Gitarová výuka - konzultácie - workshopy

Nová sekcia na diskusnom fóre "Gitarová výuka - konzultácie - workshopy"

Obsah fóra Ostatné Všeobecná diskusia jam - suhra gitary ladenej do C a druhej gitary v štandarde

jam - suhra gitary ladenej do C a druhej gitary v štandarde

...voľná diskusia o všetkom

m0noLiTh okukávač
okukávač

zdravím,

dnes som konečne využil toho, že mám vlastne 2 gitary, 2 efekty, 2 komba a trocha som s zahral s jednym týpkom

:?: :arrow:
Je možné zladiť zvuk tých gitár (ladena na C a štandard) tak, aby to bolo aj ,,počuvateľné?

Myslím to tak, že dajme tomu, že...

Jeden hráč sa o hudobnú teóriu začína nejaku dobu zaujimať, ale je rozhodne čo dobiehať ohladne teórie intervalov, stupníc, a tak...a tiež je tu aj určitá snaha o vlastné sólovanie vo viacerých polohách hmatniku gitary, sólovať v pentatonickej stupnice od A, prebehnúť si aj veci ako techniky hry a tak...vibrato, bend, príklep, slide...a ešte je tu aj to, že navštevuje kurzy hry na gitaru a nechystá sa s tým prestať,
...týmto hráčom myslím seba...

a druhý hráč je skôr človek čo sa nikdy neučil veci ako diatonicku radu, intervaly a podobne...ale napriek tomu vie dačo zahrať i keď dlhšie netrénuje a len-tak po roku má možnosť...proste niekto kto už bol v kontakte s hraním v skúšobni a tak...(teda ten týpek čo ho vyššie spomínam v texte)

Mne viac oveľa viac vyhovovala zvuková moja schecterka ako moja prvá ibaneza s nizkym dohmatom, tá ibaneza stala cca pred 3 rokmi nejako tak 7,5 tisíc myslím, takže fakt taká začiatočnicka, ale slúži:)
Problém je v tom, že ta ibaneza je podladená a mám ju skôr na covery, občas len-tak z feelingu..alebo snahe o to aspoň:)

Poslať 11 Jún 2010, 09:22
Ondskan Obrázok užívateľa
stály inventár
stály inventár

Hmm asi ani ne, keby ta podladená bola do B to by ešte išlo. Sak pokiaľ je možnosť hrávať nalaď normálne i tu ibanezu. Podla mňa spoločné hranie ta posunie viac dopredu, než kebyže máš jednu iba na hranie pesničiek. I keď je pravda, že v tých songoch je iná technika a tak, ale mňa napr viac posunulo hranie s kapelou (cca 2 a pol mesiaca) než hranie pol roka :) sám. Ako dalo by sa to hranie hrať tak že jedna hrá sólo a druhá doprovod, pekne si potom precvičíš tony na hmatníku. Ale unisono doprovody nepôjdu :)
Guitarist level - 16
Experience/Next level: 64292000/5532600
Gear:
Godin Progression w/ RM Pickups Magic Rails
Schecter C1 w/ SD TB4 + SH2
Laney TT50H
Checha 1x12" open back - Celestion GT12-75
T.C. Electronic G-Sharp
CarlMartin 2Wah
Korg PitchBlack
Alesis iO2 Express + Amplitube 3 + Reaper
http://bandzone.cz/guitarelectrification

Poslať 11 Jún 2010, 11:55
m0noLiTh okukávač
okukávač

raz som ju už tak neviem či aj nemal...to podladenie do H znamená, žeby to C ide ešte nižšie podladiť, nie?

teda C :arrow: B :arrow: Bb a tak dalej...ale ja by som skončil už u toho B a niekedy sa to tuším označuje ako H, ak sa dobre pamatám:)

ta ibaneza má pokiaľ viem struny 13...nie som odborník, ale toto by to možno ešte unieslo bez toho, aby to bolo už moc ,,made in vytahane šnury na prádlo"

A či tá súhra by bola aj pravidelnejšia, hm, to neviem...Ale mám pocit, že výmena strún by tej ibaneze rozhodne neubližila, a ani kontrola toho v akom je stave, čo ladí a tak...

Ale možno niekedy to podladenie zruším, no na druhú stranu je to fain celkom mať to takto...(pre cover mám správne ladenie a pre trénovanie stupníc, robenie vlastných podmazov schecterku v štandarde)

Síce ma viac lákaju tie vlastné veci, ale 2 gitary do štandardu neviem aký by to malo pre mňa zmysel moc...
Možno ak by som na tej jednej dal E do D a teda by sa tie power chordy na 2 najhrubšich strunách hrali trocha inak už...a nemusel by som potom odomykať zámky schecterke, prelaďovať do D a tak..

A ešte by ma zaujimala jedna vec, i keď pravdepodobne by som mal vedieť viac hudobnej teórie, aby tento rozhovor so mnou mal nejaký význam...
:?: :arrow:
Ondskan, prečo mysliš, žeby to podladenie do B by možno pomohlo? Možno to dnes nepochopím, ale neskôr si to tu nájdem a poviem, si že jáááj, však to ja jasné :idea: 8) :D

Poslať 11 Jún 2010, 20:30
stály inventár
stály inventár

:D

Ano C - B - Bb pre anglosasov
Pre tuzemákov (a tusim i nemcov a rakusakov) - C H Bb

:)

13 tky to musia zvládnut. Ja som mal 11-56 a islo to pohode dat na drop C. SKusal som i drop H ale už to plandalo.

Drop H
Ide o to ze ako keby si mal 7 strunovu gitaru cize mozte hrat powery spolu. JA viem ze ma tu mozno niekto chytí za slovičko, ze tam je potom iné ladenie keď je všetko o 5 poltonov dole :).

Na standarde hras
x
x
x
x
2
2

Síce nezahras tam to H čo on ale možes k tomu pridavat durový prípaden molový tón. I keď tie metlošiny to zväčša nevyžadujú :D

a on hrá klasicky H(B) akord.
x
x
x
2
2
0
Akurat tie dža dža pochody bude musiet hrat iba podladená. JA som druhú gitaru nechal mieste prechodného bydliska a doma mam Schecteru. I ked na tu prvu, mam pekne spomienky ale hra na nu je nebe a dudy :D. Ale v aparate hrá vcelku fajn, ale to hraju tie snímače.

K tej teórií si ma precenil, ja viem toho velmi málo :)
Guitarist level - 16
Gear:
Laney TT50H
T.C. Electronic G-Sharp
CarlMartin 2Wah
Korg PitchBlack

Poslať 12 Jún 2010, 11:30
m0noLiTh okukávač
okukávač

vlastne áno, aj som si myslel, že doprovod to môže hrať...napr. cez powerchordy, akurát žeby to je všetko posunuté o 5 poltónov nadol teda napr. C mínus 5 poltonov...a to by bolo no proste niečo.., ale mal by to byť celý ton ak ok chápem...

(rozmyšlam o tom tak že je to predsalen stupnica a tam sú dané pravidlá... a tým celým tónom myslím tón diatonickej-základnej rady - čiže jedine C D E F G A H, žiadne dis a tak...)
(viem, že C D E F G A H C nie je pentatonicka stupnica, aspoň nie takto napísana...)

Keby do podmazu chcem sólovať v pentatonickej od A, tak mi zatiaľ stačia iba celé tóny pokiaľ viem...i keď asi sa to dá aj s použitím iných ako základných tónov...o tom si netrúfam dačo písať...

(nie som si už ale istý ktoré to presne sú tie tóny tej pentatonickej stupnice od A keby mi niekto povie, nech to vymenujem z akých tónov to je tá stupnica a prečo, ale to má svoj čas ešte, mám rezervy v iných veciach..)

Čo som si robil vlastné podmazy (bicie a rytmus gitary, sólo live), tak to snáď aj išlo na to, že o tom vlastne nič zatiaľ neviem dokopy...
Ale niekedy aj keď mám vlastný podmaz s vlastnými akordmi tak aj tak tam hrám tak, že si poviem, že ou shit - very bad
:oops:

ale hádam sa to spraví časom :twisted:

zatiaľ som si spravil 2 vlastné podmazy pre to solovanie v pentatonickej od A, jeden mal 2 akordy, do druhého som dal už 5, ale v podstate sa tam opakuje aj tak iba E C B power chord...len neskôr to C a B dám zo siedmej a ôsmej polohy najhrubšej struny...

Poslať 16 Jún 2010, 16:33
m0noLiTh okukávač
okukávač

napadá ma taká vec :arrow:

isto to poznáte, keď si len-tak chcete zahrať čo príde pod prsty a zároveň sa snažíte o to nech sa to aspoň dá počúvať...

A to tón Fis..

Viem, že Fis je ton z durovej stupnice G dur a že to je vlastne ,,prvý krížik" či ako to mám nazvať...a že v stupnici D dur by už pribudol aj druhý ton s krížikom a tak ďalej...

Taktiež aj kôli ujasneniu teórie intervalov a objasneniu hmatníka som aj rozmyšlal o intervalovými vzťahmi medzi tonmi, ktoré som v rámci improvizovania...

Chcem sa opýtať takú trocha blbú otázku, ale sposnažím sa to povedať čo naj_jasnejšie...

:arrow: :?:
Je to normálne, že keď gitarista sa snaží o jamovanie len-tak z feelingu a používa pritom ,,ťahy" z viac stupníc súčasne, že?

ťahmi myslím naučené prstoklady a tak...alebo určité sledy posunuté do iných poloh hmatníka...

(rozmyšlam o tom tak, že ok, hral som diatonicke tony - všetky su v C dur stupnici, ale vo chvili kedy pribudlo to Fis už to bolo trocha zmenené a tak už to aj teoreticky nie je C dur - lebo C dur nemá ton Fis)

Som v tomto zatiaľ ešte začiatočník, tak nemám nejaké skúsenosti s hraním v kapele alebo snahou sa s niekym proste ,,zladiť"...I keď párkrat som hral už aj nie sám, ale to iba tak doma..nemám nič tako trvalého spoluhráča či tak...

Poslať 16 Jún 2010, 18:45
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

Poslať 27 Jún 2010, 17:57
m0noLiTh okukávač
okukávač

zdravím,

len tak zo zvedavosti by ma zaujimala jedna vec :arrow:
Dá sa nahravať virtuálny klávir nejako?

(gitaru nahrávam proste cez zoom a pohoda)

Mám taký program, volá sa to myslím virtual piano...dá sa to proste ovládať z klávesnice, ale treba mať zapnutú anglickú klávesnicu, aby sa dali hrať aj cis dis fis gis ais..

a celkom sranda vec...včera som si len-tak z nudy skúsil prehodiť tony z gitary do toho piana...(podla takého nakresu som si našiel nejaké prostredné C a z toho šiel na veľké a malé intervaly, tony zahrane na gitare som si značil na papier nech viem čo mám prenášať do klavesov)

síce mi to chviľu trvalo, ale mne to aj celkom znelo, na to že toho moc neviem o tom dokopy :) a krásne na tej klavesnici bolo vidno intervaly v rámci oktávy...proste C1 - D1, alebo C1 - H (malá sekunda ak to správne píšem)...

Ale tak gitara je gitara :) no také ,,predohratie tonov občas pohoda klávesy, na to že ma nič nestáli...
Piano ma neláka sa učiť, ale však pokiaľ viem, tak hudobná teória je raz len teória a tá platí aj na inom hudobnou nástroji...

Poslať 16 Júl 2010, 12:17
m0noLiTh okukávač
okukávač

marianguitar píše:
Prakticky mozes hrat vsetky tony chromatiky, ide len o to kedy kde a akym sposobom, pri spolocnom nasom stretnuti si o tom mozeme pohovorit... :wink:

Zdravím, mohli by sme sa k tomuto vrátiť, keď najbližšie prídem??Myslím, že najlepšie to nechať na osobne...

Ale lákava myšlienka, žeby môžem hrať všetky ťahy z chromatiky...a pritom správne...

Poslať 16 Júl 2010, 12:43
marianguitar Obrázok užívateľa
V.I.P.
V.I.P.

Obrázky: 327

m0noLiTh píše:
marianguitar píše:
Prakticky mozes hrat vsetky tony chromatiky, ide len o to kedy kde a akym sposobom, pri spolocnom nasom stretnuti si o tom mozeme pohovorit... :wink:

Zdravím, mohli by sme sa k tomuto vrátiť, keď najbližšie prídem??Myslím, že najlepšie to nechať na osobne...
Ale lákava myšlienka, žeby môžem hrať všetky ťahy z chromatiky...a pritom správne...

Urcite je to na osobno. Ale moc sa netes, zase take jednoduche to nie je, ze hocijaky ton chromatiky hocikde ... :lol:

Poslať 19 Júl 2010, 16:53
stály inventár
stály inventár

marianguitar píše:
m0noLiTh píše:
marianguitar píše:

Urcite je to na osobno. Ale moc sa netes, zase take jednoduche to nie je, ze hocijaky ton chromatiky hocikde ... :lol:

preco veď mesugahh :D je teraz v móde :)
Guitarist level - 16
Gear:
Laney TT50H
T.C. Electronic G-Sharp
CarlMartin 2Wah
Korg PitchBlack