Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Ostatné Rada pri kúpe Co vsetko treba k elektrickej gitare pre zaciatocnika

Co vsetko treba k elektrickej gitare pre zaciatocnika

...chcete niečo kúpiť? Nechajte si poradiť a zvážte tú najlepšiu možnosť

Hano nováčik
nováčik

www.hudobnynastroj.sk

Zdravim

rozhodol som sa kupit si elek gitaru (Squier affinity strat HSS) s kombom (Roland cube 30x) avsak co vsetko je este k tomu treba ??

struny.. budu stacit aspon 2 sady? pozeral som si ich na nete a odlisovali sa hrubkou.. ake su najlepsie pre zaciatocnika?
trsatka
kabel.. ak by som si nekupil kombo a chcel by som hrat cez PC potrebujem na to iny kabel ako ten co ide do komba? popripade da sa z toho kabla na combo spravit kabel do PC?? :D
pas na zavesenie
puzdro
... je este nieco treba??

thx

Poslať 12 Mar 2011, 16:37
Joe5263 okukávač
okukávač

No tak potrebuješ sa rozhodnúť aký štýl chceš hrať a podľa toho si kupuj struny. To si vysvetľuješ zle, že sa líšia iba hrúbkou, pretože koľko výrobcov toľko strún. Napíš aký štýl hrávaš a možno ti viem poradiť. Ja osobne používam struny Ernie ball pričom som skúšal aj iné značky (D´addario, Dunlop...). Ako sa pozerám ideš si kúpiť modelingové kombo, takže to budeš mať asi na domáce hranie tj. nebudeš potrebovať efekt max. si k tomu dokúp nejaký pedál na prepínanie vstavaných efektov. Na ten kábel potrebuješ redukciu aby to šlo do PC- z 6,3mm jack redukcia na 3,5mm. Budeš potrebovať ešte ladičku a keď si začiatočník odporučujem ti si to kúpiť s metronómom. Základné veci: pás, obal. A aby si mal niekde to uložiť, tak nejaký stojan (kúpiš si to alebo keď si šikovnejší tak si to urobíš sám). A ešte si zakúp trsátka. :D Ale ak by som ti s tým kombom mohol pomôcť, tak si kúp Peavey Vypyr 15w. Viem, že je to len polovica výkonu toho Rolanda ale je to lacnejšie kombo s viacerými presetmi a krajším zvukom. Na doma výkon nerieš. Aj ja som si chcel kúpiť veľké kombo a práve teraz som bol u suseda, ktorý si práve zakúpil Fender FM65R a vôbec to nevyužije. Takže keď bývaš v byte a máš takú babičku s metlou v susedstve tak si to nenakrútiš ani na štvrtinu :twisted:.
My Gear:
Ibanez RG370DXL
Cort X-2 BK LH
Korg AX5G
Peavey ValveKing Royal 8

Poslať 12 Mar 2011, 16:56
Hano nováčik
nováčik

no tak chcel by som hrat nirvanu, white stripes ale aj nieco ako Red hot chilli peppers ale aj metallicu...

a kde kupim taky kabel z 6,3 na 3,5?? :D v tescu ci kde? :D

ladicka sa da stiahnut aj ako program v PC nie? respektivne nieje uz zabudovana v tom kombe??

o tom Rolandovi som pocul len samu chvalu + ma to funkciu powerscqueezer co vyuzijem doma ale väcsinou budem hrat asi v garazi :D .. idem ho kupovat z bazaru za 3700cz

a aky je rozdiel v trsatkach? tiez iba hrubkou? ktore su lepsie tie hrubsie ci tie tensie? :D

Poslať 13 Mar 2011, 12:25
Joe5263 okukávač
okukávač

Tú redukiu si kúpiš v hociakej elktronike. Tie štýly, ktoré tu uvádzaš tak sa ani trocha nepodobajú. Ja som tiež začínal s Nirvanou, pretože sa rýchlo naučíš základy a znie to aj dobre. K Red hot chilli peppers- tak to potom uvidíš či ti to pôjde alebo nie, pretože oni hrajú dosť náročné skladby. Potráp sa s tým a uvidíš :twisted:. Ladičku môžeš mať v PC a najlepšiu má asi Guitar Pro5. Nanešťastie ten Roland nemá vstavanú ladičku a má obmedzené možnosti nastavenia. Keď chceš hrať toľko štýlov dokúp si multiefekt alebo ten Peavey. Je to približne o 70eur lacnejšie kombo s viacerými nastaveniami. Trsátka: no tak toto záleží len na tebe. Každý má rád inú hrúbku. Ja mám doma tiež kopu trsátiek s viacerými hrúbkami (používam z toho tuctu asi 2-3). To musíš skúšať, ktoré ti sadne najlepšie, ale jednoznačne sa najrýchlejšie naučíš hrať s tenkými trsátkami.
My Gear:
Ibanez RG370DXL
Cort X-2 BK LH
Korg AX5G
Peavey ValveKing Royal 8

Poslať 14 Mar 2011, 20:00
styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

budes potrebovat normalnu zvukovku, ktora ma gitarovy vstup a ktora budes ASIO driverami zvladat nizku latenciu a nie redukciu..to su zase rady.. :roll:

kabel ti pojde rovnaky do zvukovky.. z nej pojdes potom do PC USB kablom napr.

struny skus 10tky alebo 9iny

ak pojdes do PC, tak ti netreba ladicku ani nic, vsetko si vies poriesit v kompe

inac zmenil som ti nazov temy, nabuduce porozmyslaj ako ho zmysluplne zalozit, nech je jasne o co ide ;)
Obrázok

Poslať 15 Mar 2011, 18:45
Hano nováčik
nováčik

:D takze s mojou integrovanou zvukovou kartou (Realtek ALC883) nic nezahram??? nerad by som kupoval novu zvukovu ked o 2-3 mesiace si nasetrim na combo
btw .. kolko by asi stala ta nova zvukova karta??

Poslať 15 Mar 2011, 19:18
Joe5263 okukávač
okukávač

Hano píše:
:D takze s mojou integrovanou zvukovou kartou (Realtek ALC883) nic nezahram??? nerad by som kupoval novu zvukovu ked o 2-3 mesiace si nasetrim na combo
btw .. kolko by asi stala ta nova zvukova karta??

To sa budeš musieť pozrieť na nejakej PC stránke. :idea:
My Gear:
Ibanez RG370DXL
Cort X-2 BK LH
Korg AX5G
Peavey ValveKing Royal 8

Poslať 15 Mar 2011, 20:02
Jurkoci Obrázok užívateľa
nováčik
nováčik

kukni si alzu.sk maj slusny vyber celkom.ale ak mam byt uprimny najprv si kup radsej to kombo :)
Ibanez BTB 600 BG-NTF

Poslať 16 Mar 2011, 15:28
Joe5263 okukávač
okukávač

Jurkoci máš pravdu. Gitara s PC alebo notebookom nikdy nebude ani skoro taká dobrá ako gitara s kombom.
My Gear:
Ibanez RG370DXL
Cort X-2 BK LH
Korg AX5G
Peavey ValveKing Royal 8

Poslať 17 Mar 2011, 11:39
styrioci Obrázok užívateľa
ADMIN

Jurkoci píše:
kukni si alzu.sk maj slusny vyber celkom.ale ak mam byt uprimny najprv si kup radsej to kombo :)
ty mu chces na nahravanie gitary odporucit dalsiu obycajnu PC zvukovku? :shock:

este raz:

s onboard zvukovkou sa to da zvladnut, dost kompromisne, ale da. budes ale potrebovat Line in na zvukovke (ak tam taky mas), kabel z velkeho jacku na maly (6,3mm -> 3,5mm) a teraz to najpodstatnejsie - DI box, kvoli prisposobeniu impedancii. z gitary ide vystup z vysokoou impedanciou aby to spravne fungovalo, potrebujes mat z gitary vystup s nizsou impedancou ako je na vstupe zvukovky - co logicky nebude tvoj pripad bez DI boxu, vtedy pojde do zvukovky slaby signal a vela sumu. DI box ti prevedie gitarovy signal na linkovy. existuju na to bud speci DI boxy s gitarovym vstupom alebo vie na to posluzit hocaka gitarova krabicka s buffrom (bacha nie True Bypass - vo vypnutom stave ti z krabky pojde rovnaky signal ako z gitary),alebo odporucam nejaku krabku, ktoru mas permanetne zapnutu - napr ja takto pouzivam Tube Screamer, aj ked primarne kvoli zvuku, pretoze sa mi to paci ako nakopavac aj pred simulacie aparatov, hoc mam na zvukovke aj gitarovy vstup.
druha vec je ta, ze tato zvukovka nie je na taketo nieco stavana, ci uz HW (kvalitou prevodnikov) alebo SW a nemusi uplne dobre a k spokojnosti zvladat nizke latencie (oneskorenie, ktore pocujes medzi tym ako udries do gitary a zvukom, ktory sa ozve z PC a pri 10ms a viac to uz zacina pri realtime hrani vadit)

ja odporucam kupit si radsej normalnu zvukovku urcenu na hranie a nahravanie gitary do PC, cize :!: s gitarovym vstupom :!: a nie hocijaku z nejakeho PC e-shopu, kde maju slusny vyber :roll: taketo zvukovky su navrhnute a spravene tak, ze maju priamo gitarovy vstup, odpada potreba DIboxu, su HW lepsie poriesene pre recording, maju lepsiu podporu ASIO driverov a teda nemas problem s latenciou + mas k tomu aj soft na nahravanie

dalsia otazka ake kombo? male prditko? naco, preco, zaco? :roll: dneska free SW simulacie vedia hrat tak, ze v nahravke je to rovnocenny zvuk so zivym aparatom a dovolim si tvrdit, ze hoc aj na cvicenie cez PC repraky, monitory, sluchatka je to daleko lepsie riesenie ako male kombo.

ak chces nieco vacsie, min 50W s min 1x12" reprakom, co sa uz da realne pouzit aj v skusobni, tak som nic nepovedal.

cize moj zaver: ak si chces brnkat a cvicit doma, tak chod do zvukovky a PC riesenia, za 80-100evri kupis nejaku zakladnu zvukovku a ked sa naucis ako nastavit zvuk, tak budes mat taky tutti frutti zvuk, ze schovas do vacku hocake prditko kombo

ak si chces kupit kombo, ktore realne zvladne skusobnu, tak smelo do toho.

Joe5263 píše:
Jurkoci máš pravdu. Gitara s PC alebo notebookom nikdy nebude ani skoro taká dobrá ako gitara s kombom.

znovu sem dam nahravku, co som uz daval inde: tu je zvuk gitar toceny mnou, cez free SW simulacie
http://soundclick.com/share.cfm?id=10298940

tuna zase narychlo nahrata testovacka (ja viem, smatlavo nahrate, zvukar je kkt, spevacka chora... bavil som sa s kamosom o tom, tak som narychlo nahral porovnavacku) ako mi gitara do notasu so SW simulaciou sadne do podkladu so skladbou ked si brnkam a cvicim (moja gitara je v strede)
http://soundclick.com/share.cfm?id=10404449

tu je samostatna moja gitara z tej nahravky
http://soundclick.com/share.cfm?id=10404448

pri tej samotnej gitare si treba uvedomit hlavne to, ze umixovat gitaru do nahravky aby tam pekne sadla je celkom veda a treba sa s tym pohrat a vacsinou je do diametralne odlisny zvuk od toho, co si zaciatocnici nakrutia na brnkanie. a v drvivej vacsine sa ten zvuk straca medzi ostatnymi nastrojmi, ked sa prida basa a bicie.

zda sa ti to zly, nepouzitelny zvuk, ktory sa nevyrovna kombu?
Obrázok

Poslať 22 Jún 2011, 20:24
MAREK17 nováčik
nováčik

no na zosilenie bude potrebovat Kombo ,gitara na sucho neni dobra volba...
Najlepsia volba je Peavey Vypyr 15 ,mas tam vstup na gitarku, 2vystupy 3.5Jack AUX --->Line in PC... a sluchadkovy vystup

/efektov plna kopa

-alebo ta zvukovka cez line vstup -Guitar rig

Späť na Rada pri kúpe