Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Sebarealizácia Opravy & servis, úpravy & tuning Čistenie a údržba Floyd Rose

Čistenie a údržba Floyd Rose

...máte niečo pokazené? Potrebujete niečo upraviť alebo opraviť? Spolu prídeme na nejaké riešenie.

Poslať 03 Sep 2012, 20:38
radosipka Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

Priatelia, mám otázku. Potreboval by som jednak vyčistiť staršie Edge Tremolo na Ibaneze ( prach, zájdená špina, začiatok niečoho ako korodovanie ) a tiež aj by som rád udržoval v dobrej kondícii nový Floyd Rose original na mojej novej ESP Horizon . Taktiež mám na gitarke od M.Klassa staršiu mechaniku a la Floyd Rose, ktorá je už priam v polohrdzavom stave alebo ako nazvať stupeň jej znečistenia. Všetky tri mechaniky mi prídu z úplne iných materiálov, na Ibaneze je to klasický čierny lesklý model, na ESP nádherný chrómový lesk a na Klass-e matná čierna. Vôbec netuším čím ich čistiť, ale dostávajú odo mňa zabrať, po koncerte či skúške je gitara úplne mokrá, veď to asi poznáte :D . A ani hodiny cvičenia im na čistote nepridávajú.
Ako čistiť drevené časti gitár som sa už nejako dopracoval za tie roky k záveru ( aj keď v návode k ESP na ebenový hmatník doporučujú lemon oil, čo zas firma Martin vyslovene nedoporučuje ) takže je to tiež ešte téma na zamyslenie, nevraviac o čistení akustík...Ale to až potom. Rád by som dal tie svoje Floydy do poriadku a hlavne nechcem aby sa na mojom splnenom sne od ESP ( a nie LTD!!!! 8) - prepáčte ešte furt som v eufórii že ju konečne mám a musím to s Vami zdielať ) no nechcem aby som na nej ten Floyd zasvinil...Ďakujem za Vaše postrehy skúsenosti a rady.
ESP Horizon II, Ibanez RG2550, MilošKlass, GibsonSG, Takamine
Roland GP8, Digitech GNX3,WahFuzz Ibanez
Marshall Valvestate 8100
Alesis iO2,GuitarRig3,AmpliTube3,Cubase

marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Ahoj!

No na tento neduh (problem) ti mozem poratid trichlor...
Neviem, pod akym nazvom sa to dnes da uohnat (alebo či sa to vobec komerčne predava), ale na masnotu a bordel s potu, špiny a podobne je to najužasnejsšia vec.
Tiež dobrá vec je po každom cvičeni zbežne prebehnuť hmatník suchou čistou handričkou, kotré nepúšťa chlpy...

Ak nezoženieš trichlor, tak stačí aj rieddlo, alebo alkoho (čím silnejší, tým lepšie)... :)

A na záver, pri čistení špeciálne dvaj na úvrate, tj. miesta, kde vychádza struna s kameňoch FR, ktoré obzvlášť dobreprečisti pri generálnej výmene strún... :arrow:

nováčik
nováčik

Ahoj, trichlór by mal byť chloroform a ten zohnať môže byť celkom problém. Myslíš že lieh alebo isopropylalkohol môže byť? Neviem prečo som si vždy myslel že by to mal byť nejaký druh oleja, niečo ako používam na zbrane :) proste olej na kovové aj drevené súčiastky...Ale to by asi škodilo strunám a všetko by bolo mastné. Takže dám na Tvoje skúsenosti a urobím ako vravíš.
Po cvičení pravdaže gitaru poutieram, po koncerte čistievam viacej, po skúškach tak decentnejšie. Ale Floydy sa blbo čistia popod struny. Ďakujem za radu.
Marshall Valvestate 8100

V.I.P.
V.I.P.

Ako, keď príjde na to, treba zvažovať aj typ povrchovej úpravy toho tremola. Ja som ten trichlor používal za onehdych časov, ešte za sociku, ked nič moc iné nebolo a tremolo som mal (podrž sa) "z antikory", len kamene boli kalene...
Prie dnešnej výrobe by si to trichlorom mohol poškodiť (myslim nie priamo tremolo ale jeho povrchovú úpravu), takže podľa mňa ti bohate stačí obyčajný lieh a handrička... :)

nováčik
nováčik

No veru :) to by som ozaj nerád... Jedna je toto

ESPorig6.jpg
ESPorig6.jpg (196.52 KiB) Zobrazené 3241 krát

a druhá toto

IbanezEdge.jpg
IbanezEdge.jpg (71.77 KiB) Zobrazené 3241 krát
.

Na tej Klass je ešte ten taký lokálne robený Floyd a ten trpí na pôsobenie okolia najviac, mám pocit fakt že dosť koroduje.
Takže skúsim lekárenský čistý lieh asi. Aj na tie zahrdzavené šroby čo tlačia kameň čo uzamyká strunu?
Aj do závitov dolaďovacích skrutiek-točítok?
Nikde žiadny oil? Lebo takto vyzerá ten posledný Floyd :oops: Čo s ním ??

DSC_0215a.jpg
DSC_0215a.jpg (179.28 KiB) Zobrazené 3240 krát
Marshall Valvestate 8100

V.I.P.
V.I.P.

Ale ano, zatiaľ, pokiaľ viem, sme sa bavili o "čistení tremola FR", ne o údržbe. Takže na vyčistenie treba použiť to, čo sme si napísali, podľa možností a dostupností čistidiel a tiež podľa povrchovej úpravy tremola FR. Zhrniem tak, tým liehom nič nepokazíš :)

Ten posledny obrazok, ten FR, to je docela brutál :shock:
Tam treba vyčistiť a čistiť oto častejšie, pretože ťažko iné s tým urobiť, najlepsie kúpiť nové kamene.
Rovnako preolejovať aj horizontálne skrutky - váhadlá na jemné ladenie, tie by som v takomto stave čistil ovela častejšie, lebo sa to dá aj na funkčnom tremole...

Do závitov skrutiek čo držia kamene v základni tremola samozrejme po vyčistení kvapni oil.
Ja sa s tým moc neserkám a používam roky obyčajnú "diavu" :idea:

gumm Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

Tak toto je naozaj brutal, ten detail hrdzavého tremola :shock:
Máme pred sebou stále a stále nové méty!

nováčik
nováčik

A to ste ho mali vidieť ešte predtým ako som ho očistil z prvej špiny :D v tejto podobe je už také že sa na ňom aspoň dá hrať. Ja silne uvažujem o tom že tam kúpim origoš Floyd Rose, len mám obavu či tam bude pasovať lebo toto je fakt taký "custom" Floyd Rose že horší som asi nevidel a niesom si ani istý či rozmerovo bude možnosť dať tam originál... Pritom gitara je to výnimočná, drevo hmatník dohmat zvuk absolútne skvostný, len hardware je na nej dosť desný. Gitara je z druhej ruky od človeka čo sa o ňu vôbec nestaral a dlho mu stála len tak v kúte, bez puzdra, a to potom takto dopadne...
Marshall Valvestate 8100

miro Obrázok užívateľa
okukávač
okukávač

radosipka píše:
Gitara je z druhej ruky od človeka čo sa o ňu vôbec nestaral a dlho mu stála len tak v kúte, bez puzdra, a to potom takto dopadne...

Ten človek asi nemal vôbec vzťah k nástroju, inak to ani nie je možné, aby to takto dopadlo :roll:
úplný začiatočník

nováčik
nováčik

No ťažko povedať, jeho vzťah k veciam je dosť špecifický celkovo :) a inak je to basgitarista a o gitarku sa moc nestaral lebo na nej absolútne nehral. Je to individuálne, ja mám doma aj basgitaru a vyzerá ok hoci som gitarista...
Marshall Valvestate 8100

Späť na Opravy & servis, úpravy & tuning