Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Ostatné Všeobecná diskusia Zladenie spevu a hry na nástroj

Zladenie spevu a hry na nástroj

...voľná diskusia o všetkom

Nováčik Obrázok užívateľa
štamgast
štamgast

Zdravím, mám taký problém...vždy keď chcem niečo spievať a popritom aj hrať na gitare, mám takú tendenciu hrať spevovú melódiu na gitare...že proste akordy a všetko sa mimovolne snažím prispôsobiť spevu... :oops: takýmto štýlom viem aj spievať aj hrať, no tak by to nemalo byť...aj pri skladaní, keď už mám text a chcem hudbu, tak furt ten problém so zladením :? :roll:
Poraďte, pomôžte ako to správne zladiť :wink: vopred ďakujem
New begining :)

Poslať 03 Aug 2010, 13:19
Grindhouse1 nováčik
nováčik

Ja mam zas problem ze ked hram na gitare tak nemozem ani rozpravat pretoze by som stratil koncentraciu a hned by som sa pomylil...

Poslať 08 Aug 2010, 08:43
štamgast
štamgast

moj problém je vlastne taký, že:
1. gitara má v doprovode nejaký rytmus, melódiu, čiže by som bol rád, ak by ste mi poradili, ako spievať a popritom zachovať tú gitarovú melódiu a rytmus :oops:

2. ešte taká vec...môže gitara hrať akordovú sekvenciu s určitým rytmom a melódiou, ktorá sa nezhoduje s melódiou textu? :? viem že som to vysvetlil jak tatár, ale tu je príklad:
1. http://www.ulozisko.sk/314574/zbytocne_maniere.mp3
2. http://www.ulozisko.sk/314576/WC_Zdarma_-_Zbytocne_maniere.mp3
pri inštrumentálnej verzii pesničky je počuť jasne gitarovú melódiu, ktorá sa nezhoduje so spevovou melódiou...čiže spevová linka, sa v podstate nemusí zhodovať s gitarovou? môžem si spievať "čokoľvek chcem, do čohokoľvek chcem"? alebo ako to je?
vopred dík :wink:

Poslať 08 Aug 2010, 10:11
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

No vyjadrujes sa ja tatar :lol:
Takto, v tej prvej veci nie je nic mimo, ta druha gitara hra zadrzovu figuru a prva hra klasicke kila ale vsetko je ok, nic nie je uplne mimo, ide len o pocitovu vec, ked tie zadrze su aj v miestach, kde su ine akordy ale vsetko je v tonine a su pouzite tony prislusnej stupnice... :wink:
Druha vec, no nekvalitna ukazka tedy myslim z hladiska kvality nahravky ale aj tak opat nie je tam nic mimo toniny, spevak ide v stupnici, niekde viac menej v tonoch akordov, niekde aj mimo nic ale stale je v danej tonike, resp. stupnici... 8)
Treba trochu postudovat teoriu a suvislosti a bude ti to jasnejsie... :idea:

Poslať 08 Aug 2010, 10:45
štamgast
štamgast

ak som správne pochopil, tak aj spevák musí spievať v danej tónine v ktorej je skladba? lebo dáva to logiku :D ale ako by človek, ako napr. aj ja, mohol vedieť že ako odspievať nejakú pesničku?
dám 2 príklady:
1. mám vytvorený text s jeho melódiou a chcem vymysleť hudbu...ako zistím, že v ktorej tónine mám hudbu robiť?
2. mám hudbu a chcem k nej text...zase ako viem, že to čo idem spievať, je v tej tónine ako to čo idem hrať? :roll:

a ešte taká vec...keď hrám nejakú akordovú sekvenciu(alebo aj neakordický riff/sólo) tak vlastne tá pocitová "nezhoda" ktorá je medzi spevom a gitarou, môže byť akákolvek, no vždy v rámci tóniny?-aj vtej pesničke je refrén taký, že to čo hrá a to čo spieva sa "nezhoduje"-nemá tú istú melódiu, rytmus atď...
hádam ste to pochopili :oops:

Poslať 08 Aug 2010, 13:38
štamgast
štamgast

v skratke ide o to...že...keď mám text a viem ako to chcem spievať(čiže mám melódiu spevu-v hlave) tak ako k tomu vystavať akordový doprovod? ako zistím že ktorú tóninu použiť?
a zase naopak, mám hudbu, tak ako mám vymysleť melódiu spevu, aby to bolo ok?
hádam som to napísal zrozumiteľne :oops:

Poslať 08 Aug 2010, 13:41
V.I.P.
V.I.P.

Nováčik píše:
v skratke ide o to...že...keď mám text a viem ako to chcem spievať(čiže mám melódiu spevu-v hlave) tak ako k tomu vystavať akordový doprovod? ako zistím že ktorú tóninu použiť?
a zase naopak, mám hudbu, tak ako mám vymysleť melódiu spevu, aby to bolo ok?
hádam som to napísal zrozumiteľne :oops:

No teraz uz chapem o co ti ide.... :idea:
Pozri, ked mas melodiu, ta moze byt predsa pouzita v roznej vyske. Ak ti sedi prave ta ako to mas, tak treba trochu poznat stupnice a harmoniu a podla toho lahko urcis toninu a celu stavbu a suvislosti harmonia-melodia... :arrow:

Poslať 08 Aug 2010, 13:44
štamgast
štamgast

ďakujem za odpoveď :wink: takže treba naštudovať stupnice a téoriu okolo toho...idem na to

Poslať 11 Aug 2010, 17:16
Dr. Jean Dafteaux nováčik
nováčik

zahraj si tu melodiu na gitare a vypis si ake tony si pouzil. potom je to jednoduche - urcis si akym akordom patria jednotlive tony (aj stupnicu), samozrejme treba dbat, aby postupnost akordov bola adekvatna melodii spevu (myslim to tak, ze ak text ma durovy charakter, tak doprovod by mal byt tiez durovy, nie molovy)

Poslať 11 Aug 2010, 19:39
V.I.P.
V.I.P.

Dr. Jean Dafteaux píše:
zahraj si tu melodiu na gitare a vypis si ake tony si pouzil. potom je to jednoduche - urcis si akym akordom patria jednotlive tony (aj stupnicu), samozrejme treba dbat, aby postupnost akordov bola adekvatna melodii spevu (myslim to tak, ze ak text ma durovy charakter, tak doprovod by mal byt tiez durovy, nie molovy)

Asi tak, ale samozrejme je dobre ku kazdej stupnici poznat zakladnu kadenciu, pripadne dalsie suvztazne akordy, potom je to pomerne jednoduche... :wink:

Poslať 11 Aug 2010, 23:50
Dr. Jean Dafteaux nováčik
nováčik

marianguitar píše:
Asi tak, ale samozrejme je dobre ku kazdej stupnici poznat zakladnu kadenciu, pripadne dalsie suvztazne akordy, potom je to pomerne jednoduche... :wink:
presne tak, ovladat teoriu je velka vyhoda, sam sa stale venujem jej studiu a konzultujem pripadne nejasnosti so zbehlejsimy :) vzdy treba napredovat

Poslať 12 Aug 2010, 20:14
štamgast
štamgast

teraz študujem teóriu, no mám taký technický dotaz...keď hrám na gitare a chcem popritom aj spievať, tak ako to dosiahnuť? treba to len cvičiť, alebo je na to nejaká finta? :roll:

Poslať 12 Aug 2010, 21:26
V.I.P.
V.I.P.

Nováčik píše:
teraz študujem teóriu, no mám taký technický dotaz...keď hrám na gitare a chcem popritom aj spievať, tak ako to dosiahnuť? treba to len cvičiť, alebo je na to nejaká finta? :roll:

aaaa, ty si z nejakej inej planety ale nevadi, poriesime, napis mi ss-ku konkretnejsie, resp tel cislo... zavolam, ako vzdy... 8)

Ďalší

Späť na Všeobecná diskusia