Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Opravy & servis, úpravy & tuning Roller nut na Fender Stratocaster

Roller nut na Fender Stratocaster

...máte niečo pokazené? Potrebujete niečo upraviť alebo opraviť? Spolu prídeme na nejaké riešenie.

ericksson nováčik
nováčik

Zdravím všetkých návštevníkov tohto fóra.
Chcem Vás požiadať o vaše názory a poznatky k nasledujúcej problematike.
Som vlastníkom Fender Strat a uvažujem nad výmenou nultého pražca za tzv. roller nut. Neviem na koľko je to náročná operácia a aký to bude mať vlastne výsledný efekt. (názory sa líšia).ďakujem za Vaše odpovede.

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

ericksson píše:
Zdravím všetkých návštevníkov tohto fóra.
Chcem Vás požiadať o vaše názory a poznatky k nasledujúcej problematike.
Som vlastníkom Fender Strat a uvažujem nad výmenou nultého pražca za tzv. roller nut. Neviem na koľko je to náročná operácia a aký to bude mať vlastne výsledný efekt. (názory sa líšia).ďakujem za Vaše odpovede.

Neviem komu ale mne sa nazor nelisi :lol:
Mam gitaru Focus FIRE by LM, kde som porobil kopec zmien, nechcem sa rozpisovat, kto ma zaujem moze kuknut na linky:
http://forum.lidlmusic.sk/viewtopic.php?t=842
http://forum.lidlmusic.sk/viewtopic.php?t=827
Ale k veci. Na tej gitare som si prave nahodil Fender Roller Nut a zmena k lepsiemu o 1000%. Osadzanie tohto prazca ale nie je len tak a treba dobre citat navod a radsej vec riesit s clovekom, kto vie robit s drevom a sublerou... :wink:
Naposledy upravil marianguitar dňa 16 Aug 2008, 18:59, celkovo upravené 1

ericksson nováčik
nováčik

Dakujem za odpoved.
Mam dve otazky na ktore mi možno budete vediet odpovedat.(poradit)
1. Kde sa na Slovensku dá zohnat Roller nut.
2.Viete mi niekoho poradit čo by vedel spravit výmenu? (som z MY)

V.I.P.
V.I.P.

ericksson píše:
Dakujem za odpoved.
Mam dve otazky na ktore mi možno budete vediet odpovedat.(poradit)
1. Kde sa na Slovensku dá zohnat Roller nut.
2.Viete mi niekoho poradit čo by vedel spravit výmenu? (som z MY)

ad- 1/ No ten ti viem zohnat cez nasu firmu aj ja. Len neviem kolko by to trvalo (do 14 dni do cca masiaca), ak je skladom v centralnom sklade, tak ho mam do 10 dni.
ad- 2/ Aj o cloveku,ktory b to urobil viem, len ten je dost mimo a vytazeny, takze to by mohol byt problem. On sa tymito vecami nezaobera, to len tak sem tam, ked ho dokopem pomoze...
Ale ak si dobre precitas navod da sa to urobit aj podomacky...

ericksson nováčik
nováčik

Keby som ho teda chcel objednať asi by bolo dobré prísť ku vám a nehať zálohu.
Napíšte prosím akú zálohu treba doniesť. (koľko sk.)

V.I.P.
V.I.P.

ericksson píše:
Keby som ho teda chcel objednať asi by bolo dobré prísť ku vám a nehať zálohu.
Napíšte prosím akú zálohu treba doniesť. (koľko sk.)

Zistim veci okolo toho a dam ti vediet cez forum (na ss-ku). Zatial mozeme riesit dalsie veci... 8)

ericksson nováčik
nováčik

Tak ma napadlo sa este spytat:
Moja Fender Strat ma osadene Vintage tremolo a strasne sa mi spinia srobky na kamenoch na A a E strunach.Viem je to stilom hry (hram s hranou dlane opretou o kobylku.) Mas pre mna nejaky typ? :D (rozmyslal som nat takym krytom ake mali stare Fender Strat. :lol:

V.I.P.
V.I.P.

ericksson píše:
Tak ma napadlo sa este spytat:
Moja Fender Strat ma osadene Vintage tremolo a strasne sa mi spinia srobky na kamenoch na A a E strunach.Viem je to stilom hry (hram s hranou dlane opretou o kobylku.) Mas pre mna nejaky typ? :D (rozmyslal som nat takym krytom ake mali stare Fender Strat. :lol:

Je vysoko pravdepodobne, ze mas agresivny pot na chrom. Ja hram podobnym stylom a sice, ze opieram hranu dlane o kobyklu/tremolo a vacsim alebo mensim pritlakom korigujem sposob hry (mute a podobne)...
Mne osobne by nejaky kryt vadil, nakolko by som stratil kontakt zo strunami na kobylkeútremole. Tu tazko radit. V kazdom pripade by som pravidelne olejickoval zavity na tych cervikoch a tiez pracidelna udrzba a citenie. No teraz ked to uz mas cierne nic neurobis. Treba sa starat, kym to nie je zlezene. Ale nie je to ziadna tragedia. Pri najhorsom to vymenis... 8)

Poslať 13 Mar 2009, 02:55
feros nováčik
nováčik

Zdravím.

Je to už sice staršia téma, ale pre tých, ktorý sem náhodou zablúdia:
Pred rokom som kúpil orig. Fender Stratocaster s Roller-nut a od tej
doby som ani raz neutrhol strunu na gitare, čo sa mi pred tým stávalo
pomerne často. Tiež si myslím, že aj ladenie vďaka tomu drží oveľa
lepšie.
Kdo chce skúsiť isť do toho - určite doporučujem.

cico Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

Obrázky: 1
Marian, na tej Hohnerke (neviem, či ju ešte máš) som na obrázku niekde videl, že nultý pražec ala Fender Roller Nut nemá ložiská ale len také zárezy. lní to podobne úlohu ako ten nut?
Život je pes, ale stojí za to!

V.I.P.
V.I.P.

Zvážte inštaláciu Fender LSR roller nutu, ak ste ťažký Whammy bar užívateľ, alebo jednoducho nepáči vzhľad reťazca odpalísk na vreteníka. Toto zariadenie nie je obmedzený len na Fender gitary, možno ho prispôsobiť každej gitare s podobnou roztečou a šírkou pôvodneho sedlového pražca.

Krása dizajnu valčekové matice je jeho jednoduchosť. Každý reťazec je zavesená na vrchole dvoch guličkových ložiskách. Guličkové ložiská nemusí nutne presunúť, skôr poskytujú malý, úhľadný, kontaktnú plochu pre reťazec kĺzať cez.

Čo budem pokúšať urobiť, tu je ukázať vám najjednoduchší spôsob, ako nainštalovať jeden z týchto. Význam budem používať niektoré skutočné základné nástroje a spôsoby, nainštalujte valčeka maticu. Som si istý, že sú ľudia so všetkými druhmi vymysleného nástrojov, ktorí by mohli robiť svoju prácu rýchlejšie a ľahšie. Ale to marí účel, nechcete minúť viac na nástrojoch, ako valčekové matice sám, ktorý mimochodom, možno nájsť po celom eBay za asi štyridsať dolárov.

Obrázok vpravo ukazuje nástroje, ktoré budete potrebovať na vykonanie tejto inštalácie. Mnoho z nich ste si pravdepodobne už máte. Poznámka: Súbor, som si kúpil to na Wal za sedem dolárov. Nepotrebujete bezdrôtového Milwaukee vŕtacie kladivo buď každý vrták bude robiť s 1/16 "bit.

OK, Prvé vecí, prvé, odstráňte reťazca z headstock vašej gitary. Ďalším krokom je len na vás, som odstránil krk od tela gitary, ale ak si nie ste pohodlne robiť to, proste zabaliť telo s čistým uterákom a pásky hore.

Pomocou univerzálneho noža a ostrú čepeľ, opatrne skóre celú cestu okolo matice. Tým je zaistené, že nebudete mať žiadnu drevo so sebou, keď maticu.

Kúpte si skrutkovač a malý pripináčika kladivo. Umiestnite skrutkovač proti maticu a dať mu jemne štrajk. Je vhodné mať niekoho držať závesom, zatiaľ čo robí. Pokiaľ nikto okolo miesta headstock proti múru s čistým uterákom, upnúť, alebo len to, čo robím, to krídlo a udrel vec. Matice je držaná na svojom mieste s veľmi malým množstvom lepidla. To vyjde ľahko.

Dobre, to je to, čo ste odišiel s maticou preč. Wild čo ?, Teraz viete, ako sa cíti Lance Armstrong. Ako nohy Poznámka: Tento proces odstránenie matice je skoro rovnaká na akomkoľvek gitaru s kosťou / plastovou maticou.

Potom podľa pokynov z obalu spolu s valčekom maticou. Dávajte pozor, aby ste nestratili dva malé skrutky. Dodatočný kus nie je používaný, ak váš výmene matice Wilkinson, ktorý bol nainštalovaný na niektorých starších Strats. S malým strojníkov pravítko, ktoré som zanedbané ukázať na obrázku, meranie hĺbky maticu slotu. Podľa pokynov, na každom okraji hmatníku, chcete byť .105 palca nadol. Ak ste plytký súbor von vrecku, ak ste hlboko sú malé podložky, priloženého k súprave.

Položte Fender Roller nut do existujúcej výhlbni, a označiť každý koniec roller nutu smerom k telu gitary. Musíme odstrániť .094 "(2,388 mm) materiálu smerom tela gitary, aby sa nut do priehlbne zmestil.

Akonáhle označené každej strane hmatník, ležal váš strojníci vládca medzi oboma ochrannými známkami a jemne skóre s nožom. Tento krok je pravdepodobne nie je nutné, ale nie je to hrozný nápad.

Akonáhle je fretboard je skóroval, pásky do ryhou s dvojitou porciu maskovacie pásky. Páska do stredu ryhy byť konzervatívne.

Akonáhle sa dostanete až do správnej hĺbky uistite sa, že ste stále úžinu dole. Môžete vidieť na obrázku vľavo, ktorý som mal podať k telu málo.

Nie je to zlý nápad, aby sa pokúsila maticu do drážky. Pohodlný strih je naozaj najviac žiaduce. Akonáhle sa dostanete matice, aby pohodlne usadiť celú cestu až na dno, je čas vyvŕtajte otvory. Nezabudnite na pásku bit, takže nejdú príliš hlboko.

S otvormi vŕtané odstrániť valček maticu, odfúknuť piliny, a dá sa okraje matice vrecku naozaj svetla piesku s nejakým 220 hrubosťou papiera. Vaše vrecko by mal vyzerať nejako takto. Teraz vložte maticu a opatrne nainštalujte dve skrutky dodávané so súpravou. Ja by som navrhnúť trochu včelí vosk alebo mydlo na závity.

S valčekom maticou sediaci tesne mieru pre riadne odhaliť, a vaša práca.

Ako poznámka pod čiarou, tu je pár vecí by ste mali robiť, akonáhle je nainštalovaný matice. Potom, čo ste znovu strunový kontrolu gitara, že intonácia je stále v poriadku. Môžete tiež odobrať reťazec odpalisko, a naplňte reťazec tee otvory. Ak tak urobíte odstrániť odpalisko, a nemajú zaisťovacie tunery, uistite sa, že pridať niekoľko ďalších závitov drôtu stĺpikov tunera.

V.I.P.
V.I.P.

Inak vzdialenosť medzi hranou sedla a stredom prvého pražca pri menzúre stratocaster (648mm) je 36,35 mm.

Fender roller nut je nutné predsadiť, lebo ložiská sú nie hneď skraja ale dalej v tom rollery.

Je potrebné 2,388mm (2,4mm) ísť bližšie k prvému pražcu!

Od hrany sedla po stred 1 pražca je 36,35mm - 2,4mm, čo je cca 34mm.
Presne 33,95mm

Späť na Opravy & servis, úpravy & tuning