Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Teória Ako vytvorit sólo?

Ako vytvorit sólo?

...akordy, stupnice a iné, rady a tipy či už pre začiatočníkov alebo pokročilých

Poslať 01 Mar 2009, 20:43
rocker Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

Dobry Den :) tak ma zaujmalo ako vytvorit k pesnicke solo a a ako ho vlastne spravit ci sa robi podla neakych pravidiel ze vybrnkana stupnica alebo su to len nabuchane tony podla sluchu co ta pasuje alebo vlastne ako to je? :D

Poslať 01 Mar 2009, 21:09
Nováčik Obrázok užívateľa
štamgast
štamgast

nevim ako to je ale ja ked mam neaku pesnicku povedzme v E dure a mam vytvorit solo tak pouzijem noty tej stupnice podla toho ako sa to k tej pesnicke hodi...
ale ja niesom expert na teoreticke veci tak pisem ako to robim ja
New begining :)

Poslať 01 Mar 2009, 21:30
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

No ono je to docela veda a na druhej strane pri ziskani urcitych skusenosti aj vec kombinacie oboch... :wink:
Postupne si mozeme zakladne tezy prebrat, ale je to na dlhsie, takze na zaciatok:
1/ je dobre ziskat urcite vedomosti z hudobnej teorie /stupnice, intervaly, vztahy medzi nimi...
2/ naucit sa "sadu" urcitych riffov a melodickych postupov v roznych stupniciach a tieto potom "pocitovo" kombinovat a improvizovat na ne...
Dalsie veci zase nabuduce, este mam dnes dost prace, ale kludne mozu hodit nazory aj dalsi ... :wink: :arrow:

Poslať 01 Mar 2009, 23:14
styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

zozen si Zakk Wylde: Pentatonic Hardcore, mozno to najdes aj na youtube.. v podstate tam zakk popisuje tvorbu sol na pentatonike. medzi prikladmi je ako ne jednom z prstokladov pentatoniky postavis solo, ktore okrem toho, ze budes vybehavat tony z toho prstokladu obohatis o nejake slidy, bendy, dlhsie tony, vibrata atd aby to malo aj nejaku melodiku atd atd...

tiez nie je zly sposob do nejakeho podkladu vniest nosnu melodiu a tu potom dalej rozvijat a obohatit o nejake tie klasicke riffove finticky..
Obrázok

Poslať 02 Mar 2009, 20:21
rocker Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

kks sak to budem muset este 20 rokov hrat na gitare aby som cosi vypalil :D

Poslať 02 Mar 2009, 20:27
štamgast
štamgast

rocker píše:

preco? ja som na svojej spaniele vypalil celkom slusne solo na to, ze hram len druhy rok...ked sa chce da sa vsetko...
Naposledy upravil Nováčik dňa 06 Aug 2011, 21:09, celkovo upravené 1

Poslať 02 Mar 2009, 20:43
V.I.P.
V.I.P.

Nováčik píše:
rocker píše:

preco? ja som na svojej spaniele vypalil celkom slusne solo a to hram len druhy rok...ked sa chce da sa vsetko...

Tak sem hod vzorku, pochval sa, nech mozeme posudit... :wink:

Poslať 02 Mar 2009, 23:17
štamgast
štamgast

marianguitar píše:

Tak sem hod vzorku, pochval sa, nech mozeme posudit... :wink:

ak mi povies ako sa to da bez mikrofonu...
skusim neco vymyslet a nahrat na mp3 prehravac...
Naposledy upravil Nováčik dňa 06 Aug 2011, 21:10, celkovo upravené 1

Poslať 03 Mar 2009, 00:03
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

rocker píše:
Dobry Den :) tak ma zaujmalo ako vytvorit k pesnicke solo a a ako ho vlastne spravit ci sa robi podla neakych pravidiel ze vybrnkana stupnica alebo su to len nabuchane tony podla sluchu co ta pasuje alebo vlastne ako to je? :D

1. Áno robi sa to aj podla pravidiel...kvanta pravidiel, podla stylu atd.
2. Áno robi sa to aj podla sluchu...aj sluch ma svoje urovne :wink:

z toho vyplyva ze najprv musis zvladnut jedno aj druhe. Potom uz neriešiš co kde hrat technicky, ale uz prichadza volaka ta hudba do tvojho hrania, lebo si mozeš vyberat. :shock:

Poslať 03 Mar 2009, 09:53
rocker Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

urmo píše:
rocker píše:

z toho vyplyva ze najprv musis zvladnut jedno aj druhe. Potom uz neriešiš co kde hrat technicky, ale uz prichadza volaka ta hudba do tvojho hrania, lebo si mozeš vyberat. :shock:

tak co by som sa mal konkretne naucit prve aby som neskvor zvladol tvorit sola ? ...

Poslať 03 Mar 2009, 10:29
V.I.P.
V.I.P.

rocker píše:
tak co by som sa mal konkretne naucit prve aby som neskor zvladol tvorit sola ? ...

Musis napisat co vsetko doteraz ovladas, aby sme ti vedeli "naordinovat" dalsi postup... :wink:

Poslať 03 Mar 2009, 13:12
urmo Obrázok užívateľa
domáci pán
domáci pán

rocker píše:
urmo píše:
rocker píše:

tak co by som sa mal konkretne naucit prve aby som neskvor zvladol tvorit sola ? ...

:idea: učit sa sola inych

Poslať 03 Mar 2009, 17:05
V.I.P.
V.I.P.

Poslať 04 Mar 2009, 21:29
štamgast
štamgast

akosi zo mna nic nelezie...
Naposledy upravil Nováčik dňa 06 Aug 2011, 21:10, celkovo upravené 2

Poslať 04 Mar 2009, 21:56
V.I.P.
V.I.P.

Nováčik píše:
hadzem sem vzorku mojho "solovania"
Solo.mp3 - 10.32 MB
nic moc (mozno az hrozne) :cry: ale toto zo mna vyliezlo a kedze nemam hracske zrucnosti a nahravaciu techniku tak je z toho to co je...ale bolo aj lepsie (co sa tyka solovania)

Nechcem to komentovat, si na zaciatku ale len kratko.
Solo by malo mat hlavu a patu a to samozrejme nejde bez predchadzajucich skusenosti, cvicenia a ziskanych zdatnosti.
Doporucujem ti, cvic akordy a ako pripravnu fazu pre ucenie sa solovat, cvic prstoklady jednoduchych stupnic a od nich odvodene sekvence melodie, urobis na zaciatok lepsie... 8)
Inak neviem, ci si mal mikrofon oprety o dosku gitary ale ten zvuk znie nie ako gitara ale ako banjo... :wink:

Ďalší

Späť na Teória