, Hes, His? - no dnes to už viem...tak keď na ne raz dôjde aspoň viem o čo ide...

Späť na Teória